Vile na putu svile

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Виле на путу свиле

KINESKA NOVA GODINA 4.jpg

Уз Срећну Нову 4709 – Историја испричана музиком и плесом


Срећна Нова 4709 – тако му некако гласи честитка по старом кинеском календару. Према том рачунању времена, почетком овог месеца ушло се у годину зеца. Откако је Кинеза-Београђана о свему овоме и код нас се мало више прича и зна. Са извесним закашњењем (из објективних разлога), музички дочек Кинеске нове године приредила је прошлог петка Београдска филхармонија, а данас и сутра увече то ће се дешавати на позорници Мадленијанума, резервисаној за спектакл „Шарм Дунхуанга”.

Сав у лампионима и сличној кинескојдекорацији, и атмосфери, Мадленијанум прописно „обучен” дочекује публику. А уследиће поменути спектакл у извођењу Државног ансамбла Кине... – читави векови плесом, музиком, песмом, костимима, бојама... испричани. Или, једна права „жива” изложба дуге историје и културе најмногољуднијег народа на свету, у пуној величини и сјају. Град из наслова – Дунхуанг – има запажено место у историји, као важна тачка на некад чувеном путу свиле који је повезивао Исток и Запад и којим није само роба путовала већ и културе међусобно удаљених народа. Дунхуангу припадају и пећине Могао, те пребогате ризнице будистичке и кинеске културе уопште, са хиљадама фресака, скулптура, разних антиквитета, мноштвом књига на свили исписаних.
Поједини призори осликани на зидовима пећина, те усмена предања народа из тог краја Кине, оживели су у овом спектаклу. У тој музичко-плесној галерији смењују се сценске слике са насловима: „Вила”, „Летећи анђео”, „Громогласни бубњеви”, „Калавинка”, „Свирајући лауту на леђима”, „Свето пролеће”, „Богиња милосрђа са хиљаду руку”, „Камилино звоно на путу свиле”... И, ето, нека вас можда баш то звоно подсети да је један модеран караван натоварен древним кинеским културним благом стигао у наш град.
-----------------------------------------------------------------------------
Балетски „Орфеј” иде у Пекинг
На пролеће ће се и Мадленијанум представити кинеској публици – балетском представом „Орфеј у подземљу” кореографа Крунислава Симића. Представу инспирисану поезијом Бранка Миљковића наши играчи извешће на Мајском фестивалу уметности у Пекингу.

М. Шеховић
Објављено: 14.02.2011.
Извор: Политика





 
Natrag
Top