Vlada: Porez veći "samo" 60 odsto

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Za dvosoban stan porez povećan za 230 odsto


Akcija NIN-a i "Blica": Protiv nepravičnog oporezivanja imovine





Izvor: Blic B. Krivokapić - K. Preradović | 16. 12. 2010. - 00:10h

Odavno se nije dogodilo da neki Vladin predlog izazove tako burne reakcije javnosti kao što je to slučaj s izmenama Zakona o porezu na imovinu. Redakciji se proteklih dana javio veliki broj nezadovoljnih građana koji najavljuju da, iako su do sada bili redovne platiše, ubuduće porez na imovinu neće plaćati. Ne zato što su protiv ove vlasti, već zato što nemaju novaca. U ime svojih čitalaca, NIN i "Blic" zato pozivaju Ministarstvo finansija i Vladu da odustanu od najavljenih izmena i hitno predlože nova rešenja za popunjavanje državne kase (pogledajte antrfile).
100360_0802-stara-zgrada-foto-dj-kojadinovic_f.jpg

Skromna i dotrajala imovina ne treba da bude predmet oporezivanja


Čitalac iz Zemuna, hranilac porodice, otac dva školarca, čija je supruga nezaposlena, poslao nam je računicu (tabela u prilogu) iz koje se vidi da će porez na njegov pet decenija star stan poskupeti za neverovatnih 230 odsto.

- Oni stvarno misle da smo mi budale! Zar se ovo zove povećano oporezivanje bogatih? Pa mi jedva sastavljamo kraj s krajem! Dvoje dece različitog pola u nezgodnim godinama prinudno spavaju u istoj sobi, od špajza smo napravili kuhinju, od kuhinje dnevnu sobu. Da je ovo normalna zemlja porodice kao što je naša porez na imovinu ne bi ni plaćale. Osim krečenja, ništa u stan nisam uložio više od deset godina - kaže M. Ninković iz Zemuna.

Zaista, da li ovako skromna i dotrajala imovina uopšte treba da bude predmet oporezivanja. U komentarima na sajtu „Blica” deo čitalaca je predložio da se poresko razgraničenje vrši prema broju kvadratnih metara na jednog člana domaćinstva. Na primer: do 20 kvadrata po članu domaćinstva bilo bi oslobođeno poreza, od 20 do 30 kvadrata oporezovalo bi se po minimalnoj stopi, a preko 30 i više kvadrata po članu poreska stopa bi rasla progresivno. Na taj način, tvrdi jedan čitalac, porodice poput Ninkovića ne bi uopšte plaćale porez na imovinu, a tajkuni sa vilama od 400 do 500 kvadrata plaćali bi po nekoliko hiljada evra.

890POR.jpg

Povećati poreski kredit

Ekonomista Goran Nikolić predlaže da umesto 10.000 dinara poreski kredit iznosi 20.000 dinara. Tada bi vlasnik novog stana vrednog 60.000 evra i poreskom osnovicom od 24.000 dinara plaćao porez od 4.000 dinara. „Za bogataše oslobođenje od 20.000 dinara neće značiti gotovo ništa, ali za srednji sloj nije svejedno da li plaćaju četiri ili 14.000 godišnje“, kaže Nikolić.


Porez, a ne harač!

Predložene izmene poreza na imovinu znatno će podići iznose koje prosečan obveznik treba da plati, najteže će pogoditi krhki srednji sloj, dok će one zbog kojih je navodno uveden, grupu najbogatijih, pogoditi znatno manje.

U ime svojih čitalaca, NIN i „Blic“ pozivaju Ministarstvo finansija i Vladu da odustanu od najavljenih izmena i hitno predlože nova rešenja za popunjavanje državne kase. Pozivamo čitaoce da nam na osnovu priložene formule izračunaju koliko bi ih, po novom zakonu, koštao porez tokom iduće godine, uz obrazloženje čega planiraju da se reše zbog novog poreza.


Ujedno pozivamo sve pojedince i organizacije koji se slažu sa našom inicijativom da nam se jave i priključe akciji.


U očekivanju odluke Ministarstva i Vlade da odustanu od predloženih izmena, NIN i „Blic“ će redovno objavljivati predloge drugačijih rešenja i stavove svojih čitalaca.
 

