Vozačima naknade za prevoz službenim automobilima
Izvor: Glas Srpske 17.07.2011 21:00
Autor: Svjetlana Tadić
BANjALUKA - Vozač ministra finansija i trezora BiH Dragana Vrankića tokom prošle godine imao je brojne privilegije, među kojima su neograničeno telefoniranje mobilnim telefonom na račun poreskih obveznika, naknada za prevoz, iako je na posao putovao službenim vozilom, te stimulacija na platu od 20 odsto.
Ove nepravilnosti otkrili su revizori prilikom revizije rada Ministarstva finansija i trezora BiH u prošloj godini.
Revizori su utvrdili da je vozač ministra tokom prošle godine u prosjeku trošio 243 marke mjesečno na razgovore mobilnim telefonom i da su svi računi plaćeni iz budžeta, iako je njegova potrošnja za telefoniranje na račun poreskih obveznika ograničena na 50 maraka mjesečno.
Iako je Pravilnikom definisano da se svima koji prekorače limite za troškove telefoniranja taj iznos odbija od plate, svi troškovi koje je vozač napravio su priznati i plaćeni iz budžeta.
Revizori su otkrili da su u Ministarstvu visoke račune mobilnog telefona za ministrovog vozača pravdali time da je ministar, čija je mjesečna potrošnja limitirana na 1.000 maraka, često koristio njegov mobilni telefon.
U revizorskom izvještaju se navodi da su vozači ministra i njegovog zamjenika primali naknade za prevoz, iako obojica na posao putuju službenim automobilima.
- Utvrđeno je da vozači ministra i zamjenika ministra primaju naknadu za prevoz, iako žive u istom mjestu gdje i ministar, odnosno zamjenik ministra i do posla se voze službenim automobilima. Za ove namjene potrošene su 184.704 marke, a Ministarstvu je sugerisano da preispita navedene isplate - konstatovali su revizori.
Ministarstvo finansija lani je isplatilo i stimulacije u ukupnom iznosu od 43.013 maraka bez jasno definisanih kriterijuma.
Šefu jednog od odsjeka stimulacija je iznosila 15 odsto plate, dok je vozaču isplaćena u visini od 20 odsto plate. Revizori su utvrdili da su stimulacije isplaćivanje ljudima na istim radnim mjestima i tokom 2009. godine.
Znatne sume novca Ministarstvo finansija i trezora BiH potrošilo je i na servisiranje voznog parka. Revizori su otkrili da je 23. juna servis automobila, koji koristi ministar, plaćen 20.049 maraka, iako je isto vozilo bilo na redovnom servisu u februaru i u aprilu kod istog servisera.
Revizori su iznijeli zamjerke i na troškove reprezentacije, a kao primjer rastrošnosti naveli su da je za božićni prijem na jelo i piće potrošeno 8.876 maraka.
Ministarstvo finansija i trezora je tokom prošle godine imalo na raspolaganju ukupno 8,33 miliona maraka i dodatnih 293.179 maraka obezbijeđenih iz donacija. Više od polovine prošlogodišnjeg budžeta potrošeno je za bruto plate i naknade koje su iznosile 4,2 miliona, te za naknade troškova zaposlenih, kojima je isplaćeno 733.000 maraka.
Dok je za tekuću potrošnju izdvojeno i više novca nego što je planirano, revizori su utvrdili da Ministarstvo nije realizovalo brojne planirane projekte, iako je za njih imalo obezbijeđen novac iz donacija, dok su kapitalni izdaci realizovani svega sa deset odsto.
- To upućuje na slabosti prilikom planiranja budžeta, zbog čega je potrebno analizirati njegovo izvršenje po svim pozicijama - preporučili su revizori.
Oni su otkrili da Ministarstvo finansija i trezora BiH tokom prošle godine nije završilo ni izradu podzakonskih akata koji regulišu način i postupak ostvarivanja prava na naknadu za službeno putovanje, smještaj, odvojeni život, te za privremeno raspoređivanje u institucijama.
- Ministarstvo nije po planu zapošljavalo ni nove radnike, pa je ostalo upražnjeno mjesto višeg stručnog saradnika. U isto vrijeme zaposleno je više nego što je planirano stručnih saradnika - utvrdili su revizori.
Kao i mnoge institucije BiH i Ministarstvo finansija i trezora ima velike dugove. Zaključno sa prošlom godinom dug prema dobavljačima iznosio je 327.013, a prema radnicima 456.959 maraka.
Tužbe
Protiv Ministarstva finansija i trezora BiH radnici su podnijeli brojne tužbe, koje se odnose na isplatu razlike plata, naknada, plata i doprinosa za vrijeme porodiljskog bolovanja, te po osnovu radnog spora.
Revizori su utvrdili da tužbeni zahtjev za sve sporove iznosi oko 68.000 maraka.