Volvo C30 1.6D DRIVe - Ekologija i estetika

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
TEST Volvo C30 1.6D DRIVe - Ekologija i estetika



Autor Miklos Lang
Izvor: autoweb.hr
00.jpg



Osim u sigurnost i pouzdanost, Volvo je na vrijeme počeo ulagati i u ekologiju. Prepoznati su kao jedan od "najzelenijih" marki automobila, čemu nesumnjivo doprinosi njihova DRIVe serija proizvoda. Većina modela iz ove ekološki prihvatljive grupe vozila bazirana je na modernom PSA-Fordovom 1.6 litrenom dizelašu sa 109 KS. Danas se serija DRIVe proteže kroz praktički cijelu Volvo gamu, a mi smo vozili najintrigantniji model u paleti, C30.

Tijekom šezdesetih i sedamdesetih godina Volvo je stekao reputaciju uglednog proizvođača iznadprosječno sigurnih ali i pouzdanih automobila. Smatra se da je prosječan vijek trajanja jednog Volva blizu dvadeset godina, samo su se Mercedesi pokazali dugovječnijima. Kada se pak govori o sigurnosti, ljudi se rado sjete višemilimetarskog švedskog čelika od kojeg su navodno izrađivane karoserije tadašnjih automobila, ali često zaborave da je serijsko uvođenje tritočkovnog sigurnosnog pojasa također volvov izum. Popis inovacija švedske marke doista je podugačak (čak i kada ga reduciramo na stvari koje su svakome poznate) a jedna od stavki na toj listi je i tzv. Lambda-sonda, nezamjenjiva komponenta svakog modernog vozila s katalizatorom.
01.jpg

02.jpg



No, da se ovaj test ne pretvori u povijest marke Volvo (uostalom, tko bi sve to napisao i - još bolje pitanje - tko bi to pročitao?) ostatak ćemo preskočiti, i od povijesnih tema samo još nakratko skrenuti u 2001. godinu, kada je na detroitskom sajmu automobila predstavljen Volvo Safety Concept Car koji je kao dizajnerski oslonac kasnije poslužio za razvoj modela C30.
C30 je izuzetno zanimljivo vozilo svima onima koji ga prihvaćaju. Naime, zbog oštro polarizirajućeg stražnjeg kraja C30 je nekima do današnjeg dana ostao nedokučiv. Nama ne, po tom pitanju nam je auto otpočetka "sjeo", no imali smo problema s usvajanjem nedavno redizajnirane verzije koja je na tržištu od tekuće modelske godine. Njegov prednji dio je potpuno nov i (po riječima Volva) "nudi radikalan nastup te izraženu osobnost čime se jasno distancira od modela S40 i V50".
03.jpg

04.jpg



Doista, osvježeni hatchback više ne izgleda kao kakva kupe-izvedba spomenutog dvojca. Iskreno, više nam se sviđala originalna verzija s pravokutnim farovima od ove sa "spuštenim nosom", no prekrasna boja (orange flame) testiranog primjerka i ugodne okolnosti u kojima smo ga vozili znatno su popravile dojam, toliko da možemo reći kako nam se sada i ovaj C30 dopada.
Mišljenja smo da oznaka DRIVe osobu za upravljačem C-tridesetice ne zakida u vozačkim užicima - ako ih želi, može ih imati. Auto nije pretežak da bi bio na teret 1.6D motoru. Njegovih 109 KS i 240 Nm obećavaju dosta dinamike, uz uvjet da vozač ima dovoljno iskustva kada i kako dodati gas, i u kojim okolnostima mjenjač prebaciti u koji stupanj.
05.jpg

06.jpg



Ali koncept DRIVe je u prvom redu zamišljen kao potpora ekologiji a ne sportskoj vožnji, pa ne čudi da su viši stupnjevi prijenosa postali "duži". Samo šteta što ih je ukupno samo pet, a ne šest. Gume su marke Michelin tipa Energy Saver (zato im je kotrljanje nešto glasnije), a aerodinamičnim kitom oplemenjena karoserija postavljena je nešto bliže tlu. Od prošle jeseni, paralelno s restylingom, uz C30 je dostupna i napredna Start/Stop funkcija koja isključuje motor kada je automobil u privremenom stanju mirovanja, primjerice na semaforu ili u koloni. Ovaj sustav u suradnji s daljnjim poboljšanjima na motoru donio je izuzetno nisku emisiju ugljičnog dioksida od svega 99 g/km, i adekvatno skromnu prosječnu potrošnju od 3,8 litre dizela na 100 km.
U većini europskih zemalja (za sada još ne i kod nas) kupci na taj način tijekom godina eksploatacije mogu ušparati na stotine eura poreza, vozeći se pritom u automobilu poštenih dimenzija i kvalitetnog komfora. Naime, 99 g/km nije neostvariv cilj, samo što se većina modela takvih specifikacija obično svodi na gradske minijature male unutrašnjosti, slabih performansi i lošeg komfora.
07.jpg

08.jpg

09.jpg

10.jpg


No, vratimo se vožnji u C30 DRIVe-u koji je na testu "teškom" preko 900 km u prosjeku gutao 5,5 litara dizela na 100 km. Istina, to je daleko više od deklariranih 1380 km s jednim rezervoarom od 52 litre, ali se i radilo o sasvim uobičajenoj, svakodnevnoj vožnji, bez osobito izražene težnje za štedljivošću. No, u dijelu testa koji smo odvozili bez klime, bez upaljenih svjetala, i što je najbitnije, bez naglih pritisaka na papučicu gasa, putno računalo se stabiliziralo na svega 4,2 litre na 100 km. Dovoljno nisko za stvarno visoku ocjenu u pogledu ekonomičnosti.
Vožnja u ovom automobilu je vrlo tiha, mirna i općenito - smirena. Vrhunskom audio-sustavu bolje paše lagana glazba, recimo easy jazz ili vintage pop, nego garage ili punk. Ovaj Volvo je prilično uglađen pa mu ne odgovara "hrapav" vozač. No, savršen ipak nije. Minus možemo dati ovjesu koji je nepotrebno tvrd i stoga kvari opću sliku komocije. Zatim, i "lebdeća" središnja konzola predstavlja pretvrd oslonac za desno koljeno vozača... Prostora u prtljažniku i mjesta za sitnice u kabini ima podjednako malo, no prostranost u općenitom smislu samo je relativan nedostatak ovog kupea. Ako vam je C30 tijesan, ima i većih modela - recimo S40 ili V50 DRIVe.
11.jpg

12.jpg


Cijena Volva C30 1.6D DRIVe u opremi Kinetic iznosi minimalno 22.390 eura, a za izvedbu s funkcijom Start/Stop treba dodati još 450 eura. Takve brojke su u premium vodama opravdane. A tko C30 uspoređuje s automobilima poput Kije pro_cee'd ili Astre GTC, njemu će se i cijena baznog benzinca C30 1.6 Kinetic (18.190,-) učiniti previsokom.
 
Natrag
Top