Visoka odšteta zbog piraterije
Izvor: Blic A. E. | 06. 04. 2011. - 00:02h | Foto: MUP
Forenzičko veštačenje računara glavni je dokaz u borbi protiv piraterije, čija je stopa u Srbiji čak 74 odsto. Zahvaljujući upravo tome doneto je čak 90 odsto presuda za krivična dela iz oblasti povrede intelektualne svojine.
Stopa piratskog softvera u Srbiji je 74 odsto
Veštačenje računara obavlja se u posebnom odeljenju MUP-a Srbije, koje se bavi zaštitom svih oblika intelektualne ili industrijske svojine, kao što su filmska ili muzička dela, robne marke, softver...
- Zahvaljujući forenzičkom veštačenju računara, čak i kad neko izbriše podatke sa svog hard-diska, mi imamo mogućnosti da sve obrisane podatke vratimo i lako dokažemo eventualno kršenje prava intelektualne svojine - navodi Mihailo Tijanić, policijski savetnik u Službi za borbu protiv organizovanog kriminala.
Najčešće se instaliraju nelicencirani programi za crtanje i projektovanje.
- Jedan od čestih primera je i instalacija nelegalnog softvera u GPS uređaj. Čovek koji je u prodavnici kupio GPS uređaj s ugrađenim softverom nije mogao da nađe traženu ulicu, pa je pozvao direktno kompaniju koja proizvodi softver da se žali na proizvod, i onda je ustanovljeno da je prodavnica u kojoj je uređaj kupljen zapravo instalirala nelicenciran softver - navodi Tijanić.
On podseća da na osnovu pravosnažne presude kompanije, čije je programe neko piratizovao, mogu da traže odštetu tri puta veću od cene programa koji je piratizovan.
- Da bi nekome bila napisana krivična prijava, mora da se dokaže da je organizovano, u dužem vremenskom periodu i radi sticanja dobiti kršio prava iz oblasti intelektualne svojine. Kazne su do pet godina zatvora i novčano do tri miliona dinara. Na ovu kaznu ide odšteta vlasniku softvera koju potražuje u parničnom postupku i koja je tri puta veća od legalne cene softvera - precizira Tijanić.
Policija je tako prošle godine uhapsila vlasnika sajta svezamob.com, zbog sumnje da je nelegalno instalirao softver i mape za navigaciju u mobilne telefone i GPS uređaje, dok je na sajtu reklamirao opremu za mobilne telefone. Za četiri godine, prema dosadašnjim saznanjima policije, zaradio je stan od 80.000 evra i automobil.
Za ovo krivično delo maksimalna zaprećena kazna je do pet godina zatvora i 300.000 dinara, dok vlasnici autorskih prava mogu, na osnovu presude, da traže odštetni zahtev.
U drugom slučaju prodavac piratskih CD-ova osuđen je na dve godine zatvora uslovno na pet godina, dok je četiri godine ranije, za isto delo, bio osuđen na mesec dana zatvora uslovno na godinu dana. Ove godine prvi put je određen pritvor u fazi istrage za krivično delo iz oblasti zaštite intelektualne svojine i to kada je film “Montevideo” nelegalno postavljen na internetu da može besplatno da se preuzima.