Vozači tri godine prinuđeni da se snalaze u mrklom mraku tunela

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Vozači tri godine prinuđeni da se snalaze u mrklom mraku tunela










Izvor:
Blic.rs








Kroz tunele „Lipak“ i „Železnik“, na obilaznici oko Beograda, vozači već tri godine voze po mrklom mraku, pa je prava sreća što na toj deonici koridora 10 još niko nije izgubio život. Računajući dužinu oba tunela, to je vožnja od tačno 1.364 metra kroz potpuni mrak.


261883_tuneli-lipak-foto01-vesna-lalic_f.jpg



Vozači koji se kreću ka Nišu iz smera Novog Sada voze prvo 665 metara, a zatim još 700 metara (dužina dva tunela). Ovu deonicu koriste i Beograđani iz Železnika, Žarkova, Rakovice, odnosno delova grada u koje je lako doći sa beogradske obilaznice. Prizor je u najmanju ruku sablasan. U susret idu kamioni i šleperi, na sredini bela linija deli kolovoz na dva dela, sa strane se ništa ne vidi. I mali pad koncentracije može biti koban.

- Puka je sreća što ovde nije bilo većih nesreća. Ne daj bože da nekom u tunelu pukne guma - kaže Mića Janković iz Železnika.

Kamiondžije kao spas vide to što se „neko dosetio“ da postavi reflektujuće trake i mačje oči duž središnje linije i sa strane, pa prolaz kroz tunele iskusnijim vozačima nije veći problem. Međutim, opasnost je definitivno veća ako se zna i da tunel „Železnik“ ima krivinu, pa u njega slabije dopire dnevna svetlost.

- Da nema reflektujućih traka, proći kroz tunel bilo bi baš gadno, ali svakako treba uraditi osvetljenje. Gore je po danu nego noću. Najgore je kada sa dnevne svetlosti ulazite u potpuni mrak. Savet vozačima: skinite naočare za sunce kad uđete u tunel - kaže Dušan Perić, iz Udruženja autoprevoznika Beograda.

„Ko je nadležan?“ - večito je pitanje kod ovakvih problema. Nadležni su „Koridori Srbije“, rekli su u JP „Putevi Srbije“, a u „Koridorima Srbije“ opet tvrde suprotno
. Napominju i da je postupak legalizacije dva tunela završen, te da je u toku tender za sanaciju i opremanje oba tunela. U međuvremenu, pojavila se informacija da je tokom 2010. oprema iz tunela pokradena, a problem je bio i u tome što ovi objekti nisu legalizovani. Postupak legalizacije završen je pre mesec dana.

- Polovinom avgusta očekuje se potpisivanje ugovora za izvođenje radova na opremanju tunela. Radovi će se izvoditi po postojećem glavnom projektu koji sadrži i projekat opreme tunela, a koji je izradio Institut za puteve. Procenjena vrednost radova za sanaciju opreme koja je oštećena ili pokradena iznosi oko 250 miliona dinara za oba tunela. Novac je obezbeđen - poručuju iz preduzeća „Koridori Srbije“.

 
Natrag
Top