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Čitaoci podržali akciju "Blica" i NIN-a


Država umesto poreza treba da poveća naplatu




Izvor: Blic Branislav Krivokapić | 16. 12. 2010. - 20:00h | Foto: M. Janković

Naplatite trenutna dugovanja od svih dužnika i neće biti potrebno povećanje poreza, poručuje Vladi jedan od nekoliko stotina građana koji su podržali akciju NIN-a i “Blica” za pravičnije oporezivanje imovine.
100762_0812porezfotomarijajankovic_f.jpg

Uredne platiše ispaštaju jer država nije u stanju da utera porez


Ljudi koji, uprkos tome što teško žive, redovno izmiruju obaveze prema državi ne žele da se pomire sa činjenicom da će njihova građanska lojalnost biti “nagrađena” povećanjem nameta samo zato što su poreske vlasti nesposobne da naplate dugove od onih koji odbijaju da plate porez.

Uprava javnih prihoda Beograda utvrdila je da postoje 223.304 poreska obveznika koji nisu izmirili obaveze po osnovu poreza na imovinu. Ovogodišnja naplata poreza na imovinu u prestonici iznosi oko 15 milijardi dinara, a obaveze redovno izmiruje 50 do 60 odsto obveznika.

To znači da bi bilo dovoljno da se naplata poboljša za jednu petinu i u gradsku kasu bi se slile tri milijarde dinara (oko 27,5 miliona evra), tačno onoliko koliko je ministarka finansija Diana Dragutinović najavila da će se dobiti izmenama Zakona o porezu na imovinu. Ako je to cilj, rešenje je tu - ne mora se ići dalje od Beograda.

Zar obični građani treba da ispaštaju zato što tamo neki vlasnik “Ruskog cara” duguje 100.000 evra, a poreske vlasti ne mogu ili ne smeju da mu naplate dug? Ili zato što vlasnik vile u Augusta Cesarca na Dedinju poreskim vlastima duguje tri i po miliona dinara, vlasnik vile u Baja Pivljanina dva miliona itd.

Ako je lokalnim samoupravama u 2011. neophodno tih nekoliko desetina miliona evra, rešenje se, opet bez izmena postojećeg zakona, može naći i van Beograda. Dovoljno je skoknuti do Novog Sada, gde ovaj porez ne plaća oko 40.000 vlasnika nekretnina. Slična je situacija i u mnogim drugim gradovima, pa nije čudo što čitaoci “Blica” poreskim vlastima poručuju: Pošaljite ljude na teren da popišu zgrade i kuće koje nisu prijavljene! Kada bi se popisala samo jedna petina nekretnina u Srbiji o čijem postojanju poreski organi nisu obavešteni i kada bi njihovi vlasnici platili makar minimalan porez, prikupilo bi se najmanje pola milijarde dinara. Zašto se to ne radi? Zašto država, na primer, ne pooštri naplatu dugovanja za isporučenu električnu energiju? Kada bi se naplatila samo trećina od 70 milijardi dinara duga građana i privrede Elektropivredi Srbije, u državnu kasu bi se od PDV-a slilo više od tri milijarde dinara. Dakle, više od najavljenih efekata poreske reforme koja je izazvala toliko nezadovoljstvo građana.


Kako su se snašli tajkuni

U svom blogu Saša Radulović, konsultant za poreski sistem Asocijacije malih i srednjih preduzeća, piše: “Stopa je ista i za pravna i za fizička lica. Međutim, domaćinstva će plaćati porez na osnovicu koja predstavlja tržišnu vrednost imovine, a pravna lica na osnovicu koja predstavlja knjigovodstvenu vrednost koja je nula ili praktično nula. Zato predlažem svim fizičkim licima koja imaju vrednije nekretnine da osnuju pravno lice (košta 250 evra), unesu svoju nekretninu u to preduzeće kao osnivački kapital i utvrdite mu knjigovodstvenu vrednost na 10 odsto tržišne. Naši mali tajkuni i tajkunčići su to već uradili.”
 

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Još nepoznato kako će se ubuduće imovina oporezivati


Vlada: Porez veći "samo" 60 odsto





Izvor: Blic B. Krivokapić | 18. 12. 2010. - 00:02h | Foto: B. Belić

Akcija NIN-a i “Blica” za pravičnije oporezivanje imovine dobila je široku podršku javnosti kako čitalaca, tako i stručnih lica koji poresku problematiku posmatraju u širem kontekstu. Nažalost, osim zvaničnog saopštenja Ministarstva finansija u kome se tvrdi da “poreska rešenja za 2011. ne mogu biti uvećana za više od 60 odsto iznosa na rešenju za 2010”, nismo u prilici da čitaocima prenesemo tačan sadržaj Predloga izmena i dopuna Zakona o porezu na imovinu.
101094_0803-diana-dragutinovic-foto-branko-belic_f.jpg

I pored obećanja, Ministarstvo finansija nije nam dostavilo Predlog izmena i dopuna Zakona o porezu na imovinu


Ko je juče pomno pratio sajtove Vlade Srbije i Ministarstva finansija verovatno se pitao da li Predlog izmena i dopuna Zakona o porezu na imovinu uopšte postoji.

