Vrhovni sud čeka zastaru

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Vrhovni sud čeka zastaru




Izvor: Glas Srpske 22.07.2011 22:00
Autor: Vedrana Kulaga

BANjALUKA - Zahtjev za reviziju predmeta u kojem Vlada RS, tačnije Ministarstvo finansija, od "Incela" potražuje 450.000 KM plus kamate za odmaralište prodato u Poreču biće riješen do kraja godine, rekli su "Glasu Srpske" u Vrhovnom sudu.

130


Ako se rasprava ne održi sljedećih dana, i po ovom zahtjevu Ministarstva finansija, doći će do zastare procesa, a Republika Srpska bespovratno biti oštećena za najmanje milion maraka.

Presude

Ministarstvo finansija u zahtjevu za reviziju presuda Osnovnog i Okružnog suda iz 2008. i 2009. godine tražilo je da se u ovom predmetu primijeni opšti rok zastare od deset godina, a ne rok zastare od tri godine, na osnovu kojeg su po ove dvije presude izgubili proces.
Tada advokat, a danas notar iz Višegrada Milomir Prorok 2001. godine prodao je odmaralište banjalučkog "Incela" u Poreču za 300.000 njemačkih maraka Župi katedrale Poreč i time budžet RS, na čiji račun novac nikada nije uplaćen, oštetio za najmanje milion maraka.
Zbog toga je Ministarstvo finansija RS podiglo tužbu protiv "Incel holdinga", a "Incel holding" u novembru 2001. godine krivičnu prijavu protiv Proroka Okružnom tužilaštvu Banjaluka za prevaru.
Presudom Osnovnog suda u Banjaluci od 10. oktobra 2008. godine tužbeni zahtjev Ministarstva je odbijen uz obrazloženje da je došlo do zastare predmeta, jer je nekretnina Proroku isplaćena 3. avgusta 2001. godine a Ministarstvo nije podnijelo prigovor u roku od tri godine poslije toga.
- Po mišljenju ovog suda radi se o zastari potraživanja iz Ugovora o prometu robe i usluga, za koje potraživanje zakonodavac odredbom člana 374 Zakona o obligacionim odnosima propisuje rok od tri godine. Neosporno je da je kupoprodajna cijena isplaćena 3.8.2001. godine, a da je tužilac tužbu podigao 29.12.2005. godine, navodi se u presudi koju je donijela sudija Aleksandra Mirošljević-Ždral.
Okružni sud Banjaluka je 26. februara 2009. godine odbacio žalbu Ministarstva finansija RS na ovu presudu, navodeći između ostalog i to da Ministarstvo nije vlasnik odmarališta u Poreču i da mu ne pripada novac od prodaje.
- Pošto tužilac (Ministarstvo finansija) nije nosilac prava vlasništva nekretnine, niti je prodavac u kupoprodajnom ugovoru, ne pripada mu ni kupoprodajna cijena iz tog ugovora, a pogotovo ako se ima u vidu da je nije naplatio ni tuženi ("Incel"), stoji u presudi koju je donijelo Sudsko vijeće u sastavu: Snježana Romčević-Tadić, Drago Turkeš i Velimir Niković.
Sud je presudu obrazložio na ovaj način, iako u rješenju Vlade RS broj 02/1-020-12174/00 od 25.12.2000. godine jasno piše da "Vlada daje saglasnost za prodaju nekretnine 'Incel holdingu', a da se sredstva dobijena prodajom uplate u budžet RS, za šta je zaduženo Ministarstvo finansija RS".

Prevara

U Vrhovnom sudu kažu da su zahtjev Ministarstva finansija za reviziju predmeta zaprimili 25. maja 2009. godine, ali da nisu mogli da ga riješe, jer rade po "Planu rješavanja starih predmeta prema starosti inicijalnog akta"?!
Zanimljivo je da se Okružni sud u presudi koja je donesena na štetu RS pozvao i na to da je Prorok, koji je prodao odmaralište u Hrvatskoj podigao tužbu protiv svog kompanjona Ante Tufekovića, na čiji privatni račun je Župa za odmaralište uplatila 253.000 KM.
Međutim pet mjeseci prije presude Okružnog suda, Sud u Valpovu u Hrvatskoj oslobodio je Tufekovića po tužbi koju je protiv njega podnio Prorok, ističući da se radi o zajedničkoj igri dvojice kompanjona.
- Nelogično je što je Prorok čekao čak tri godine sa podnošenjem prijave, kada je odmah bilo jasno da Tufeković nije u roku od šest mjeseci izvršio isplatu od prodaje odmarališta u Poreču u korist Vlade RS. Prorok i Tufeković ovu igru igraju zajedno i sve je samo predstava, kojom je Prorok pokušao da se izvuče iz istrage koja je protiv njega otvorena u Banjaluci, navodi se u presudi Suda u Valpovu.
Sud u Hrvatskoj je igru raskrinkao pet mjeseci ranije nego je Okružni sud Banjaluka u presudi naveo da odbija tužbu Ministarstva finansija i zbog krivičnog procesa protiv Tufekovića u Hrvatskoj?!
Prorok je 3. avgusta 2001. godine, dan nakon što mu je "Incel" zaprijetio raskidom ugovora o posredovanju u prodaji, već prenisku ugovorenu cijenu odmarališta u Poreču sa 450.000 spustio na 350.000 DM u gotovini, plus 50.000 DM na ime avansa na ruke.
Od Župe katedrale Poreč uzeo je avans istog dana, a tražio je da se ostatak novca uplati na privatni račun njegovog prijatelja Tufekovića, što je i učinjeno.
Tufeković je sa računa u Partner banci Osijek četiri dana poslije uplate, 7. avgusta 2001. godine, podigao sav novac i, kako tvrdi, dao ga Proroku. Novac nikada nije uplaćen u budžet RS.
Klupko je počelo da se odmotava onoga trenutka kada je sud u Poreču dobio više zahtjeva za uknjižbu iste nekretnine, jer je Prorok sačinio ugovore sa više fizičkih osoba u Hrvatskoj o prodaji istog objekta, koji je naravno svima i naplatio.

Tužilaštvo

"Incel holding" je protiv Proroka podigao krivičnu prijavu Okružnom tužilaštvu Banjaluka, ali ta prijava nalazi se skoro deset godina u ladici, jer se i ovdje čeka zastara.
Zanimljivo je da tužilac koji drži prijavu nije ni otvorio istragu, niti je odbacio prijavu.
Poznavaoce pravosudno-tužilačkog sistema u RS i BiH sve ovo ne čudi, jer kažu da iza Proroka stoje "jaki" ljudi u sudstvu, sa kojima je godinama u neraskidivim poslovno-političkim vezama.
 
Natrag
Top