Vlada skrojila cijenu struje

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
NEZAVISNI REGULATOR I NEZAVISNI SUD DOGOVORILI SE O STAVKAMA NA RAČUNIMA ZA STRUJU SA IZVRŠNOM VLAŠĆU

Vlada skrojila cijenu struje




Izvor: Dan 25-02-2011

I
ako još nije objavljeno tumačenje presude Ustavnog suda, na neformalnom sastanku predstavnika tog suda, Vlade i Regulatorne agencije za energetiku početkom ove sedmice postignut je dogovor da se na računima zadrži devet odsto tehničkih gubitaka, što je minimalan standard, saznaje "Dan".

Ustavni sud ranije je poništio dio pravilnika o tarifama RAE koji se odnosi na zaračunavanje tehničkih i komercijalnih gubitaka na računima, uz objašnjenje sudije izvjestioca da je takva praksa suprotna Ustavu i da nema utemeljenje u zakonu. "Danu" je ranije iz Ustavnog suda rečeno da je rješenjem ukinuto da građani plaćaju bilo kakve gubitke na mreži, uključujući i tehničke, jer bi to trebalo da bude trošak kompanije. Na sastanku u Vladi riješeno je drugačije, tim prije što je sudija izvjestilac, zbog bolesti, odsutan iz Crne Gore.
RAE je pod komercijalne gubitke svrstavala tehničke gubitke i krađu struje, koju su nadoknađivale uredne platiše, umjesto da to ide na teret kompanije. RAE je u najnovijem predlogu o dozvoljenom prihodu i cijenama, o kojem će biti raspravljano u ponedjeljak, ukinula i takozvanu naknadu snabdjevaču, koja je lani bila 6,7 miliona eura. Ta je naknada, inače, pokrivala fakturisane a nenaplaćene račune, jer je RAE za prošlu godinu omogućila EPCG da naplati 94 odsto računa i da se pokrije naknadom snabdjevaču. Ove godine, međutim, odlučila je da EPCG mora 100 odsto naplatiti sve račune, što bi moglo da rezultira gašenjem struje svima koji nijesu platili račune.
Iako je priznavanje 15 odsto gubitaka na mreži, plus naknada snabdjevaču od šest odsto, bilo uvršteno u prvobitni predlog i metodologiju RAE, regulator je njenim ukidanjem otvorio vrata novoj tužbi EPCG, jer zakon zabranjuje mijenjanje metodologije u toku određivanja regulatornog prihoda. Sve troškove i rezultate tužbe platiće, zna se, građani.
RAE, međutim, tvrdi da je EPCG toliko neefikasna da joj gubici na mreži i sada premašuju 20 odsto, a iznos nenaplaćenih potraživanja se povećava.
U novom predlogu RAE je prvobitno predloženu stopu povrata na investicije od 4,9, koju je do sada branila, povećala na 5,8 procenata, iako su EPCG I CG Prenos tražili 11,6 odsto. Tu stopu povrata, s obzirom da su im iz Centralne banke kazali da u našem obračunskom sistemu nema parametra koje zahtijeva metodologija RAE, izračunali su pozivajući se na "pozitivno iskustvo u okruženju". Čelni čovjek EPCG Srđan Kovačević ranije je kazao da ta stopa ne bi smjela biti niža od 7,88 odsto, koliko na ime kamate država plaća za euro obveznice.
Rezultat ove računice je da je RAE predložila da prihod EPCG i CG Prenosa ove godine bude 238,5 miliona eura, što je šest miliona manje od prvobitnog predloga regulatora i 10 miliona manje nego lani. To, međutim, ne znači da će struja biti jeftinija, jer RAE nije objasnila kako će ukinuti unakrsno subvencioniranje, zbog kojeg mala i srednja preduzeća plaćaju skuplju struju od domaćinstava. Ove godine RAE je planirala da skoro izjednači troškove kompanija i domaćinstava, što bi značilo da bi ukoliko odluče da kompanijama smanje račune za četvrtinu, domaćinstvima morali da ih povećaju za 11 odsto. Iz RAE, međutim, poručuju da tu cifru još nijesu izračunali i gataju da će poskupljenje struje za domaćinstva biti oko tri procenta.

J.R.-S.G.

Pljuštaće tužbe

Hercegnovski PzP pozvao je sve građane da im se priključe u tužbi protiv Elektroprivrede Crne Gore (EPCG) zbog nadoknade štete načinjene nedozvoljenim obračunom troškova koji se tiču gubitaka na mreži, a koji su sastavni dio računa za električnu energiju. Plakati sa ovakvim obavještenjem, polijepljeni su po gradu, a, kako saznajemo, odziv građana za ovu akciju koja se sprovodi pod nazivom "Ne želimo više da plaćamo struju koju drigi kradu" je masovan.
Da bi se građani pridružili ovoj tužbi potrebno je da u prostorije OO PzP, koje se nalaze u Njegoševoj ulici br. 64, svakog radnog dana u periodu od 10 do 12 časova, donesu fotokopije računa za utrošenu električnu energiju, unazad dvije godine.

