Vatrogascima nedostaje ljudstvo

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]Vatrogascima nedostaje ljudstvo
[/h] Izvor: B92

Beograd -- Zahvaljujući brzoj intervenciji vatrogasaca širom Srbije samo u ovoj godini spaseno je 770 života. Međutim, da bi njihov rad bio efikasniji, nedostaje im ljudi.

16262155874eb7ed9cbf09a018191794_368x258.jpg
Kada se začuje sirena, vatrogasci imaju manje od minuta da se spreme i uđu u vatrogasna kola. Od toga koliko će biti brzi svakodnevno zavise ljudski životi. Ali da bi vatrogasci mogli da odgovore na sve izazove s kojima se suočavaju, od požara, poplava, do zemljotresa, klizišta i saobraćajnih nesreća, neophodno je da ih bude najmanje dvaput više nego sada.
"Stvarno ima dosta stresnih situacija u ovom poslu. Srećom, tu su i kolege, pa nekad podelimo jedni s drugima priče koje su nam se desile tamo ako je nešto baš bilo teško - neka saobraćajna nesreća ili tako nešto, onda čoveku bude lakše", kaže za B92 vatrogasac Miodrag Ikadinović.

On kaže da je taj posao zavoleo od malih nogu: "Od malih nogu sa ocem sam dolazio ovde, jer je on radio od početka radnog veka radio u vatrogasnoj brigadi i ja sam uvek bio tu uz njega, dolazio sam, i uz njega sam zavoleo ovaj posao."

Na mesto požara ili nesreće vatrogasci izlaze nekad u vozilima koja su u skladu sa visokim svetskim standardima, a nekada i u vozilima starim i 30 godina, objašnjava Mile Jovičić, komandant vatrogasno-spasilačke brigade Beograd.

Samo ta vatrogasna stanica primi oko 1.200 poziva godišnje, a u pomoć priskače građanima koji naseljavaju čak tri opštine. Kako bi dobro odradili posao, vatrogasci moraju biti veoma brzi, i to noseći opremu tešku i do 15 kilograma. Iako zbog ekonomske krize vatrogasne stanice u Srbiji nisu opremljene u potpunosti za spasavanje iz ruševina i spasavanje od poplava, vatrogasnim stanicama ipak su najviše potrebni ljudi.

"Ne mogu da ne iskoristim ovaj trenutak da vas podsetim da u Srbiji ima nešto manje od tri hiljade vatrogasaca, da bi trebalo da ih ima oko sedam hiljada, a iz ovog podatka možete da izvučete zaključak koliko ovi ljudi daju od sebe čineći i više od svojih mogućnosti da zaštite živote ljudi i građana u ovoj zemlji", izjavio je Predrag Marić, načelnik Sektora za venredne situacije.

Vatrogasci su često među dobitnicima nagrada za hrabrost, a najbolji svake godine za Dan vatrogasaca dobiju plakete.

"Prosečna starost voznog parka vatrogasno-spasilačke brigade Beograd je 17 godina. Nije opremljenost na onom odgovarajućem nivou kao što je to slučaj u drugim susednim evropskim razvijenim zemljama i razvijenim zemljama u svetu. Međutim, mi smo u proteklom periodu, u protekle tri godine, dobili 17 novih vozila i značajno smo obnovili vozni park i to su uglavnom vozila koja prva izlaze na mesto događaja", kaže Jovičić.
 
Natrag
Top