Vlast potvrdila da će objaviti ko su najveći dužnici za poreze

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Za dve nedelje pred Vladom ukidanje velike tajne


Vlast potvrdila da će objaviti ko su najveći dužnici za poreze


Blic

Poreska uprava uskoro će obelodaniti imena 100 najvećih dužnika državi na ime poreza i doprinosa. Kako saznaje „Blic“ u Vladi Srbije, nacrt izmena Zakona o poreskom postupku i administraciji je spreman i Vlada će ga razmatrati u naredne dve nedelje. Analitičari tvrde da je reč o još jednom potezu u izbornoj kampanji koji je teško ostvariv, ali i da je budžetska kasa u ozbiljnom minusu i da je potrebna bolja naplata poreza.

181585_0808-cvetkovic01-fonet_f.jpg

Iskrena namera ili predizborna kampanja: Premijer Mirko Cvetković sa saradnicima


- Privreda i fizička lica trenutno duguju državi između 600 i 700 milijardi dinara od čega se bar polovina odnosi na dug 100 najvećih dužnika. Među njima ima i najpoznatijih biznismena, ali i političara i sportista, te javnih i komunalnih preduzeća. Samo dugovanja za penziono i invalidsko osiguranje iznose oko 230 milijardi dinara. Još toliko se duguje fondu za zdravstvo i nezaposlene, a nisu zanemarljiva ni potraživanja po osnovu PDV-a i poreza na dobit - kaže naš izvor blizak Poreskoj upravi Srbije.

Sagovornik „Blica“ dodaje da je od ukupnog duga moguće naplatiti bar trećinu ili oko 250 milijardi dinara. Ostalo se odnosi na dugovanja preduzeća u privatizaciji i stečaju nad kojima se zabranjuje prinudna naplata.


Poreska uprava je podnela inicijativu za objavljivanje imena poreskih dužnika sredinom jula ove godine. Direktor Poreske uprave Dragutin Radosavljević predložio je da se mesečno objavljuje lista 100 najvećih dužnika u medijima. Njihova imena danas važe za službenu tajnu.


- Ne treba nikoga štititi, a javno objavljivanje dužnika imaće i preventivnu ulogu u plaćanju poreza. Zakon bi trebalo da stupi na snagu do kraja ove godine - izjavio je Radosavljević i dodao da pod lupu javnosti ne bi došli poreski dužnici koji su podneli zahtev za odlaganje poreskog duga uz adekvatnu garanciju.


Ovakav presedan Vlade Srbije, kako ga nazivaju pojedinci, analitičari tumače kao potez koji se zbog nedostatka rezultata uoči izbora mogao očekivati.


- Nije to nikakva revolucija, već situacija kada ste u otvorenoj izbornoj kampanji, a kada premijer Cvetković nema ekonomske i socijalne rezultate s kojima može da izađe pred narod. U tom momentu, to je način da Vlada poboljša imidž i da pokaže volju za borbu protiv korupcije i verujem da će obelodaniti imena najvećih dužnika - kaže za „Blic“ predsednik odbora Agencije za borbu protiv korupcije Zoran Stojiljković. Na pitanje da li će se na taj način Vlada zameriti najvećim biznismenima, naš sagovornik kaže da epilog može biti lobi koji će forsirati priču da privednici nisu plaćali porez jer ih je država uništila.


Željko Ivanji, poslanik Ujedinjenih regiona Srbije, smatra da bi obelodanjivanje imena dužnika bilo preventivno u plaćanju obaveza. U izjavi za „Blic“ kaže da bi Vlada na taj način punila i budžet.


- Ne želim da verujem da bi obelodanjivanje imena dužnika bilo u funkciji izborne kampanje. Ako, međutim, i jeste, dobro je ukoliko vodi transparentnosti u plaćanju državnih obaveza i punjenju budžeta - kaže Ivanji.


Narodna blagajna će ove godine biti u minusu od oko 140 milijardi dinara. Nedavnim rebalansom budžeta je predviđeno povećanje minusa za oko 20 milijardi dinara. Planirani rashodi biće veći jer će na povišicu plata budžetskih korisnika i penzija, u oktobru, biti potrošeno više nego što je bilo predviđeno, ali i zbog činjenice da će gradovi i opštine dobiti veći deo poreza na zarade.
Član Saveta za borbu protiv korupcije Stjepan Gredelj „ne veruje da će Vlada pristati da budu obelodanjena imena dužnika“.


- Mislim da je ta priča samo oblik dodvoravanja biračima i da je reč o plitkoj socijalnoj demagogiji. Teško je verovati u priču da će se Vlada zameriti ozbiljnim privrednicima. Pa nedavno su privrednici osnovali pokret sa kojim hoće u Vladu, što dodatno govori o njihovim vezama - kaže Gredelj za „Blic“.


Profesor na Filozofskom fakultetu Miodrag Zec ističe da je obelodanjivanje imena dužnika samo prvi korak koji Vlada treba da uradi.


- Sada se mora ići i na zakone koji će sprečiti lanac nelikvidnosti i prebacivanje dugova. Borba protiv poreskih neplatiša samo je zahtev vremena. Ceo svet se bori protiv dugovanja jer danas dugove ne plaća ni država - zaključuje Zec.


[TABLE="class: antre_c back_c_1"]
[TR]
[TD]Vlahović: Imali prečeg posla
Na pitanje zašto je objavljivanje imena dužnika godinama, po zakonu, službena tajna, Aleksandar Vlahović, bivši ministar za privatizaciju i član DS, kaže za „Blic“ da je Vlada Srbije verovatno imala prečeg posla i prioritetnijih zakona. Prethodno je odgovorio da je kočnica verovatno bila nedovoljna tehnička unapređenost Poreske uprave.
-To je odavno trebalo uraditi i treba da se zna ko su najveći dužnici. Treba da postoje i sankcije, poput stečaja, jer ne možete unedogled da dugujete - rekao je Vlahović.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]


Statistika
-privreda i fizička lica duguju između 600 i 700 milijardi dinara
-oko 300 milijardi je dug 100 najvećih dužnika
-samo dugovanja za PIO iznose oko 230 milijardi dinara
-poljoprivrednici za PIO duguju 96 milijardi dinara
-realno je naplativo oko 250 milijardi dinara ukupnog duga
 
Natrag
Top