Војска после 36 година изабрала нови камион

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Војска после 36 година изабрала нови камион

ФАП 1118 замениће комплетан ТАМ-ов програм, а то је 50 одсто укупног броја возила у војсци, каже пуковник Никола Осмокровић

2ps0n10.jpg


Све је као некад, задовољно констатује пуковник Никола Осмокровић, док нам показује слике и каталог с техничким карактеристикама нових ФАП-ових камиона, који ће после 35 година почети поново да пристижу у српске касарне. Овај референт у Одсеку за транспорт и транспортна средства Управе за општу логистику Сектора за материјалне ресурсе Министарства одбране, објашњава за „Политику” да је последња набавка војних моторних возила била 1975. године, када (ТАМ 110 и ТАМ 150), а њихова испорука је настављена и у неколико наредних година. Сада предстоји куповина више хиљада нових возила у наредне две деценије.
– Потписан је уговор са фабриком из Прибоја о набавци нулте серије од 32 камиона ФАП-1118 4x4, теренске носивости четири тоне. То су специјална моторна возила, са додатним уређајима за потребе војске. То су савремена возила. Водило се рачуна и о њиховој перспективности и потреби да дужи временски период буду у употреби у Министарству одбране и Војсци Србије. Желимо да заменимо комплетан ТАМ-ов програм, што је 50 одсто укупног садашњег програма који имамо у војсци. А реч је о више хиљада возила и то ће бити посао не ове деценије, већ вероватно и следеће! Можемо да рачунамо за наредних 20 година сукцесивне производње ових возила. У првој тури наручили смо 32 комада, а у овој години може се очекивати бар још 30 возила, кроз серијску производњу, која би требало да крене у овој години – каже Оскокровић.
Испорука првих ФАП-ова очекује се у првом кварталу ове године. Опремљени су четвороцилиндричним четворотактним, водом хлађеним „мерцедесовим” евро-3 турбо дизел моторима, са 180 коњских снага, односно 130 киловата. У теренским условима гарантовано развијају 80 километара на час, а на путу и много брже. За разлику од возила за цивилно тржиште, имају централну регулацију притиска ваздуха, погон на сва четири точка, редуктор, повишену проходност... Такође, предвиђена су и за специјалну надградњу, као што су цистерне за гориво и воду, или за превоз до 20 људи, а имају и могућност уграђивања уређаја везе.
У сарадњи са Војнотехничким институтом (ВТИ) и Техничкоопитним центром (ТОЦ), камиони су прошли комплетан процес испитивања, по разним теренима и на бројним полигонима.
– Сви недостаци које смо уочили у том периоду, уклањани су сукцесивно. Осим неких ситница, возила комплетно испуњавају наше захтеве. Пројектована су да гарантовано пређу 300.000 километара и да трају најмање 15 година. Пракса је показала да наша возила углавном „троши” проток времена, а не пређена километража, мада имамо и возила из 1975. године која су и даље употребљива и поуздана – додаје пуковник.
Како напомиње, идеја надлежних у Министарству одбране била је да најпре сагледају могућности домаћих произвођача и да упосле домаће капацитете и радну снагу.
– Ми имамо произвођаче са великим искуством, као што је ФАП. Детаљно смо сагледали њихове капацитете и апсолутно смо се уверили да ФАП као произвођач може да задовољи наше потребе, уз сарадњу са његовим подизвођачима – објашњава пуковник Никола Осмокровић.

Б. Билбија

Охрабрење у Прибоју

Генерални директор ФАП корпорације Мирко Стојовић каже за наш лист да је овај посао са војском велики подстрек за ФАП, „како у смислу ангажовања постојећих капацитета, тако и охрабрења, с обзиром да су возила прошла све форме тестирања”.
– То значи перспективу и враћање добре сарадње са војском, коју смо имали ранијих година. Тако се постиже и бољи рејтинг фирме, нарочито код оних фирми које су заинтересоване за приватизацију ФАП-а. Тренутно су заустављени разговори о приватизацији са једним од најпознатијих кинеских произвођача, компанијом „Донг Фенг”, која годишње производи 1,3 милиона возила различитог асортимана – објашњава Стојовић.
Како сазнајемо од првог човека ФАП Корпорације, са Кинезима се разговарало о могућностима за монтажу и продају „Донг Фенгових” возила на овим просторима, као и у земљама где Србија има могућности бесцаринског пласмана, као што су Русија, Белорусија, Казахстан и Турска.
„Очекујемо да се кинески партнер да се изјасни о нашој понуди о сношењу заједничког ризика продаје, јер су они сматрали да цео ризик треба да преузме ФАП. Ни ми ни Влада Србије нисмо у могућности да подржимо такав прилаз”, закључује Стојовић.


Politika


 
Natrag
Top