Vježbajte pilates i naučite umom kontrolirati tijelo

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.027
Vježbajte pilates i naučite umom kontrolirati tijelo

pilates.jpg

Pilates je sustav vježbanja kojeg jer početkom 20. stoljeća razvio njemački sportaš i trener Joseph Pilates.
Sam tvorac ovog načina vježbanja dao mu je ime kontrologija jer je vjerovao da se radi o načinu vježbanja u kojem um kontrolira mišiće.
Prvi Pilates Studio otvoren je 1926. godine u New Yorku.
Nijedna druga fizička aktivnost nije u posljednjih desetak godina doživjela veću ekspanziju od pilatesa.
Od elitističke aktivnosti rezervirane samo za uzak krug ljudi, pilates je postao vježba za mase širom svijeta.
S obzirom na sve njegove dobrobiti, ne čudi što se sve veći broj ljudi odlučuje upravo za ovaj način vježbanja.

Prednosti pilatesa


Pilates je način vježbanja kojim ćete postići fleksibilnost, lijepo oblikovane mišiće i izdržljivost.
Naglašavajući pravilno disanje, ispravno držanje i koncentrirajući se na polagane i kontrolirane pokrete, postat ćete usklađeni s vlastitim tijelom.
Pilates se temelji na holističkom pristupu - objedinjuje 500-tinjak vježbi koje usklađuju tjelesne pokrete i disanje - tretirajući ljudski organizam kao nerazdvojnu cjelinu fizičkog i psihičkog.
Svaka pilates vježba zasniva se na nekoliko osnovnih načela, a to su: koncentracija, kontrola i osvješćivanje težišta u tijelu, mekoća pokreta, preciznost, disanje, mašta i intuicija.
Pilates je oblik vježbanja u kojem je kvaliteta pokreta mnogo važnija od broja ponavljanja.
Također, veliki naglasak se stavlja na pravilno disanje jer upravo na taj način možete pokrete učiniti maksimalnom snagom i učinkovitošću.

Prednosti pilatesa:


  • fizička i psihička ravnoteža te bolja koncentracija
  • jača i čvršća muskulatura što utječe na uspravnije držanje
  • pravilno disanje - povećava se kapacitet pluća, poboljšava se cirkulacija
  • brži oporavak kod ozljeda tkiva - uključuje ga se u vježbe rehabilitacije
Vježbanjem pilatesa razvijate središnji dio tijela u kojem se nalaze duboki trbušni mišići te mišići uz kralježnicu.
Dok klasično vježbanje utezima potiče razvoj kratkih i loptastih mišića, pilatesom gradite duguljaste mišiće i pomažete elastičnosti i pokretljivosti zglobova.
Tijelo u kojem je uravnotežena snaga i fleksibilnost puno je manje sklono ozljedama.

Mnogi oblici konvencionalnog vježbanja potiču rad najčešće samo većih mišićnih skupina dok se slabije mišićne skupine zapostavljaju što je često uzrok i mnogih ozljeda i bolova.

Pilates je i tu u prednosti jer se u njemu služite cijelim tijelom, pa čak i gležnjevima i stopalima.
Nijedna mišićna skupina u pilatesu nije u prednosti nad drugima, kao što nijedna nije ni zapostavljena.
Pilatesom ćete aktivirati čitavo tijelo i vježbati uravnoteženo te značajno umanjiti opasnost od ozljeda.
Tijekom sata pilatesa aktivirat ćete sve mišićne skupine, izvodeći kontinuirane i tečne pokrete. Kad razvijete pravilnu tehniku, moći ćete "preodgojiti" vlastito tijelo da se kreće na zdraviji i sigurniji način.
Na taj način ćete ubrzati oporavak kod ozljeda, poboljšati svoje sportske performanse, popraviti držanje i pozitivno utjecati na sveukupno zdravlje.
S obzirom da pozitivno utječe na izgradnju središnjeg dijela tijela, pilates kao redovitu aktivnost uključuju u mnogi aktivni sportaši.
Jačajući mišiće uz kralježnicu te trbušne mišiće, pilatesom sportaši jačaju, postaju agilniji, sprječavaju ozljede i popravljaju ukupne sportske performanse.
Od rekreativnih vježbača do profesionalnih sportaša, za pilates se odlučuju oni koji žele:

