Vaš književni alter-ego

Član
Učlanjen(a)
01.09.2009
Poruka
482
Već duže me vremena kopka sledeće pitanje :

sa kojim se književnim junakom/heroinom najlakše poistovećujete,tj.kada bi mogli pretočiti književni svet u stvarnost - koji biste junak/heroina najradije bili (koji lik smatrate vašim književnim alter-egom) ? Nije bitna primerenost datog junaka određenom životnom dobu,niti njegova "književna vrednost",već me interesuje kako vidite sami sebe...


Moj je,ma kako to smešno i/ili čudno zvučalo - Fileas Fog (iz "Put oko sveta za 80 dana" Žila Verna).
 
Poslednja izmena:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Sad si me bacio u razmišljanje... Pa recimo Isadora Wing, glavni lik iz knjiga "Strah od letenja" i "Kako spasti sopstveni život" Erike Jong. Pročitala sam gomilu njenih knjiga i jako se lako uživljavam u njene likove.
Znam, neki koji je nisu čitali sad će svašta da misle o meni pošto je "Strah od letenja" najčešće asocijacija za kojekakve seksualne perverzije, ali to uopšte nije bit ovih romana. U stvari, ona piše o vrlo stvarnim događanjima u životu svake žene. Ko zna koliko stvari iz njenih romana mi se baš i dogodilo. Možda se zato lako i uživljavam. :)
 
Član
Učlanjen(a)
01.09.2009
Poruka
482
Interesantno...Znao sam ja da sva ta crvena nešto znači (šalim se,naravno)...




----- poprilično kasnije...Hajde,ljudi,ne verujem da baš niko ne čita,ili da niko od vas koji dzirnete u ovaj post nema nekog sopstvenog omiljenog književnog junaka/heroinu.Pre će biti da ste samo preterano stidljivi.Evo,ja ću nastaviti - zašto smatram Fileasa Foga svojim književnim alter-egom,jedan od razloga je : patološki sam naklonjen fer-pleju od malena ,čak toliko da sam u osnovnoj školi imao sa svakom profesorkom srpskog ozbiljne rasprave oko toga što mrzim Kraljevića Marka,a mrzim ga zato što je na kvarnjaka pobedio Musu Kesedžiju (koga,sa druge strane,mrzim zbog nekih drugih razloga)...-----


----- 3 dana kasnije : džaba,neće ljudi da se igraju... -----
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
24.10.2009
Poruka
434
Koliko da ne bude dosadno i ako nije dosadno za čitanje, evo ga jedan alter ego:
1917. OKTOBAR, 15,32


