Vremeplov

Učlanjen(a)
22.08.2009
Poruka
4.109
Vremeplov: Preminuo "peti Beatle" George Best



George Best, jedan od najboljih svjetskih nogometaša svih vremena, preminuo je 25. studenog 2005. u dobi od 59 godina. Uzrok smrti bio je alkoholizam...



Nogometni genijalac svjetsku slavu je stekao igrama u dresu Manchester Uniteda, u kojem je šest sezona zaredom bio je najbolji strijelac kluba, a u sezoni 1967/68 i najbolji strijelac Premiershipa. Ipak, koliko je nadahnut bio na travnjaku, toliko je uživao i izvan njega. Bio je magnet za afere koje je sam na sebe vezivao problemima s kockom, avanturama s ženama i ponajviše alkoholom. Od čašice ga nije mogla odvući niti transplatacija jetre nakon koje je nastavio piti što je uzrokovalo cijeli niz zdravstvenih problema koji su doveli do otkazivanja rada organa u tijelu.

U rodnoj mu Sjevernoj Irskoj i danas postoji uzrečica skovana na račun njegovog nogometnog genija: "Maradona good (dobar), Pele better (bolji), George Best (najbolji).

I sam je bio autor nekoliko izjava koje će najbolje opisati kakav je život "peti Beatle", kako su ga zvali zbog frizure, izgleda i ekstravagantnog načina življenja, vodio:

- Da sam rođen ružan vjerojatno nikada ne biste čuli za Pelea.

- Mnogo sam novca potrošio na piće, žene i brze automobile. Ostatak sam potrošio bez veze.

- 1969. godine ostavio sam se žena i alkohola. Bilo je to najgorih 20 minuta mojega života.

- Bio sam unutra (u baru) 10 sati i popisao sam 40 pinti (oko 23 litre). Srušio sam osobni rekord za 20 minuta.

- Prestao sam piti. Dok spavam.

Besta je na posljednji počinak ispratilo stotinjak tisuća ljudi.
 
Učlanjen(a)
22.08.2009
Poruka
4.109


T
Debi rekordera Shiltona za Englesku



Dana 25. studenog 1970. godine prvi je nastup za englesku nogometnu reprezentaciju upisao Peter Shilton (61), rekorder po broju nastupa za "tri lava". Odigrao ih je 125...



Trideset godina trajala je Shiltonova nogometna karijera koja je ostala obilježena nastupima na tri Svjetska prvenstva i u kojoj je, igrajući za jedanaest klubova, sakupio više od 1000 nastupa.

Slavni golman reprezentativnu premijeru je imao na Wembleyu u utakmici protiv Istočne Njemačke. Pobijedio je domaćin 3-1.

Osim po rekordnom broju nastupa za Englesku, Shilton će ostati zapamćen i kao golman preko kojega je Diego Maradona zabio gol kojeg je sam Argentinac nazvao "Božja ruka". Bilo je to u četvrtfinalu Svjetskoga prvenstva 1986. godine kojeg su Englezi, na stadionu Azteca, izgubili 2-1. Drugi Maradonin gol na toj utakmici, postignut iz akcije u kojoj je nanizao šest suparnika (Beardsley, Reid, Butcher, Fenwick, ponovno Butcher) a potom i zabio Shiltonu, Međunarodna nogometna federacija (FIFA) je 2002. godine proglasila golom stoljeća.
Trideset godina trajala je Shiltonova nogometna karijera koja je ostala obilježena nastupima na tri Svjetska prvenstva i u kojoj je, igrajući za jedanaest klubova, sakupio više od 1000 nastupa.

Slavni golman reprezentativnu premijeru je imao na Wembleyu u utakmici protiv Istočne Njemačke. Pobijedio je domaćin 3-1.

 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.08.2009
Poruka
4.109
Odigrana prva međunarodna utakmica pod reflektorima



U utorak, 30. studenoga, navršit će se točno 55 godina otkad je odigrana prva međunarodna nogometna utakmica reprezentacija pod svjetlima reflektora...



Kao i kod mnogih drugih nogometnih rekorda ili premijera, i za ovu zasluge pripadaju Englezima, a mjesto radnje je bio kultni Wembley. Igrale su reprezentacije Engleske i Španjolske, a domaći su slavili s 4-1.

Nije, to, međutim, bilo prvi put da se rasvjeta pojavila na engleskim igralištima. Još su krajem 19. stoljeća u kasnim satima zimskih dana mnogi klubovi eksperimentirali s raznim vrstama rasvjeta. Svjetla su pokretana uz pomoć baterija i dinama, ali radilo se o nepouzdanom postupku, pa se on koristio samo u prijateljskim utakmicama.

Tijekom tridesetih godina 20. stoljeća Herbert Champan je instalirao rasvjetu na dijelu tribina nekadašnjeg Arsenalovog stadiona Highburyja, ali vodstvo lige se pokazalo konzervativnim prema novotariji i zabranilo je da se čak i revijalne utakmice igraju pod svjetlima. No, dvadesetak godina kasnije, kako je popularnost utakmica pod rasvjetom sve više rasla, i nogometni su čelnici počeli popuštati. Tako će ostati zabilježeno da su prvi natjecateljski dvoboj pod reflektorima u listopadu 1951. pred 13.000 gledatelja odigrale rezervne momčadi Southamptona i Tottenhama.

U rujnu 1955. Kidderminster Harriers i Brierly Hill Alliance su odigrali prvu osvjetljenu utakmicu u FA Cupu, a kako je te godine i Wembley dobio reflektore, sve je bilo spremno i za najveću dotadašnju nogometnu predstavu pod rasvjetom. To se konačno i dogodilo 30. studenoga, a čast je da uđu u povijest pripala je reprezentacijama "tri lava" i "furije".

Pred 95.500 gledatelja trupe Waltera Winterbottoma su deklasirale goste 4-1, a ostat će zapisano da su strijelci bili Peter Atyeo, dvaput William Perry, te Thomas Finney za Engleze, odnosno Ignacio Arieta za Španjolce.

Već u veljači sljedeće godine Portsmouth i Newcastle su odigrali i premijerni prvoligaški dvoboj pod svjetlima, nakon čega su se počeli slamati i posljednji otpori prema novosti koja je značajno pridonijela povećanju popularnosti nogometa.



 
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top