Vojno gorivo „isteklo” bez dokaza

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Vojno gorivo „isteklo” bez dokaza

Posle mesec dana istrage i dalje nejasno da li je nestanak 360.000 litara benzina ekološki akcident ili kriminal



Brdo Umac u kome se nalaze podzemni rezervoari



Skoro mesec dana pošto je primećen nestanak 360.000 litara goriva iz vojnog podzemnog skladišta „Umac”, koje se nalazi uz put Prokuplje–Priština, i dalje se ne zna da li je u pitanju ekološki akcident ili, možda, kriminal. I za jednu i drugu tezu nedostaju dokazi, pa se ne zna da li će neko biti odgovoran za zagađenje životne sredine ili materijalnu štetu nanetu Vojsci Srbije. Nije jasno ni u kom periodu je gorivo nestalo, u kojim intervalima se obavljaju kontrole nivoa goriva i kako je moguće da osoblje skladišta nije primetilo ništa sumnjivo?
Prilikom popisa 11. februara ove godine otkriveno je da nedostaje veća količina goriva, o čemu su odmah obavešteni nadležni istražni organi, Vojna policija i Vojnobezbednosna agencija (VBA). Komisija, koja je tim povodom osnovana, utvrdila je da je reč o oko 360.000 litara benzina MB 86, koji je prema dosadašnjim pretpostavkama iscurio kroz ventil na rezervoaru najverovatnije zbog zamora materijala, navode u Ministarstvu odbrane. Vojni organi organizovali su neprekidno osmatranje kako ne bi došlo do zagađenja zemljišta i vodotoka reke Toplice, koja protiče u neposrednoj blizini skladišta.


Cisterna-1.jpg


Centralna logistička baza, u čijoj nadležnosti je i skladište „Umac”, zadužena je za snabdevanje celog sistema odbrane Foto Vojska Srbije



Osnovni sud u Prokuplju, po rečima predsednika Slavoljuba Miletića, pokrenuo je istragu, a portparol suda, Ivana Niketić, kaže za „Politiku” da je ona kao dežurni sudija izvršila uviđaj na licu mesta, ali da o detaljima ne može da govori. Inspekcija Ministarstva životne sredine i prostornog planiranja, iako postoji sumnja da je ogromna količina goriva završila u prirodi, nije obišla vojno skladište kod Prokuplja. Tvrde da Ministarstvo odbrane ima sopstveno odeljenje za zaštitu životne sredine, čiji pripadnici utvrđuju činjenice o akcidentima u vojnim objektima. Ministarstvo odbrane je u dopisu „Politici” navelo da su uzorci vode iz okolnih vodotokova poslati na ispitivanje u Institut za preventivnu medicinsku zaštitu VMA gde bez zvaničnog odobrenja ne mogu da daju podatke o svom radu na ovom slučaju. – Mogu da pretpostavim isto što i vi na pitanje da li bi isticanje 360.000 litara benzina bilo vidljivo na okolnom tlu i vodotokovima. Ali, ne mogu ništa pouzdano da kažem o akcidentu čije mesto nisam videla. Kako bi se isticanje tolike količine benzina manifestovalo u okolini zavisi i od temperature, vrste goriva, površine na koju se proširilo... Previše je faktora da bi se smelo spekulisati napamet – kaže Dragana Bosiljčić iz Ministarstva životne sredine i prostornog planiranja.
Predsednik opštine Prokuplje Milan Arsović tvrdi da je, nakon analiza, ustanovljeno da nema zagađenja zemljišta i vode u blizini skladišta, tako da, bar za sada, građani nemaju razloga da se boje eventualne ekološke katastrofe. A i meštani okolnih kuća tvrde da ništa sumnjivo nisu primetili ovih dana, što bi ličilo na izliveno gorivo.
Miroljub Krasić, direktor Fonda za ekologiju, kaže da mu nisu dostavljeni izveštaji o eventualnom zagađenju zemljišta ili vode. Član IO Ekološkog društva „Toplica” Miodrag Damnjanović tvrdi isto. U kasarni „Ratko Pavlović Ćićko” nezvanično kažu da slučaj nema veze s njima, jer je skladište „Umac” u nadležnosti Centralne logističke baze koja je zadužena za najznačajnije materijalne potrebe svih jedinica i ustanova u sistemu odbrane.
Stručnjak za akcidente, koji je želeo da ostane anoniman, kaže da slika koju bi ostavilo isticanje tolike količine benzina zavisi od raznih okolnosti.
– Neophodno je znati gde se nalazio rezervoar, da li je bio podzemni, koja je vrsta rezervoara, kako je tačno ventil popustio, koja je nagnutost terena... Ako je sve isteklo u podzemne vode, ništa se ne bi primećivalo. Ukoliko je završilo u nadzemnim tokovima, miris bi se sigurno osetio, a i boja bi bila drugačija od prirodne. Video sam izlive većih količina od te koji nisu bili primetni, ali i manja isticanja koja su bila upadljiva – kaže ovaj ekspert.
Tokom rata vadili petrolej iz bunara

Skladište je građeno još tridesetih godina prošloga veka, u vreme Kraljevine Jugoslavije. Tada su u brdo Umac, na oko sedam kilometara od Prokuplja, blizu sela Mala Plana, ugrađene ogromne cisterne u koje su smešteni benzin, petrolej i nafta. U toku Drugog svetskog rata nemačka avijacija je bombardovala bazu, pa su velike količine goriva istekle u polje. Mnogi su ljudi iz okoline, pod okriljem noći, kopali male bunare, čekali da se prikupi petrolej, koji su zatim u kantama i balonima nosili kućama za osvetljenje. NATO avijacija je ovu bazu u više navrata bombardovala 1999. godine, ali nije uspela da joj nanese veće štete, bar ne one vidljive spolja.

Politika
 
Natrag
Top