Veliki pad tržišta mineralnih voda u septembru

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Veliki pad tržišta mineralnih voda u septembru

Autor/izvor
: SEEbiz/Sinteza Invest Group

voda-050.jpg

BEOGRAD - Sve vodeće domaće punionice mineralnih voda, tokom septembra, registrovale su značajan pad prodaje, dok je celokupno tržište smanjeno za 10 procenata u odnosu na isti mesec protekle godine.


Lider tržišta, Knjaz Miloš, smanjio je septembarsku prodaju za 11,1 odsto dok je novosadska Minaqua zabeležila pad od čak 23,4 procenta u odnosu na isti mesec 2009. godine. Voda Vrnjci iz Vrnjačke Banje smanjila je prodaju za 8,3 procenta dok je poslednji član „velike četvorke“, Vlasinska Rosa, u istom periodu ostvarila rast prodaje od 3,7 procenata. Ove četiri punionice vode drže preko tri četvrtine domaćeg tržišta i u velikoj meri diktiraju cenovne i druge trendove u ovoj industriji.

U prvih devet meseci, ukupna prodaja domaćih punionica voda iznosila je 4,86 miliona hektolitara i bila je skoro dva procenta manja u odnosu na isti period 2009. godine. Lider tržišta i dalje je ostao aranđelovački Knjaz Miloš koji je blago ojačao tržišnu poziciju zauzevši 28,6 procenata tržišta. Novosadska Minaqua nastavila je lagani silazni trend spustivši svoj tržišni udeo neznatno ispod 20 procenata što je prvi put u poslednjih pet godina da ova punionica u posmatranom periodu kontroliše manje od petine domaćeg tržišta. Voda Vrnjci, koja posluje pod kontrolom beogradske kompanije Ekstra-pet, zadržala je rast i u tekućoj godini, i posle septembarskog pada, ali je on znatno usporen u poslednjih nekoliko meseci. Voda Vrnjci se nakon trećeg kvartala nalazi tik iza Minaque sa udelom od 18,2 procenta i rastom u prvih devet meseci od 7,4 procenta. Sličnu poziciju, kao i protekle godine, drži Vlasinska Rosa, koja je nakon privatizacije i ulaska u sistem Coca-Cole, postala više nego ozbiljan tržišni igrač sa udelom od 10,7 procenata, i to prodajom skoro isključivo negazirane vode. Od ostalih punionica valja spomenuti Hebu, koja je nakon privatizacije od strane Nektara, stabilizovala tržišno učešće oko nivoa od 6 procenata dok se kuršumlijska Planinka i njen brend „Prolom voda“ nalaze skoro nadomak stabilnih 5 procenata tržišta.


Očito, treću godinu zaredom, domaće tržište voda nastaviće trend stagnacije i/ili opadanja što u velikoj meri ograničava cenu biznisa iz ove branše prilikom eventualne prodaje. Nakon ulaska Coca-Cole na ovdašnje tržište (kupovina Rose 2005. god), nije se pojavio nijedan veliki igrač koji bi odrešio kesu za domaće punionice, ukoliko se izuzme preuzimanja „Mivele“ od strane Agrokora pre dve godine. Stoga ne čudi prošlogodišnja odluka čelnika Salforda da odloži očekivanu prodaju Knjaza, ne bi li oporavak standarda doprineo ponovnoj ekspanziji ovog tržišta.
 
Natrag
Top