влада годину дана расправља о порезима

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Влада годину дана расправља о порезима


Да дневне новине не застаревају увек после 24 сата доказали министри Диана Драгутиновић и Млађан Динкић

Кад један министар јавно каже како неће бити повећања ПДВ-а, док његов колега из владе истовремено у својим јавним наступима то не искључује као решење, прво што се грађани, на које се ове одлуке односе, запитају јесте – говоре ли министри уопште међусобно или су се посвађали. Овако је пре тачно годину дана (11. јун 2009. године) почињао текст у „Политици”. А да дневне новине не застаревају увек после 24 сата, већ и да након 12 месеци могу да буду подједнако актуелне, побринули су се главни актери ове приче – министри Диана Драгутиновић и Млађан Динкић.
С оживљавањем „ПДВ расправе” васкрсли су и идентични аргументи.
И почетком прошлог лета министарка финансија истицала је како раст овог пореза не искључује као решење, док је потпредседник владе и министар економије тврдио супротно.
– Неће бити повећања пореза на додату вредност, нити било којих других дажбина који би гушили привреду – гарантовао је тада Динкић.
Новинар који би сада преписао прошлогодишње супротстављене ставове уопште не би изгубио на актуелности приче. Јер, и ових дана Диана Драгутиновић најављује повећање пореза на додату вредност од три одсто, док Млађан Динкић узвраћа контраставом да нема раста ПДВ-а до краја мандата ове владе.
Да се полемика о ПДВ-у отвара циклично, потврђују и новински написи с почетка ове и прошле године. Тако су грађани Србије у нову 2009. годину ушли са опречним најавама о повећању пореза, односно гаранцијама да таквог раста дажбина неће бити. Све до прошлогодишње августовске посете мисије Међународног монетарног фонда ова се расправа отварала с времена на време. А кад је делегација из Вашингтона, почетком септембра прошле године, напустила Београд – чинило се да је на свађу о ПДВ-у стављена тачка. Јер, влада је као спасоносно решење за затварање рупе у државној каси тада предложила свеобухватну реформу државне администрације, која подразумева смањење јавне потрошње и броја запослених.
Дух свађе о ПДВ-у остао је затворен у боци свега пола године. И таман када је јавност заборавила несугласице ова два министра, на последњем Копаоник бизнис форуму, одржаном почетком марта ове године, старе чарке поново су оживеле.
Министри Диана Драгутиновић и Млађан Динкић, већ по обичају, имали су различите визије о томе којим путем српска привреда треба да изађе из кризе. Диана Драгутиновић спас је видела у растерећењу зарада, односно смањењу пореза на плате и оптерећењу потрошње (што значи повећање ПДВ-а), док је за Млађана Динкића, потпуно очекивано, кључ био у подстицању тражње. Драгутиновићева је тада истакла како нову пореску политику предлаже као научница, а не министарка јер је свесна да за тако нешто нема подршку колега из владе. Са друге стране, Динкић је одговорио како се пореска реформа не спроводи у кризним временима.
А шта се у међувремену променило, ако су и Драгутиновићка и Динкић остали на истим стартним позицијама?
Пре годину и по дана су се привредници (и домаћи и страни) жестоко противили идеји о повећању пореза. Сада отпор пословне заједнице такође постоји, али није толики, јер пореска реформа коју Драгутиновића предлаже, са једне стране, погодује послодавцима јер подразумева смањење пореза на зараде. Тако повећање ПДВ-а за њих неће бити болно, рекла је и сама министарка Драгутиновић.
Истини за вољу, повећање пореза је једини механизам који министар финансија има у рукама када процени да државна каса зјапи. Смањење јавне потрошње, што је други начин за крпљење рупа у буџету, не зависи само од министра финансија, већ од свих чланова премијеровог кабинета и решености да смање своје трошкове.
На све ове чарке, шеф министарке финансија и министра економије, премијер Мирко Цветковић лаконски покушава да оконча полемику речима да „још није тачно одређен начин пореске реформе у Србији, а нацрт тог документа пре септембра биће на јавној расправи”.
– Све опције пореске реформе су на столу – рекао је премијер новинарима, што би требало да сугерише нове полемике, па и свађе.
А. Николић


Izvor: Politika
 
Član
Učlanjen(a)
03.07.2010
Poruka
255
Ovakav razvoj situacije ne čudi jer je Vlada sastavljena od mnogo stranaka, pa moraju da imaju suprotna gledišta i različite stavove kako bi se dodvorili biračima. Pošto je ministarka Dragutinović relativno nova na političkoj sceni, ona je zadužena za iznošenje realnog stanja u medijima i najave nepopularnih mera, dok je Dinkić tu da ohrabri građane svojim neutemeljenim optimizmom i skrivanjem realnog stanja, kako bi dobio jeftine političke poene. Ovo je po meni dobra mera ministarke (ne bih rekao revolucionarna), jer je opterećenje plata veoma veliko i samo njihovim smanjivanjem može da se podstakne novo zapošljavanje. U svakom slučaju je bolja mera od Dinkićeve vezane za "Prvu šansu".
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Sto se tice povecanja PDV-a nemamo isto misljenje.
Zasto uvek narod mora da ispasta zbog njihovih ludorija i eksperimenata (pojedini su stvarno zasluzili da budu proucavani kao fenomeni)?Dakle,drzava ne moze da smanji svoju potrosnju,gradjani ce morati.
A narod,odnosno krajnji kupac bi to najvise osetio.Naravno kupovna moc bi (jos vise) opala i tu ne vidim nikakvo resenje.
Sto se tice poreza na plate vece od 50 i 100 hiljada...To je,bese,ukinuto?Mislim da jeste...
A onaj ko misli da ce poslodavci (zbog smanjenja poreza na dohodak) povecati plate radnicima ima problem sa logikom.
Mislim da je smanjenje "sive ekonomije" jedan od nacina za povecanjem budzetskih prihoda.