U prvobitno okačenom saopštenju sa redovne sednice Vlade u četvrtak među usvojenim predlozima zakona porez na imovinu uopšte nije pominjan. Takođe, iz saopštenja Ministarstva finansija koje je emitovano nakon sednice Vlade moglo se zaključiti da je predlog tek “pripremljen” i da će, kada ga Vlada usvoji, biti prosleđen Skupštini na usvajanje.

S obzirom na to da se Ministarstvo u saopštenju osvrnulo na “netačne, paušalne i zlonamerne” kalkulacije koje su objavljene u pojedinim medijama, obratili smo se PR službi s molbom da nam dostavi konačan tekst predloga kako bi istinito informisali čitaoce i ispravili eventualne greške. Zoran Ćirić, zadužen za odnose s javnošću, obećao je da će nam dostaviti tekst predloga, ali to do zaključenja izdanja Blica za subotu, to nije učinio.


U međuvremenu na sajtu Vlade saopštenje sa sednice u četvrtak dopunjeno je rečenicom: “Usvojen je Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o porezu na imovinu”. Dakle, predlog ipak postoji, ali Ministarstvo finansija jednostavno nije želelo da nam omogući da o njegovoj sadržini izvestimo naše čitaoce.


Ostajući pri tvrdnji da će nova formula obračuna poreza na imovinu omogućiti da oni koji poseduju vrednije nepokretnosti plaćaju i veći porez, Ministarstvo finansija u svom saopštenju upozorava građane da kalkulacije objavljene u pojedinim medijima “ne navode da je osnov za utvrđivanje poreske obaveze prilagođena vrednost stana koja je i dalje značajno niža od tržišne vrednosti”. Time sami sebi skaču u usta jer su upravo oni u najavama izmena zakona tvrdili kako su vrednije nekretnine nepravično oporezovane jer su uzimane u obzir cene daleko ispod tržišnih.


“To je nebuloza! Termin ‘prilagođena vrednost’ ne postoji”, rečeno nam je u Poreskoj upravi. A izvor “Blica” iz Vlade Srbije poručio je: “Pod pritiskom javnosti dodali su da maksimalno povećanje u 2011. može biti do 60 odsto. Sve ostalo može da se promeni samo amandmanima u Skupštini.”

Mahinacije na lokalu

Redakciji se juče javio Ratko Janjić, penzionisani građevinski inžinjer iz Beograda sa vikendicom na Divčibarama. Do sada je redovno plaćao porez na imovinu oko 1.500 dinara. Septembra 2010. stiglo mu je rešenje od koga mu se zavrtelo u glavi. “Neki pametnjaković iz opštine Valjevo proglasio je vikend naselja na Divčibarama I zonom i porez je 7.500 dinara.”



Akcija NIN-a i „Blica“
Porez, a ne harač


Akcija NIN-a i “Blica” pod nazivom „Porez, a ne harač“ dala je prve rezultate. Iako Ministarstvo finansija uporno odbija da nam dostavi navodno završeni Nacrt zakona o porezu na imovinu, iz ove institucije stiglo je uveravanje javnosti da iznos poreza na imovinu u 2011. godini ne sme za više od 60 odsto premašiti ovogodišnji, što se do sada nije pominjalo. Ovakvu izmenu i unošenje nove odredbe, ukoliko je informacija tačna, vidimo kao direktnu posledicu naše akcije i kampanje usmerene ka zaštiti standarda građana, koji bi u suprotnom bio ugrožen.

Kako su NIN i “Blic” već pisali, prvobitno planirana rešenja predviđala su višestruko uvećanje poreza na imovinu u odnosu na sadašnja, čiji bi epilog bio veća poreska utaja ili veći obim prodaje stanova usled nemogućnosti da se ogromni porezi izmire. Zato ove redakcije odlučno nastavljaju akciju i istovremeno izražavaju zadovoljstvo najavljenim hitnim izmenama predloga. Budno ćemo motriti eventualnu dalju izmenu predloženog zakona u parlamentu i dosledno sprovođenje najnovijeg obećanja Ministarstva finansija. Akcija „Porez, a ne harač“ trajaće do konačnog usvajanja zakona.
 
Natrag
Top