Veliki dan za mačku i vlasnika

TMF
Član
Učlanjen(a)
09.07.2011
Poruka
1.433
Veliki dan za mačku i vlasnika

Kako predvideti trenutak kad mačići treba da dođu na svet

44.jpg

Mačići

Vaša mačka očekuje prinove i vi s radošću i nestrpljenjem očekujete ovaj veliki događaj. Ali, ako vam je to prvo iskustvo ove vrste, dobro će doći nekoliko praktičnih saveta koji će vam pomoći da spremno dočekate trenutak kad mačići dođu na svet.

Ovaj trenutak nije uvek lako predvideti jer mačići mogu da se rode u bilo koje doba dana ili noći. Zato je neophodno da mačku, koja uskoro treba da se omaci, redovno obilazite kako biste uočili svaku promenu u njenom ponašanju.

Prvi znaci


U ovoj situaciji biće veoma korisno da tamo gde mačka boravi postavite alarm za bebe, kako biste je čuli kad počne uporno da grebe po posudi sa posipom, ili da stenje kad nastupe porođajni bolovi. Ali, neka vas ne iznenadi ako propustite srećan događaj. Ima mačaka koje se sasvim neopaženo omace u toku noći jer obave ovaj posao u potpunoj tišini, ili vi suviše čvrsto spavate, pa ujutru samo zateknete mačku okruženu mačićima, kako zadovoljno prede.

Prvi znak da se približava porođaj je kad mačka počne da čupa dlake oko bradavica, kako bi mačići, kad se rode, mogli lakše da ih dohvate. Isto tako, ako vam pođe za rukom da joj izmerite temperaturu, videćete da će se ona 8-12 sati pre početka porođaja spustiti za dva do tri stepena. Ponekad ćete primetiti da je počelo lučenje mleka, mada se kod nekih mačaka to dešava tek posle rođenja mačića. Isto tako, mačka može početi nervozno da hoda po kući, ili da manje jede. Kad počne da se liže i da se oseća nelagodno, to je dobar znak da se približava prva faza porođaja.

Možda ćete primetiti bistru sluz, nalik na sekret, koja je jedan od prvih znakova porođaja, ali vam ovo može i promaći ako se mačka u međuvremenu olizala. Ako u sekretu ima sukrvice, ili je zelene, crne ili braon boje, vreme je da pozovete veterinara. Prva faza porođaja može trajati nekoliko minuta, nekoliko časova, ali i dan, dva. Za to vreme, mačka će možda češće nego obično grebati po posudi sa posipom, postaće nespokojnija i jedanput ili dvaput mjauknuti, ali još neće imati kontrakcije i napone.

Sada nastupa pravi trenutak porođaja i mačka se obično, bez vaše pomoći, sama smesti u kutiju gde će se omaciti. Ali, možda je bolje da imate pri ruci komad plastične folije, u slučaju da odluči da se omaci na vašem omiljenom divanu. Možda neće vredeti da je premestite u njenu kutiju. Ako je jednom odlučila gde će se omaciti, uvek će se vraćati na isto mesto sve dok mačići ne dođu na svet.

Dolazak prinova


Nekim mačkama su dovoljna dva, tri napona da se omace, dok druge grebu oko sebe, stenju, napinju se i dobro se namuče dok ne omace prvo mače. Mačići se obično rađaju s glavom napred, ali nije ništa neobično da se prvo pojavi zadnjica. U tom slučaju ne treba ništa preduzimati, osim ako jaki naponi traju duže od jednog sata. Tada hitno treba da pozovete veterinara. Nekad u plodovoj vodi ima primesa krvi, ali ako postoji ozbiljno krvarenje, takođe treba odmah pozvati veterinara.

Kod mačke se prilikom porođaja retko javljaju problemi i u većini slučajeva možete uživati u dolasku mačića na svet. Mačka će pocepati ovojnicu, olizati mače da bi ga očistila i podstakla da diše, prekinuće pupčanu vrpcu i pojesti posteljicu. Mače će tada pronaći bradavicu, a mačka će početi zadovoljno da prede. Ako veoma brzo omaci i drugo mače, možda neće imati vremena da preseče pupčanu vrpcu i pojede posteljicu prvog mačeta. Ono će više od jednog časa biti bezbedno ako je još vezano za posteljicu, ali posle toga morate ga sami odvojiti. Prvo dezinfikujte ruke i makaze, zatim podvežite koncem pupčanu vrpcu sa dva, tri čvora, a onda presecite deo vrpce između konca i posteljice. Ako mačka ne pokazuje želju da pojede posteljicu, uklonite je.

Posle rođenja prvog mačeta, drugo se obično brže rađa, ali mački je ipak potreban izvestan predah. Zato se nemojte uzbuđivati ako se u toku narednog sata ništa ne dogodi jer je mačka zaista zaslužila da se pošteno odmori. Neke mogu da se porađaju satima, ponekad i danima. Jedna je uveče omacila dva mačeta, još dva tokom noći, a poslednja dva tek sutradan popodne.

Mogući problemi

Kod dugotrajnog porođaja, obično ako je mače krenulo zadnjicom, ono može udahnuti plodovu vodu što će izazvati zapaljenje pluća i smrt u roku od dva do tri dana posle rođenja. Ako sumnjate da je udahnulo plodovu vodu, zavijte mače u papirnu salvetu da vam ne bi iskliznulo iz ruku, pridržite mu glavu i obrnite ga nadole, a zatim ga blago ljuljajte kako bi tečnost izašla iz pluća. Posle toga mu nežno obrišite usta i nos kako biste odstranili ostatke tečnosti i vratite mače na dojku.

Prvog dana posle rođenja, a zatim ponovo drugog dana, oslušnite kako mače diše. Prislonite uho na njegove grudi, pa ako začujete šuštanje ili krkljanje, možda je dobilo zapaljenje pluća. U tom slučaju najbolje je da odmah pozovete veterinara koji će mače pregledati, odrediti odgovarajuću terapiju i objasniti vam kako da je primenjujete.

Mačiće treba držati na oku, kako biste se uverili da li dovoljno jedu, a mačku povremeno ohrabriti sa par nežnih reči, ali ništa više od toga. Najbolje je da ih ne uznemiravate, dok ne dođe vreme da im promenite prostirku.

Posmatrači


Iskusni vlasnici mačaka, koji su nebrojeno puta prisustvovali ovom događaju, smatraju da je u vreme kad mačka treba da se omaci najbolje da se ne mešaju. Uglavnom je dovoljno da samo sedite uz nju i obraćate joj se blagim glasom da biste je smirili, a ako uživa u tome, i da je pomazite. Preostaje jedino da pratite šta se događa i uživate posmatrajući kako se rađaju mačići.

Merenje


Neki vlasnici vole da izmere mačiće odmah posle rođenja, a onda ih mere svakog dana da bi videli koliko su dobili na težini. Ako nema posebnih problema, bolje je ostaviti mačku i mačiće na miru bar dva naredna dana. Osim toga, mačići često prvih dan, dva izgube na težini, pa se nemojte brinuti zbog toga.

Zov
 
Natrag
Top