Ovako,PDV na PDV,pa jos PDV...
 
Član
Učlanjen(a)
03.07.2010
Poruka
255
Diani veruju više nego Mlađi

BEOGRAD 12. 07. 2010

PRESS ONLINE
PRESS DUEL: KO UŽIVA VEĆE POVERENJE GRAĐANA, DINKIĆ ILI DRAGUTINOVIĆEVA

Diani veruju više nego Mlađi

Građani i ekonomisti više veruju ministarki finansija Diani Dragutinović, dok za ministra ekonomije Mlađana Dinkića vlada mišljenje da uglavnom misli na glasačko telo

duel.jpg

Traži povećanje PDV-a... Ministarka finansija Diana Dragutinović / U večitoj kampanji... Ministar ekonomije Mlađan Dinkić

Građani Srbije i ekonomski stručnjaci imaju više poverenja u ministarku finansija Dianu Dragutinović nego u ministra ekonomije Mlađana Dinkića, pokazalo je istraživanje Pressa. Ekonomisti su se za Dragutinovićevu opredelili, pre svega, „zato što je stručnjak", dok su Dinkiću ukazali manje poverenja „jer se priklanja političkoj sudbini".

stat1.jpg

Prema anketi na koju su građani odgovarali na sajtu Pressa, od ukupno 446 glasova, ministarka finansija zadobila je poverenje 266 građana, a Dinkić 180 učesnika. U procentima, to znači da Dragutinovićevoj više veruje 59,6 odsto građana Srbije, dok Dinkiću daje prednost 40,4 odsto glasača.

Iako ekonomisti više veruju ministarki Dragutinović, priznaju da Dinkić ima veći uticaj u Vladi Srbije. Analitičari, takođe, kažu da se Dragutinovićeva razume u struku, a da Dinkić više razmišlja o glasačkom telu i izborima.
Profesor Ljubomir Madžar izričito kaže da više veruje Diani Dragutinović.
- Njeno zalaganje odražava činjenice koje karakterišu srpsku privredu. Dragutinovićeva polazi od toga da imamo nepovoljan deficit budžeta i preveliku nezaposlenost. To ni Dinkić nije osporio! Ona se zalaže da se smanje porezi i doprinosi, ali da se izostanak priliva u budžetu nadoknadi povećanjem PDV-a. To je dobro. Treba destimulisati potrošnju države jer smo se mnogo zadužili - naglašava Madžar.

Diana nema političku računicu

On, ipak, kaže da će porast PDV-a pogoditi privredu i da će zato ministarkin predlog proizvesti „veliku količinu negativnih efekata i bola".
- Ali, Diana ima prednost! Ona se razume u struku i nema političku računicu. Dragutinovićeva je stručnjak i drži se onoga što je sa ekonomske tačke celishodnije. S druge strane, političari, što je i Dinkić, misle o izborima i glasačima. Oni gledaju da ućare na kratak rok. Dinkić je političar, dobro se snalazi u tome. On ide za svojom političkom sudbinom - ističe Madžar.
Ekonomista Zoran Popov smatra da ministri nisu samostalni u donošenju odluka, ali ističe da je ministarka finansija „nanela manje štete" od Dinkića.
- Teško je reći. Ne verujem nikome! Imam utisak da sami ministri ne odlučuju u vezi sa bitnim stvarima, već je reč predsednika Srbije poslednja. Predlog Dragutinovićeve o povećanju PDV-a pogoršao bi stanje u privredi jer bi se smanjila agregatna tražnja, potrošnja i industrijska proizvodnja. Jedino je korisno smanjenje poreza na zarade - kaže Popov.

Dinkić ima veću moć

On naglašava da je zbog toga Dinkić u pravu, jer ne odobrava rast PDV-a.
- Ipak, do sada je Dragutinovićeva manje štete nanela! Dinkić je bio eksponiran u neuspešnim privatizacijama, gašenju domaćih banaka, obećanju besplatnih akcija... To su prebrze i nepotrebne odluke. Dinkićevi potezi su sračunati da privuku glasačko telo - zaključuje Popov.
Član Akademije ekonomskih nauka Mlađen Kovačević smatra da se Dinkić često zaleće sa izjavama i daje prednost ministarki finansija. On, ipak, kaže da Dinkić ima veću moć od Dragutinovićeve.
- Dinkić se nije proslavio sa izjavama! Nije razmišljao pre nego što je obećavao. Otkako je u vlasti, samo obećava! A stvarnost ga vrlo brzo demantuje. On je neubedljiv i teško mu je verovati. Ipak, Dinkić ima veliku moć ucenjivanja! Ako se njegova stranka povuče, Vlada je u krizi. To je njegova prednost u odnosu na ministarku finansija - smatra Kovačević.
On ističe da Dragutinovićeva deluje stručnije u odnosu na Dinkića.
- Pristalica sam njenih predloga - da treba više oporezivati uvoz, a izvoz osloboditi. Ona mi je bliža sa ekonomske tačke gledišta. Dragutinovićeva se nije obrukala, mnogo je studioznija. Ipak, mora se priznati da je Dinkić vrlo snalažljiv i da ima veliku moć - kaže Kovačević.
Direktor IZIT-a Miloje Kanjevac ne veruje ni ministarski finansija ni ministru ekonomije.

S. GAVRIĆ
 
Natrag
Top