Veliki značaj transparentne i otvorene državne uprave

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
BEOGRAD 18. 11. 2010
Tanjug




Veliki značaj transparentne i otvorene državne uprave



Administrativna transparentnost i otvorena i odgovorna državna uprava od izuzetnog je značaja u tranzicionim ekonomijama, pošto predstavlja jedan od osnovnih uslova za borbu protiv korupcije, ali i stvara dobre uslove za ulaganja stranih i domaćih investitora, rečeno je danas na konferenciji Administrativna transparentost u Evropi
Ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković rekao je da je Srbija napredovala kada je reč o pristupu informacijama od javnog značaja i dodao da nema stabilnog demokratskog društva bez razvijenog nevladinog sektora.
Marković je istakao da veliki problem u funkcionisanju državne uprave predstavljaju male plate onih koji rade na pisanju bitnih zakonskih akata.
"Imamo sreću što se sada nalazimo u ekonomskoj krizi i što oni stručnjaci koji rade u drzavnoj upravi nemaju gde da odu. Državni sektor se sa platama nikada ne može meriti sa privatnim, ali ona bi kao poslodavac svojim zaposlenima morala da da određene pogodnosti, koje se pre svega odnose na stalnost posla", rekao je Marković.
Prema njegovim rečima pitanje kvaliteta dobre državne uprave koja radi na pripremi propisa zavisi od stručnosti onih koji rade na tome.
Predsednik odbora Agencije za borbu protiv korupcije Čedomir Čupić složio se sa ministrom i ukazao da materijalna primanja u Srbiji, koja su na ivici egzistencijalnog minimuma, sprečavaju napradak u stvaranju ozbiljne države.
Prema njegovim rečima, transparentnost javne administracije preventivno deluje na korupciju i podstiče profesionalnu odgovornost, koja se ogleda u disciplini, efikasnosti i uljudnosti u obavljanju javnih poslova.
Zamenik šefa delegacije Evropske unije u Srbiji Adrijano Martins istakao je da je adminstrativna transparntnost jedno od najbitnijih pitanja za pristupanje Srbije EU.
Martins je rekao da je u Srbiji ostvaren napredak kada je reč o pravu na pristup informacijama, dodajući da je usvojen određen broj zakona kao što je Zakon o slobodnom pristupu informacijama.
Martins je, ipak, ukazao da je u godišnjem izveštaju Evropske komisije ukazano da je Srbija ostvarila nedovoljan napredak u zaštiti podataka o ličnosti, jer zakon koji uređuje tu oblast u Srbiji nije dovoljno usklađen sa zakonima EU.
"Transparentnost je jedan od osnovnih elementata koji doprinosi borbi protv korupcije, što je prioritet za Srbiju", rekao je Martins, i dodao da će EU nastaviti da podržava proces uvođenja transparentnosti u Srbiji i da će nastaviti da sarađuje sa svim organima koji učestvuju u tom procesu.
Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić istakao je da je za Srbiju od izuzetnog značaja da se u procesu tranzicije uspostavi transparentnost u radu vlasti i administracije, kao i suzbijanje korupcije koja ugrožava vitalne interese koji su važni za pridruživanje Srbije Evropskoj uniji.
Zaštitnik građana Saša Janković istakao je da je jedan od glavnih problema u Srbiji nedostatak administrativne kulture, ali da se to može promeniti ukoliko postoji jasna politička volja.
 
Natrag
Top