Vlada predlaže dva nova državna praznika

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Novi zakon u Skupštini


Vlada predlaže dva nova državna praznika


FoNet |


Vlada Srbije uputiće Skupštini predlog zakona kojim se ustanovljavaju dva nova državna praznika, dok bi se Dan državnosti Srbije - Sretenje, umesto jednog, praznovao dva dana

185577_praznik-foto-afp_hf.jpg


Vlada predlaže da novi praznici budu Dan primirja u Prvom svetskom ratu, 11 novembar, koji bi bio neradni dan, i Dan sećanja na srpske žrtve u Drugom svetskom ratu, 21. oktobar, predviđen da se “radno praznuje”.

Prema predloženom rešenju, puni nazivi novih praznika glase Dan primirja u Prvom svetskom ratu - spomen na sve nevino postradale u razdoblju između 1914. i 1918. godine i Dan sećanja na srpske žrtve u Drugom svetskom ratu - spomen na 21. oktobar 1941. godine i kravavu jesen 1941. godine kada su nemačke okupacione snage izvršile masovni zločin nad civilima u Kragujevcu i širom Srbije.

Ako parlament usvoji zakonski predlog, koji će biti upućen u proceduru po hitnom postupku, u Srbiji će se godišnje praznovati osam dana - 1. i 2. januara (Nova godina), 15. i 16. februara (Dan državnosti), 1. i 2. maja (Praznik rada), 9. maja (Dan pobede) i 11. novembra (novopredloženi Dan primirja u Prvom svetskom ratu).

Radno bi se praznovali Sveti Sava (27. januar), Vidovdan (28. jun) i novoustanovljeni Dan sećanja na srpske žrtve u Drugom svetskom ratu.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Tri nova praznika u Srbiji

Povećava se broj neradnih dana


Tri nova praznika u Srbiji


Tanjug |


Srbija bi ubuduće trebalo da obeležava tri nova praznika, a Dan državnosti umesto jednog praznovao bi se dva dana, ukoliko Skupština Srbije sutra usvoji izmene Zakona o državnim i drugim praznicima.

185577_praznik-foto-afp_f.jpg


Tim izmenama uvode se novi praznici - 11. novembar Dan primirija u Prvom svetskom ratu, koji će se obeležavati neradno, kao i 21. oktobar Dan sećanja na srpske zrtve u Drugom svetskom ratu i 22. april Dan sećanja na žrtve holokausta i genocida u Drugom svetskom ratu, koji će se obeležavati radno.

Pored toga, državni praznik Sretenje - Dan državnosti Srbije, osim 15. februara, praznovaće se i 16. februara.

Izmenama Zakona prvobitno je bilo predviđeno uvodjenje dva nova praznika, ali tokom skupštinske rasprave Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja predložio je da se obeležava i 22. april kao Dan sećanja na žrtve holokausta i genocida u Drugom svetskom ratu, što je resorni ministar Rasim Ljajić prihvatio, čime je taj predlog postao sastavni deo izmena.

Dan primirja u Prvom svetskom ratu, ukoliko poslanici podrže izmene zakona, obeležavaće se u spomen na sve nevino postradale u razdoblju izmedju 1914. i 1918. godine.

Kako je Vlada podsetila u obrazloženu, Prvi svetski rat započeo je napadom Austrougarske monarhije na Srbiju 28. jula 1914, a prva pobeda Antante izvojevana je već na početku rata i to u bici na Ceru.

Srbija je u tom ratu izgubila trećinu stanovništva, a zemlja je pretrpela nenadoknadiva razaranja.

Drugi praznik - Dan sećanja na srpske žrtve u Drugom svetskom ratu obeležavaće se kao spomen na 21. oktobar 1941. godine i krvavu jesen kada su nemačke okupacione snage izvršile masovni zločin nad civilima u Kragujevcu i širom Srbije.

Tokom narodnog ustanka u centralnoj Srbiji protiv nacističkog okupatora, u kome su učestvovali i rojalisti i komunisti, ukupno je od 1. avgusta do 5. decembra 1941. godine ubijeno 33.000 građana centralne Srbije, od kojih 11.522 ustanika i 21.809 talaca streljanih u odmazdi, među kojima su osim Srba, bili i Jevreji i Romi.

Usvajanjem izmena Zakona o državnim i drugim praznicima, broj neradnih dana u Srbiji će se sa osam povećati na 10, što je, kako je rekao ministar Ljajić, još ispod evropskog proseka neradnih dana.
 
Natrag
Top