  • spriječiti ozljede
  • ispraviti neravnotežu mišića
  • popraviti držanje
  • spriječiti stres
  • postići veću fleksibilnost i izdržljivost
  • poboljšati kvalitetu kosti
  • smanjiti masne naslage
Još jedna pozitivna odlika pilatesa jest ta da se njime mogu baviti svi, bez obzira na dob, spol ili tjelesnu kondiciju.
Naime, program se lako može prilagoditi specifičnim potrebama i mogućnostima pojedinca.
Potrebna oprema za pilates može biti vrlo jednostavna - kupite prostirku za pod i na njoj odradite svoj trening pilatesa.
Kad vam dosadi trening bez rekvizita, nabavite pilates ring, veliku ili mala loptu, elastičnu traku i slično.
Pilates možete vježbati sami kod kuće. Moj savjet je da ipak, nekoliko prvih sati vježbate uz nadzor instruktora pilatesa kako biste naučili osnovne pokrete i pravilno disanje te izbjegli nepravilno izvođenje vježbi.
Preporučuje se trenirati pilates 2 do 3 puta tjedno uz dodatak aerobnih aktivnosti kao što su plivanje, vožnja biciklom ili brzo hodanje.

Izvor: Alternativa




 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.027
Pilates: Za samo deset minuta dnevno, dovedite telo do savršenstva

Pilates: Za samo deset minuta dnevno, dovedite telo do savršenstva (VIDEO)

Sigurni smo da svaka žena može da odvoji 10 minuta na dan i uz prave vežbe izgleda savršeno.

news_12555.jpg

Pred leto se većina nas seti kako bismo mogle da krenemo na vežbe. Ali, mnogima
predstavlja problem nedostatak vremena ili finansija.

Upravo zato,
idealno
rešenje je pilates od 10 minuta koji će učiniti čudo u vašem izgledu. Ako kažete da nemate vremena ni za to, sigurni smo da je onda u pitanju isključivo lenjost, pa se dobro zapitajte. Nađite vreme i uskoro će vam dan biti nezamisliv bez vežbi. A, uz to ćete se osećati i izgledati super.

Pogledajte video.


Izvor: S media




 
Poslednja izmena od urednika:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.027
Jednostavne pilates vežbe koje će izvajati vaše telo

Jednostavne pilates vežbe koje će izvajati vaše telo

Pilates kao jedinstveni sistem vežbanja trenutno je jedna od najpopularnijih metoda oblikovanja tela, ali i za jačanje snage i poboljšanje fleksibilnosti i držanja tela.

Pilates je osmišljen da direktno deluje na najdublje mišiće u telu i tako stvara snažnu osnovu da mišić radi u punom obimu pokreta bez neprijatnosti. Koncentracija je najvažniji princip - da bi ste vežbali morate biti prisutni umom, a svaki pokret mora da ima određenu funkciju i da bude iskontrolisan, napominje Danijela-Dunja Dimitrijević, viši fizioterapeut iz Ambulante za rehabilitaciju"Dimitrijević".

Ona objašnjava da sva energija koju koristimo pri vežbanju potiče iz „središta moći“ i teče napolje ka udovima, a čine ga donji stomak, donji deo leđa, kukovi, karlica i zadnjica. Pokret treba da bude tečan-flluidan kao hod, nema izolovanih pokreta, a ujedno i precizan da ima svrhu.
- Tokom vežbanja pilatesa aktivira se biomehanika našeg tela kao što je i mi terapeuti koristimo u našoj rehabilitaciji za jačanje i oblikovanje mišića, ispravno držanje tela, razvoj gipkosti i ravnoteže i ostvarenju sveukupne telesne kondicije - navodi Dunja Dimitrijević.


