Vlada vraća cene na staro?

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Vlada vraća cene na staro?

IZVOR: B92



Beograd -- Osim vraćanja para za struju, vlada razmišlja i kako da vrati cene hrane na staro.



854847882507810ba22363955043119_orig.jpg


Jednu od mera predložio je ministar poljoprivrede - zabranu izvoza osnovnih namirnica.

Stručnjaci kažu da bi kratkoročno ovakve mere mogle da budu pozitivne, ali da bi na duge staze mogle da dovedu do velikih poremećaja.
Ministar poljoprivrede jasno je pripretio - Vlada neće raditi po volji interesnih grupa - ni proizvođača, ni prerađivača, ni trgovaca. Jasne su mu i naredne mere...

"Ukoliko dosadašnje mere ne budu dovoljne da se stabilizuje ponuda osnovnih prehrambenih proizvoda na domaćem tržištu i to po prihvatljivim cenama za građane, Vlada će razmotriti čak i zabranu njihovog izvoza", rekao je Goran Knežević.

Stručnjaci su takođe veoma jasni - svaka zabrana može imati pozitivne posledice ali kratkoročno, dok bi dugoročne mogle biti i negativne.

"Mislim da je ovo samo upozorenje od strane ministra, mislim da vlada neće tako olako posegnuti za tim merama. Mislim da su mere koje je vlada preduzela do sada na zabrani izvoza sirovina dale značajne efekte", kaže ekonomista Miladin Ševarlić.

Ni u Privrednoj komori ne očekuju ovako oštre mere za šećer, ulje i brašno. Ukazuju i da bi posledice mogle da budu ne samo na policama radnji već i na drugoj, izvoznoj strani.

"To bi bilo pogubno za naš spoljnotrgovinski bilans jer upravo te tri ili četiri vrste robe u izvozu učestvuju sa skoro 500 miliona dolara. Nama je vrlo važno da održimo neki nivo izvoza obzirom da će izostati izvoz najvažnijeg proizvoda - kukuruza, pošto je on najviše podbacio, da ćemo imati nešto manje za izvoz soje", kaže Milan prostran, sekretar Udrženja za poljoprivredu u Privrednoj komori Srbije

Prostran zaključuje da bi bilo najbolje da vlada sedne sa proizvođačima i da se napravi kalkulacija kakve se cene mogu tolerisati, kao što je na neki način to urađeno sa šećerom.
 
Natrag
Top