Vojni dug plaćaju radnici

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=2]Vojni dug plaćaju radnici
[/h]Novosti

Penzioni fond svakodnevno mora da uplati deset miliona dinara na ime starih odšteta. Po svakom oštećenom vojniku isplaćuje se iznos od 269.000 dinara, a takvih je po 40 dnevno




PRIPAJANJE vojnih penzionera civilnim donelo je Republičkom fondu PIO neplanirane rashode od čak deset miliona dinara dnevno! Ovoliki iznosi se isplaćuju svim bivšim vojnicima koji su godinama presavijali tabake i tužili državu zbog nepravilnog obračuna penzija u periodu od 2004. do 2007. Zato danas, sa svakim novim rešenjem u korist oštećenih vojnika, Fond PIO isplaćuje i razliku u penziji, kamatu i sudske troškove.
- Od početka ove godine sa računa PIO isplaćivalo se prosečno dnevno 40,5 rešenja, odnosno 10,9 miliona dinara - objašnjava Ivan Mimić, finansijski direktor PIO. - Prosečno, po jednom korisniku, to iznosi 269.000 dinara, a zbirno, samo u januaru ove godine, ukupno je isplaćeno 174,4 miliona dinara po osnovu 648 rešenja.
U Fondu PIO podsećaju da je ovaj dug nastao još u periodu između 2004. i 2007. kada je, zbog manjka para u republičkoj kasi, država isplaćivala tanje čekove na adrese skoro 50.000 bivših činova. U međuvremenu je 35.000 vojnih penzionera potražilo pravdu kod sudija, a 19.000 je dobilo odštetu. Još 16.000 čeka na presude koje se ispisuju gotovo svakodnevno. Ostali čekaju da Skupština usvoji Zakon o javnom dugu i tako refundira razliku.

- Država će u narednim danima preuzeti dug vojnog fonda prema penzionerima i obavezu da ga korisnicima isplati - objašnjavaju u Fondu. - Dugovanja će se isplaćivati u tri rate, sve do 2015. Svake godine biće vraćana po trećina duga, a Vlada će utvrditi datume kada će novac stići na račune.
O zakonu kojim će se pretvarati dospele, a neizmirene obaveze vojnim penzionerima, međutim, neće se raspravljati ni na narednoj sednici parlamenta, iako bi ovim dokumentom trebalo da se prekinu svi sudski procesi penzionera protiv države. A zakon je i uslov da se pokriju nepredviđeni rashodi Fonda PIO.
Da je rešenje koje je izabrala Vlada RS, ipak, najnepovoljnije, smatraju i u Udruženju vojnih penzionera. Svoj zaključak obrazlažu tezom da se sav novac za prinudnu naplatu isplaćivao (pre Nove godine) iz kase vojnog fonda SOVO, a danas iz Fonda PIO, i to od para koje su namenjene za zdravstvenu zaštitu, stambeno obezbeđenje i poboljšanje materijalnog položaja penzionera.
Ipak, u PIO kažu da će sav gubitak biti nadoknađen.
- Po donošenju Zakona o javnom dugu, kojim bi se obustavili svi sudski postupci, Fond će biti u mogućnosti da da precizan podatak o svim isplatama u ovoj godini na osnovu prinudnih zabrana, i za taj iznos, kroz rebalans finansijskog plana, uravnotežiće ukupne rashode - kaže Ivan Mimić.

SVI SU NA GUBITKU
DA su ovim poravnavanjem države i ”činova” svi na gubitku upozoravala su sve vreme udruženja vojnih penzionera. - Vojni penzioneri su mnogo izgubili jer su predugo čekali svoj novac, a država zato što, osim duga na presuđene iznose, plaća i 36 odsto više novca na kamate i 22 odsto na sudske troškove - računaju u Udruženju. - Da je problem rešen ranije, država bi, samo na ovom poravnanju, uštedela milijarde dinara.
 
Natrag
Top