Vlast pojela narodnu kuhinju

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Vlast pojela narodnu kuhinju



Prvi revizorski izveštaj u novijoj istoriji Srbije izazvao je ogromnu pažnju javnosti. Pokazao je da institucije krše zakone i da se i ono malo novca kojim Srbija raspolaže nesavesno troši. Dve milijarde dinara vredne javne nabavke u “sivoj” zoni naterale su Vladu Srbije da završni račun budžeta za 2008. povuče iz skupštinske procedure.

- Od 20 kontrolisanih institucija samo Ministarstvo nauke imalo je internu reviziju, pa je najvažniji zadatak da se uspostave jasne procedure praćenja i kontrole javnih nabavki - smatra direktor Uprave za javne nabavke Predrag Jovanović.

Ručkovi i pokloni

Iako je sama proglasila mere rigorozne štednje, država je za podmirivanje računa ugostiteljima, reprezentaciju i domaćinstvo, potrošila 111,6 miliona dinara. Tim novcem je moglo da plati 2,1 milion obroka u narodnim kuhinjama. U njima se trenutno hrani 25.000 građana Srbije. Od ovog novca svaki bi dobio po 83 obroka. Za poklone je potrošila 21 milion dinara. Revizori su pronašli propust i u Ministarstvu prosvete, koje je za darove dalo 2,2 miliona dinara. Za iznos od 137.000 dinara, međutim, ne postoji dokaz da su pokloni zaista kupljeni.

- Srbija je zemlja koja ne sme sebi da dozvoli luksuz da bilo gde prosipa novac, a to je do sada bio naš najveći problem - kaže Jovanović.

Čišćenje na crno

Upravi za javne poslove zamera se što nije produžila ugovore za čišćenje prostorija Vlade Srbije u Nemanjinoj ulici broj 11 sa preduzećima “Mopeks” iz Beograda i “Koopservis” iz Stare Pazove, već je po njihovom isteku nastavila saradnju i platila dodatnih 4,2 miliona dinara.

Ova uprava je tokom čitave 2008. godine, bez sprovedene javne nabavke, angažovala preduzeće “Sigurnost Vračar”. U tom periodu su im za higijensko-tehničke usluge platili 27,4 miliona dinara, a za zaštitu imovine - 26,1 milion dinara. I treću firmu, zaduženu za higijenu - BMK iz Stare Pazove, Uprava je angažovala bez raspisanog tendera. Sa njima su ugovor sklopili još 2001. godine, a saradnju su produžavali - aneksima. Za usluge od 1. januara do kraja maja platili su im 27,4 miliona dinara.

Radno vreme

RepubliČka direkcija za imovinu na ime prekovremenog rada isplatila je 7,9 miliona dinara. Ostvareno je čak 22.352 prekovremenih sati. Od oko 85 zaposlenih, njih 80 je svakog meseca radilo - prekovremeno. Računica kaže da je svaki od tih 80 zaposlenih godišnje dobio 99.650 dinara samo za ostajanje posle radnog vremena.
Revizori nisu mogli da utvrde zašto su skoro svi zaposleni, svakog meseca, radili prekovremeno i koje neodložne poslove.

Troškovi dvora

Za zaštitu kulturne baštine Ministarstvo kulture je odvojilo 225,1 milion dinara. U toku 2008. godine Ministarstvo za kulturu utrošilo je 224 miliona dinara za zaštitu kulturne baštine. U te troškove je ušlo i 30 miliona namenjenih za preduzimanje mera tehničke zaštite i drugih radova na nepokretnostima i mobilijaru u dvorskom kompleksu na Dedinju. Sredstva su potrošena, a revizori su zaključili - bez programa i projektne dokumentacije.

Najveći deo tog novca, međutim, nije otišao na zaštitu kulturne baštine, već na - rashode za zaposlene, usluge po ugovoru, administrativne i stručne usluge, ugostiteljstvo, usluge za domaćinstvo, reprezentacije. I to čak 20,7 miliona dinara. Za kapitalno održavanje zgrade dato je 2,2 miliona dinara, a za komunalne troškove - tri miliona. Na spisku je i nabavka baštenske opreme i održavanje parka - 519.000. Tu su i poštanski troškovi - 136.000, pa i 57.000 za stručne časopise i štampu.

Brojke

56,3 miliona za kafanske usluge
41,8 miliona plaćen prekovremeni rad
168 miliona za borbu protiv ambrozije


Izvor: Večernje novosti
 
Natrag
Top