Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Велики презир

Veliki_Prezir_MR_17-16624366279-2.jpg


Место
Србија
Жанр Алтернативни рок
Активни период
1994. -
Издавачка кућа
Метрополис Рекордс, Б92
Чланови
Владимир Коларић
Славко Контра
Предраг Илчешин
Душан Кузмановић
Драга Антов
Борис Мандић
Роберт Телчер
Роберт Радић
Душан Шеварлић
Дискографија
Рука без повратка
(2005)
Бразде
(2001)
Велики презир (1996)

Велики презир
је српска рок група из Врбаса, основана 1994. године. До сада је издала три албума.

Биографија


Велики презир формирао је Владимир Коларић јуна 1994. године. У оригиналној постави, (осим Коларића) били су још и Славко Контра, Предраг Илчешин и Душан Кузмановић. Одмах по оснивању, бенд прави свој први демо, за песму Само тебе знам. За ову песму је снимљен спот у режији Аце Илића на пролеће 1995. године, и песма постаје хит на свим ТВ и радио станицама.

На лето 1996. године Велики презир снима свој први албум под називом Велики презир који се на тржишту појавио у јесен исте године. Поред песме Само тебе знам која је још пре објављивања албума постала хит, са плоче се издвајају још два сингла: Не знам и Добро је. И за ове песме спотове режисира Аца Илић. После тога почињу и израженије концертне активности. Између осталог, Велики презир почетком 1997. године одржава концерте на НС-плус-у и у клубу Црна мачка, којима улази у сам врх српске поп-рок сцене.
У јуну месецу 1997. године група снима свој први концертни албум, под именом 1 2 3 4. На њему се налази једанаест песама са прошлог албума, плус дванаеста, песма Удица, која до тада није објављивана. Након тога долази до персоналних промена у Великом презиру: групи се се тада придружили Драга Антов (басиста групе Оружјем противу отмичара), Роберт Телчер (гитариста групе Боје (Boye)) и млади и перспективни бубњар Борис Мандић.
Крајем 1999. године, у продукцији радија Б92 појавила се компилација под називом Корак напред, два корака назад, на којој се нашла и група Велики презир са обрадом песме Океан од групе Ла Страда. По мишљењу многих музичких критичара група Велики презир је оставила најјачи утисак на овој компилацији младих бендова Србије.
Други студијски албум Великог презира под називом Бразде се појавио на тржишту марта 2001. године. Као најава овог албума избачен је пилот сингл са песмом Данима који се појавио годину дана раније од албума. На албуму се та песма појављује у знатно мирнијој продукцији од верзије са сингла. Касније се са албума снима спот за песму Морам да знам.
Четири године касније, крајем 2005, Велики презир објављује и свој трећи студијски албум под именом Рука без повратка. Истовремено се појављује и сингл Коњ. Овим албумом се поново мења постава бенда: на месту бубњара дошао је Роберт Радић (некадашњи бубњар новосадске групе Лав Хантерс, а бас гитару свира Душан Шеварлић.

Чланови групе


Вокали


  • Владимир Коларић - вокал, гитара (1994 -)
Гитаристи

  • Славко Контра - гитара (1994 - 2001)
  • Роберт Телчер - гитара (2001 -)
  • Предраг Илчешин - бас-гитара (1994 - 2001)
  • Драга Антов - бас-гитара (2001 - 2005)
  • Душан Шеварлић - бас-гитара (2005 -)
Бубњеви

  • Душан Кузмановић - бубњеви (1994 - 2001)
  • Борис Мандић - бубњеви (2001 - 2005)
  • Роберт Радић - бубњеви (2005 -)
Дискографија

Студио албуми


  • Велики презир - 1996
  • Бразде - 2001
  • Рука без повратка - 2005
Лајв албуми

  • 1 2 3 4 - 1997
Синглови

  • Само тебе знам (Метрополис Рекордс 1996.)
  • Не знам (Метрополис Рекордс 1996.)
  • Добро је (Метрополис Рекордс 1996.)
  • Данима (Б92 2000.)
  • Морам да знам(Б92 2001.)
  • Необична сумња (Б92 2001.)
  • Хеј (Б92 2001.)
  • Коњ (Б92 2005.)
  • Сунцокрети (Б92 2005.)
Компилације

  • Корак напред, два корака назад - Б92 1999
Извор: Википедија


 
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top