Marija Markov, sertifikovani instruktor pilatesa, prikazuje na slikama neke od pilates vežbi rekvizitima.

38504935.jpg


Roll over (Rolanje kukova)

Ova vežba spada u vežbe sa naprednog nivoa. Isteže kičmu i muskulaturu donjeg dela ledja i zadnje lože nadkolenice, a istovremeno jača stomačnu muskulaturu. Izbegava se ako postoje bolovi u vratu ili ledjima. Posebno treba voditi računa da se težinom tela na oslanjamo na vratne pršljenove. Olakšavajuća modifikacija može biti blago savijanje kolena ukoliko osetimo snažno zatezanje u zadnjoj loži. Na slici je prikazana vežba sa pilates obručem. Dok spuštamo trup kontrolisano na prostirku lagano pritiskamo obruč i dodatno angažujemo mišiće unutrašnjeg dela butina.

2.jpg

Double straight leg strech (Istezanje obe opružene noge)

Spada u vežbe srednje težine. Jača stomačnu muskulaturu. Ukoliko se koristi u kombinaciji sa nekom rekvizitom, dodatno angažuje i mišiće nogu i sedalnog dela. Prilikom spuštanja i podizanja nogu potrebno je zadržati kičmu u neutralnom pološaju i ograničiti pokret nogu na gore, te ne dozvoliti inklinaciju (podizanje) karlice. Olakšavajuča modifikacija je kraći pokret nogu na dole čime se smanjuje pritisak na lumbalni deo kičme.

3.jpg

Shooulder bridge (Rameni most)

Ova vežba ima nekoliko modifikacija, a ovde je prikazana u početnoj varijanti sa malom mekanom loptom. Lopta nam pomaže da kolena ostanu usko u širini kukova i omogućuje dodatno angažovanje mišića bedara. Takodje ova vežba je odlična za jačanje mišića zadnje lože natkolenice, sedalnog dela i donjeg dela ledja, kao i dubokih mišića - stabilizatora kičmenog stuba. Ruke su čvrsto usidrene u podlogu i brada je spuštena prema grudnoj dosti dok se izvode lagani i kontrolisani pokreti podizanja i spuštanja karlice.

4.jpg

Swan (Labud)

Modifikacija vežbe sa malom mekanom loptom. Prilagodjena je vežbačima na početnom nivou. Jača muskulaturu ledja, sedalnog dela, nogu i ramenog pojasa. Sa podizanjem trupa podižemo i stomak snažno sa prostirke ka unutra prema kičmi čime dajemo potporu lumbalnom delu. Istovremeno izdužujemo vrat i vršimo stabilizaciju rameno lopatične regije.

5.jpg

Mermaid (Sirena)

Sjajna i veoma ženstvena vežba za bočno istezanje trupa odnosno struka i jačanje zglobova ruku i ramena. Izbegava se kod osoba sa problematičnim kolenima i ramenima. Ima mnogobrojne modifikacije koje se mogu prilagodjavati nivou spremnosti vežbača. Fokus je na izduživanju ruke i trupa bez kolabiranja u lumbalnom delu.

6.jpg

Control balance (Položaj daske na lopti)
Modifikacija vežbe sa velikom loptom. Nije namenjena za početnike. Upotreba nestabilne površine u vežbi kao što je velika lopta izuzetno angažuje našu duboku muskulaturu trupa odnostno mišiće stabilizatore koji su odgovorni za zdravlje kičmenog stuba i svih zglobova. Pored toga, ova vežba jača mišiće zadnje lože natkolenice, sedalnog dela, ledja, stomaka, ruku i ramenog pojasa. Lagano kretanje tela prema napred i nazad kotrljajući loptu razvija osećaj za ravnotežu i koordinaciju pokreta kao i svest o centralnim mišićnim strukturama trupa i karlice.

Izvor: Blic žena




 
Natrag
Top