K.M.

Nevjerovatna lakoća kršenja zakona

Tokom trajanja javne rasprave koju je organizovala RAE u više navrata smo isticali zadovoljstvo zbog otvorenosti postupka i nadali se novom pristupu RAE prilikom odobravanja regulatornog prihoda CGES i EPCG. Nažalost, prisutna je nevjerovatna lakoća sa kojom RAE odbija pojedine naše primjedbe, kojima smo ukazali na desetine miliona eura "teške" greške u njihovim prvim izvještajima, izjavio je za "Dan" Stevo Muk, predsjednik upravnog odbora Instituta "Alternativa".
- Činjenica je da je smanjivanje gubitaka u distribuciji iskorišćeno za povećanje nekih drugih stavki, poput povrata na sredstva, koji se za samo 15 dana odlukom RAE promijenio sa 4,9 na 5,8 odsto, bez jasnog obrazloženja. To pokazuje da nijesu radili po zakonu, nego po nekim drugim principima, pokušavajući da ispeglaju troškove i zadrže balans koji će omogućiti određeni nivo projektovanog regulatornog prihoda- smatra Muk.
Dodao je da RAE, "takođe sa lakoćom", odbacuje primjedbe na neuračunavanje razlike odobrenih i ostvarenih prihoda iz 2010, vrijedne preko 30 miliona eura.
- Ta razlika je za 2009. iznosila 39 miliona. Pola su oduzeli od prihoda za 2010, a drugu polovinu od prihoda za 2011. Na pitanje kad će oduzeti preko 30 miliona iz 2010, iz RAE kažu da će to uraditi 2012. godine. Takav pristup nije u skladu sa usvojenim pravnim propisima i postoji mogućnost da se kroz nove metodologije isključi mogućnost povraćaja sredstava. Ovo su samo neki elementi koji ukazuju da se, ipak, malo toga promijenilo. Ako naše primjedbe ne budu uvažene, bićemo primorani da dosljedno poštovanje zakona tražimo na sudu - istakao je Muk.

Pomoći građanima, a ne KAP-u i Željezari

Predlog RAE pije vodu jer smo uspjeli da stabilizujemo cijenu, ukinuti su komercijalni gubici i ostali su samo tehnički gubici u granici standarda, ocijenio je predstavnik CEZAP-a Predrag Boljević i dodao da bi bilo suludo insistirati na ukidanju tehničkih gubitaka jer "elektrodistributivni sistem nije perpetuum mobile". On smatra da je prihvatljivo da se povrat na investicije računa metodologijom uporedne prakse, pošto kod nas nema ekonomskih parametara za metodologije RAE.
- Kako je cijena struje velika stavka u proizvodnji hljeba, mlijeka i ostalih prehrambenih proizvoda, a RAE predlaže smanjenje za ove subjekte i maloprodajne objekte za 30 odsto, u tom svjetlu treba sagledati najavljena poskupljenja i trgovačke marže. Sad mi tražimo da ovaj efekat bude ukalkulisan i da Vlada nađe načina da ih primora da cijene vrate na nivo prije poskupljenja - rekao je Boljević.
On smatra da aktuelna ekonomska politika, kojom se proklamuje da Vlada nije igrač na tržištu, "ne drži vodu".
- Na crnogorskom tržištu ne funkcioniše tržišna logika. Vlada mora da se vrati u sve njegove segmente, jer ćemo u protivnom imati nestabilno tržište koje će urušiti sebe, kompletan ekonomski i politički sistem, a na kraju i državu - upozorio je Boljević, koji ističe da CEZAP želi da cjenovna politika bude stvarni odraz mogućnosti građana da servisiraju usluge i EPCG i CGES-a da ih pruže.
Kako je rekao, nije cilj da cijena usluge uruši sistem, ali oni koji je formiraju moraju da vode računa da obezbjeđuje prihvatljivu dobit, a ne ekstremni profit, koji iznose iz zemlje, kao što je slučaj sa telekomunikacijama.
On tvrdi da 100 odsto naplativost znači momentalno isključenje struje onima koji je ne plate i insistira da Vlada nađe način da kroz određene subvencije omogući najugroženijim slojevima stanovništva da prežive.
- Ne vidim potrebu da se subvencioniraju KAP i Željezara i da se potrošačima kalkuliše uvezena struja, jer Crna Gora ima struje koliko joj treba. KAP i Željezara treba da je nabave na tržištu, jer su valjda desetine miliona garancija za kredite, koje, izgleda, i ne otplaćuju, dovoljan doprinos od građana. Ako ne mogu da proizvode, bolje da idu u stečaj - zaključio je Boljević.
 
Natrag
Top