Velike naknade za odnošenje smeća

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Velike naknade za odnošenje smeća





21. novembar 2010. | 16:10 | Izvor: B92

Beograd -- Preduzeća u Srbiji za odnošenje smeća plaćaju enormne naknade, pa čak i onda kada otpad ne stvaraju.

Problem je, naime, u tome što se odnošenje smeća plaća po kvadraturi poslovnog prostora, a ne po količini stvorenog otpada.

Uz to, usluga odnošenja smeća po pravilu privrednika košta duplo skuplje nego domaćinstvo, pa privrednici za uslugu koja nekima i ne treba plaćaju od 20 hiljada do 150 hiljada dinara.

Dok domaćinstva za odnošenje smeća u Beogradu plaćaju 4,7 dinara po metru kvadratnom, privrednici, bilo veliki ili mali, za tu uslugu moraju da izdvoje 11 ipo dinara po metru kvadratnom. Račun za otpad stiže preduzećima, čak i kada smeća nema.

"Kod nas kontenjeri za smeće ne postoje i nisu nam potrebni, na rastojanju od 200 metara od naše fabrike bilo je dva kontenjera na ulici koji se, ja mislim, prazne samo par puta nedeljno i služe za sve građanstvo pored našie fabrike", kaže vlasnik preduzeća "Tihos"Branislav Cvetković.

Nekoliko preduzeća zatražilo je pravdu i pred sudom, dokazujući da smeće ne proizvode, i da samim tim otpad iz njihovih pogona nikad nije iznet. Fabrika "Tihos" svoju borbu pred sudom počela je pre devet godina.

"I iz našeg iskustva, naše šanse su nikakve, znači gotovo svaki spor smećarska mafija dobija. Koristim izraz smećarska mafija, zato što sve što neko bilo koji rad koji nije izvršen ili nije izvršen u određenoj količini, a na silu se naplaćuje, to je reketiranje, a to radi samo mafija“, navodi on.

U javnom preduzeću "Gradska čistoća" u Beogradu nisu želei da govore pred kamerom o ovom problemu. Ipak u Čistoći objašnjavaju da se usluga odnošenja smeća naplaćuje po kvadraturi, a ne po količini na celoj teritoriji Srbije i to na osnovu na osnovu zakona o držanoj upravi i lokalnoj samupravi.

Prema njihovim rečima zakon ih obavezuje da više cene njihovih usluga plaća privreda.Unija poslodavaca međutim, smatra da takva praksa treba da se promeni i do sada su skupili 643 potpisa.

"Mi ćemo prikupiti još potpisa i do proleća u saradnji sa ovim firmama koje su veoma ozlojađene zbog ovoga i organizovano ćemo spremiti jedan bojkot plaćanja. Tražićemo, jednostavno da se privreda više ne diskriminiše. Jer je besmisleno nešto naplaćivati tri puta. Smeće je isto bez obzira da li ga pravili građani da li ga pravila privreda i mora se ta usluga naplatiti srazmerno onome koliko toga napravite“, kaže Dragoljub Rajić, Unija poslodavaca.

U Evropskoj uniji kojoj težimo, važi pravilo da preduzeća odnošenje smeća plaćaju po količini koju naprave. U krugu fabrika postoje takozvani kubni kontejneri, a odnošenje jednog kubnog metra otpada košta ih od 11 do 26 evra.

Uz to preduzeća sama biraju kompanije koja im nudi najpovoljnije uslove za tu uslugu, dok u Srbiji po pravilu taj posao obavlja javno preduzeće koja samostalno određuje kolike će ove cene biti.
 
Natrag
Top