ALEKSEJ T. Dragutinović, čovek koji je napisao „Istoriju velike revolucije 1917 “ (Fedor Minikovič i braća, izdanje 1888 Moskva)pre nego što se ista odigrala, a koju je OHARANA spalila, žestoko se kajući kasnije, jer je nije detaljno iščitala i time mogla sprečiti put jednog zapečaćenog vagona iz Švajcarske preko Nemačke, jasno opisan u drugom poglavlju „Istorije..“, ostavio je iza sebe škrt, neizvestan trag od reči. Čitavo nje¬govo delo, sem nekoliko izuzetaka, posve¬ćeno je u znak ljubavi prema Mariji Šničkovoj, jednoj od četrnaest spahijskih ćerki iz Grinovljevog luga, zbrisanog jednog julskog predvečerja 1921 godine, u kratkoj dvočasnovnoj razmeni teritorije između crvenih i belih, gde su sva ženska čeljad završila raščerečena i raščepljena po vrbacima a muške glave na prošću ispred zapaljenih staja u kojima su plamtećih griva vrištali povezani konji.
Ostala je priča kako je ona tim tekstovima zavijala ocu slaninu i čvarke za put, ili ih koristila za potpalu vatre u kaminu, ne čitajući ih jer ne behu pisana na nobles jeziku onog vremena, francuskom, već na prostom ruskom.
Tako je njegova književnost, umašćena i iskorišćena za brisanje umackanih ustiju i prstiju i kao podloga uglju u kaljavoj peći. Sam je govorio gde je to jedina korisna svrha u kojoj se svaka književnost da iskoristiti.
Ni to gde je,ni kad je, niti kako je Aleksej rođen, nećemo saznati. Sem par sećanja, što umiru kao snovi posle buđ¬enja, ništa nemamo. Ostalo je par pričica, neproverenih a time i netačnih, jer ko će poverovati gde je još 1889 godine u beogradu izdao kratku knjižicu, loša poveza koji se raspada, a od koje je samo sačuvan jedan primerak, čuvan i popušen negde u Sarajevu 1992 godine, februara meseca, u kom je, po pričanju dr. Ferida Rizvanića vlasnika i poslednjeg čitaoca, doslovno pisalo kao zadnja rečenica: „ I onda je Ferid, sabijajući glavu dublje u ramena, smotao u poslednju stranicu ove knjige ono malo hercegovačke krdže što mu je ostalo.“
Ali ostalo je mnogo njegovog napisanih i rasturenih reči diljem sveta, za koje ni danas nismo sigurni jesu li njegove.
Naime, Aleksej imaše običaj da po knjigama koje čita, beleži mesta stranicama rukopisa kojima nije bio zadovoljan... Stoga su te njegove odbačene rečenice poput kamenčića našle se razvejane po nizu tuđih, možda i boljih, misli. Čudni mozaik naterao je mnoge da iščitavaju iste knjige od Sent Petespubrga do Pariza, pri čemu je se svak rukovidio mišlju gde se može naći Veliko proročanstvo u onom što je zapisao, samo ako se pažljivo sastave stranice i rečenice koje je autor rasejao. U tom, zaludnom poslu, mnogi su pogubili imetak i odustali, a drugi razum i time zaključali u sebe ono što su možda znali.
Većina autoriteta iz oblasti okultnog drži kako je to posledica proučavanja odbačenih misli, koje su kao takve ili nepotpune ili zagađene, jer drugačije ne bi u ovakvu svetu opstale. Zatrovanost koje pisac nije bio svetan, prelila se u duše nesretnih čitalaca koji su prebirali po otrovu poput rudara koji se muva po kužnu oknu u potrazi za dijamantima što su već odneti i spremljeni u prstenje na odsečenim prstima ocvalih dama.
Pribeleženo je kako je sanjao da je umro:
“ Bejah kraj nekih čeličnih šipki u neopisivu belilu i videh gde i sam belim poput kreča. Najednom, stojeći sa strane zalećem u sopstveno lice i sve postaje tamno. Umirem , utanjam u mrak budeći se.“
Završio je negde u Srbiji na peronskoj klupi železničke stanice, jednog decembra 1939 godine.
Legao je uveče i ujutru samo bejaše sneg u obliku ljudskog tela na daskama, Aleksej Dragutinović uvaljan u smrt, kao riba u brašno, spavaše snom bez budenja.
Neki su i u toj smrti videli proroštvo.
 
Član
Učlanjen(a)
29.05.2010
Poruka
466
Amaranta iz "100 godina samoće"!

Nju sam najviše voljela,jer je kroz cijelu knjigu bila negativac,a na kraju se pokazala dobra,tj. samo cijeli život nije dopustila nikome da joj se približi,a nije bila loša,već samo ogorčena.Slična mi je puno.

I Fermina Daza iz "Ljubav u doba kolere"-sve bih isto uradila kao ona u navedenim situacijama iz knjige.
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
44
Dvoumim se između Severijana iz "Knjige novog sunca"-Džina Volfa i Robinzona Krusoa. Verovatno zato što je i Severijan u svom propadajućem budućem svetu zapravo i sam bio jedna vrsta Robinzona. I mada se sve češće osećam kao usamljenik u moru (kojim vrednostima posvećenim ?) savremenika, opredeliću se za Severijana, s obzirom da je on u sebi nosio nešto pozitivno kao zalog budućnosti. A bio je i mlađi i lepši od Robinzona, na kraju krajeva.
 
Natrag
Top