Vraćena metoda niških vaskularaca

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Vraćena metoda niških vaskularaca




Tim lekara Niškog Kliničkog Centra ponovo primenjuje balon dilataciju vratnih vena, posebno kod pacijenata obolelih od multiple skleroze. Polovina pacijenata bila je iz inostranstva, a lečenje u Srbiji moći će da nastave tek kada se promeni zakon.

Nakon godinu dana pauze, tim lekara niškog Kliničkog centra ponovo je počeo da primenjuje balon dilataciju vratnih vena, posebno kod pacijenata obolelih od multiple skleroze. Ministarstvo zdravlja i Republički fond zdravstva dali su, još krajem aprila, saglasnost za ponovnu primenu te metode.


89360_regkragujevac_f.jpg



Prema odluci zaštitnika građana, zbog pružanja usluga u dopunskom radu, timu lekara iz Niša prošle godine zabranjeno je lečenje pacijenata iz zemlje i inostranstva, među kojima su najbrojniji bili oni sa multiplom sklerozom.

Oni koji imaju problema sa cirkulacijom, a boluju od multiple skleroze, izabrani lekar bi, prema preporuci Ministarstva zdravlja trebalo da uputi vaskularnom hirurgu. Da bi ih u okviru kliničke studije pregledali stručnjaci u Nišu, dovoljan je uput, jer intervenciju proširenja vena na vratu pokriva Fond zdravstvenog osiguranja

Direktor Vaskularne hirurgije u Nišu Dragan Milić kaže da nauka još nije odgovorila na to kakva je povezanost multiple skleroze sa stenozom vratnih vena, da li je ona posledica, uzrok ili samo prateće stanje obolelih.

"Važno je da pacijentima ne treba davati lažnu nadu, ali činjenica je da brojnim pacijentima metoda pomaže, ima i onih kod kojih nema nikakvih efekata", kaže dr Milić.

Nišlija Zoran Đorđević, i posle dve godine na listi čekanja, veruje u boljitak, jer od multiple skleroze boluje 26 godina.

"Nadam se da izađem sa klinike bez štapa, kada se ovo završi neću liftom dole, već hoću da siđem stepeništem", kaže Zoran Đorđević.

Direktor Klinike za radiologiju u Nišu dr Petar Bošnjaković kaže da "ljudi koji su u kolicima ne treba da očekuju da potrče posle toga, ali ima simptoma koji povoljno reaguju posle intervencije".

"Koliko dugo nakon primene metode, e to moramo da saznamo i definišemo", kaže dr Bošnjaković.

Ovom metodom do je sada bilo obuhvaćeno 700 pacijenata, a na listi čekanja sada je oko 2.000 ljudi.

Strani pacijenti tek nakon promene zakona

Polovina pacijenata bila je iz inostanstva, a ta metoda u Nišu koštala ih je 2.300 evra. Lečenje u Srbiji će moći da nastave tek kada se promeni zakon.

Niškim vaskularicma je nuđeno da sve pacijente iz Amerike i Evrope operišu u regionu, ali je tim ostao u rodnom gradu.

"Mnoge kolege iz Srbije podjednako su kvalifikovane za ovu metodu kao i tim iz Niša", kaže vaskularni hirurg dr Saša Živić i poručuje da pacijenti ne treba da brinu.

Klinički centar u Nišu je od stranih pacijenata obolelih od multiple skleroze za godinu dana, zaradio milion evra. Isto toliko je izgubio zbog pauze, zbog koje su na gubitku i niški hotelijeri, jer su oboleli i njihovi pratioci u gradu prosečno boravili tri dana.


Izvor:
rts.rs
 
Natrag
Top