Vidikovac na Gardošu biće otvoren u aprilu

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Zemunska opština pomaže obnovu

Vidikovac na Gardošu biće otvoren u aprilu


Marija Stojanović | 24. 01. 2011. - 01:22h | Blic Online


BEOGRAD - Simbol Zemuna - Milenijumska kula na Gardošu ponovo će zasijati starim sjajem. Svečano otvaranje kule poznatije pod nazivom kula Sibinjanin Janka, koja se sređuje već nekoliko godina, očekuje se 18. aprila. Svi posetioci će moći da uživaju u pogledu koji pruža vidikovac ili u sređenom okruženju unutar zidina tvrđave na Gardošu.

110184_bg-gardos-01-foto-v-lalic_f.jpg


Kako je objasnila Nada Đurić, načelnik za društvene delatnosti i privredu u opštini Zemun, sama kula nalazi se u okviru tvrđave koja je podignuta još u XII veku.


- Plan je da se projektom “Rekonstrukcija i zaštita srednjovekovne tvrđave i platoa na Gardošu” otpočne veliko sređivanje Zemuna. Što se tiče same kule na Gardošu, opština je očistila fasadu od grafita, zamenila stolariju na kuli i zastaklila je - rekla je Đurićeva.

Opština je tako pomogla Đorđu Čubrilu, likovnom umetniku, koji je od JP “Poslovni prostor Zemun” zakupio kulu i sređuje je još od jeseni 2006.

- Kada sam zakupio ovaj prostor, moja žena mesecima nije htela da razgovara sa mnom. Znala je koliko ovde ima posla i koliko je sve propalo, a ja sam samo hteo da učinim nešto za svoj kraj. Ovde sam odrastao. Do sada je završena prva faza dekorativnog osvetljenja kule, zamenjene su električne instalacije, uveden je gromobran i uređena je vodovodno-kanalizaciona mreža. Do aprila će biti postavljena ograda na vidikovcu kule na drugom spratu, urediće se parking i plato oko kule - kaže Čubrilo.
U prizemlju kule sada se nalazi galerija “Čubrilo”, dok će na prvom spratu biti organizovana besplatna škola dizajna i fotografije za decu osnovnih škola. Na drugom spratu će biti uređen vidikovac sa koga se pruža pogled ne samo na stari deo Zemuna, već i na veliki deo Beograda. Na vidikovac će moći da se popnu svi koji bi želeli da vide tu panoramu, a na tom spratu biće upriličena i jedna stalna postavka.

Na kuli su napravljena i nova ulazna vrata po projektu iz 1896. godine. Očekuje se da će se celokupno sređivanje ove vremešne lepotice završiti do 18. aprila kada će se njena vrata otvoriti za posetioce.

- Dovršiće se dekorativna rasveta, a osvetliće se i stepenište na prilazu kuli. Osvetliće se i staze oko groblja jer je tu uveče prilično mračno - dodaje Čubrilo.
Aleksandra Dabižić, viši stručni saradnik u Zavodu za zaštitu spomenika, navodi da i turistima treba pružiti mogućnost da posete kulu.

- Kula ima kulturnoistorijsku vrednost. To je markantan objekat, a zbog pogleda koji pruža može da konkuriše tornjevima u Evropi - kaže Dabižićeva.

Podignuta u slavu Ugarske
Kulu visoku 36 metara projektovale su arhitekte iz Mađarske, a njenom izgradnjom tadašnje mađarske vlasti istakle su hiljadu godina države Ugarske kojoj je pripadala i teritorija opštine Zemun. Svečano je otvorena 20. avgusta 1896. godine.



 
Natrag
Top