Vijetnam: Otkrivena pećina u koju staje čitav blok solitera

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Uspešna ekspedicija u džungli


Vijetnam: Otkrivena pećina u koju staje čitav blok solitera




Izvor: Blic Jasna Stojković | 05. 01. 2011. - 00:02h | Foto: National Geographic

HANOJ - Duboko u džungli Vijetnama otkrivena je najveća pećina na svetu Hang Son Dung, ili „pećina planinske reke“, dovoljno velika da smesti čitav blok njujorških nebodera. Speleolozi čije je spektakularne snimke veličanstvene špilje objavio časopis “Nešenel džiografik” opisuju pećinu blizu granice Vijetnama i Laosa čija je glavna odaja duga preko pet kilometara, visoka oko 250, a široka 150 metara.
105137_0603-hang-son-doong_f.jpg

U istraživanju džinovske pećine u Vijetnamu speleolozi su koristili lasersku tehnologiju


Istraživači su prodrli četiri i po kilometra duboko u Son Dung u nacionalnom parku Fong Na Ke Bang, ali nisu mogli dalje zbog porasta ponornice, koja protiče kroz špilju. Pećinu je proučio tim Adama Spilejna, člana ekspedicije Britanskog udruženja za istraživanje pećina. “Vratićemo se iduće godine i nastaviti istraživanje”, izjavio je on. Ulaz u pećinu otkrio je Ho Hang, stanovnik obližnjeg sela, još 1991. Lokalno stanovništvo se plašilo da priđe špilji jer se iz nje čuo zastrašujući šum ponornice. Svetu je postala poznata 2009, kada je grupa britanskih naučnika, s Hauardom Limbetom na čelu, prvi put kročila u njenu utrobu. Međutim, ekipa Adama Spilejna sagledala je i izmerila dimenzije Son Duna. Predvođeni Hoom Hangom, članovi ekspedicije su se u aprilu spustili u njene odaje. Ustanovili su da kroz krečnjačku unutrašnjost pećine, sa džinovskim stalagmitima od 70 metara, protiče velika podzemna reka.

Istraživači su procenili dimenzije Son Duna pomoću laserskih mernih instrumenata. Ta savremena tehnologija omogućava speleolozima da izmere pećinu u milimetar, kaže Endi Ivis, predsednik Međunarodnog saveza za speleologiju, najveći autoritet za pećine, sa sedištem u Francuskoj. “Nekada smo merili pećine odokativnom metodom, ali danas možemo da budemo potpuno precizni”, objašnjava on. “Zato smo dimenzije mnogih pećina precenjivali.” Iako nije učestvovao u ekspediciji u Vijetnamu, Ivis se slaže da je rekord Son Dunga zasad neoboriv. “Vijetnamska špilja je zaista džinovska”, kaže ovaj stručnjak i dodaje da je prosto neverovatno koliko je dugo Son Dung ostala skrivena od očiju speleologa. On to objašnjava nepristupačnim terenom usred džungle. Ranije ekspedicije su prolazile na samo stotinak metara od ulaza i nisu videle otvor.
 
Natrag
Top