Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
VAN GOGH
(Beograd)

van-gogh.jpg

Grupa je osnovana januara 1986. godine u postavi: gitarista Zvonko Ðukić Ðule, bubnjar Srboljub Radivojević, klavijaturista Ðorđe Petrović (ex Zajedno,), pevač Goran Milisavljević i basista Predrag Popović (ex Rock Ekspres). Pre toga Ðule je imao srednjoškolski sastav Haos, a u to vreme njegov brat Ljubomir Ðukić svirao je klavijature u Električnom orgazmu. Već februara 1986. godine grupa Van Gogh objavljuje promo singl sa pesmom "Tragovi prošlosti", a maja iste godine pojavili su se na Omladinskom festivalu u Subotici gde su osvojili drugu nagradu publike i treću žirija.

Krajem 1986. godine izlazi im debi album za koji je muziku napisao Ðukić, tekstove Milisavljević a produkcijom se bavio Ðorđe Petrović. Pored obnovljenih verzija pesama "Tragovi prošlosti", "Tvoj smeh" i "Menjam se", sa kojima su nastupali na Subotici, tu su "Kako zove se", "Noćno nebo", "Znam" i druge Oštrijom svirkom ponudili su pevljive kompozicije zasnovane na rock tradiciji. Posle serije koncerata, grupa prestaje sa radom i tokom te pauze Zvonko Ðukić nastupa sa sastavima Fit (učestvuje na snimanju njihove debi ploče), EKV (album "Samo par godina za nas") i u grupi Nikole Čuturila.

Rad obnavljaju 1990. godine objavljivanjem promo singla sa pesmom "Gubiš me" i albumom "Svet je moj", godinu dana kasnije. Ðule se tada prvi put pojavljuje u ulozi pevača. Ploču snimaju Srba Radivojević, basista Aleksandar Barać, bubnjar Vladan Cvetković i klavijaturista Vlada Barjaktarević koji je bio i producent. Kao gosti na snimanju su bili Milan Mladenović, Margita Stefanović. Zoran Radomirović Švaba i Tanja Jovićević Autor muzike i većine tekstova opet je Ðule, a pesmama "Neko te ima", "Gubiš me", "Dibuk" nastavljaju sa nešto kompleksnijom varijantom svog osnovnog zvuka Treći album "Strast" pripremaju kao trojka Ðule, Srba i Aca, a na snimanju učestvuju Rambo Amadeus, Marija Mihajlović, Pera Džo i Fredi i Marko (New Age Band), a produkciju je radio Saša Habić. Pesmama "Aleluja", "Nemoj biti lud", "Basna" profilišu gitaristički rock glavne struje. Godine 1995. objavljuju kompilacijski CD na kome je petnaest pesama sa prethodna tri albuma i "Zemlja čuda" sa singla.

Ambicioznim diskom "Hodi" Van Gogh 1996. godine kreće novim pravcem nudeći žanrovski raznovrsnije pesme praćene efektnim video spotovima. Muziku je komponovao Zvonko Ðukić, deo materijala uradio je sa članovima grupe, pesmu "Polje snova" napisao je Saša Dragić, a deo tekstova je urađen po motivima pesnika Momčila Nastasijevića. Produkciju je opet radio Saša Habić, a sa ploče su se izdvojile "Delfin", "Hodi", "Kiselina", "Apsolutno ne". Kao bonus na disku su se našli koncertni snimak pesme "Luna" i instrumental "Vertigo". Na kompaktu "Moja generacija" Kornelija Kovača, krajem 1996. godine objavljena je njihova obrada pesme "Jagode i maline" iz repertoara Korni grupe. Koncertni CD "No Comment", snimljen na njihovim nastupima 23 i 24. januara 1997. godine u beogradskom SKC-u, donosi izbor pesama iz čitave karijere sa naglaskom na novijim pločama.

Diskografija

Singlovi

'Tragovi prošlosti"/"Samo san" (PGP RTB 1986.)
"Tvoj smeh" / "Kako zove se" (PGP RTB 1987.)
"Gubiš me"/"Tvojim imenom" (PGP RTB 1990.)
"Zemlja čuda" / "Besnilo" (Mega MA mix)" (PGP RTS 1994.)

Albumi

"Van Gogh" (PGP RTB 1986.)
"Svet je moj" (PGP RTB 1991.)
"Strast" (PGP RTS 1993.)
"Tragovi prošlosti" (PGP RTS 1995. kompilacija)
"Hodi" (PGP RTS 1996.)
"No Comment" (Metropolis 1997. koncertni)...

Izvor: Džuboks









 
Poslednja izmena od urednika:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Pogledajte: Petar Božović u novom spotu grupe "Van gog"

Glumac Petar Božović je glavni akter spota za pesmu ’’Anđele moj brate’’ grupe "Van gog", sa njihovog devetog studijskog albuma, pod nazivom "Neumeren u svemu".

1_zps247dcfff.jpg

Đule


Kao glavni akter spota, pojavljuje se naš proslavljeni glumac Petar Božović, koji spotu daje svoj prepoznatljivi umetnički pečat. U formatu mini monodrame, u kojoj se život tretira kao krug, a vreme kao voz, kroz samo jedan crno – beli kadar, Petar Božović svojom maestralnom glumom, dočarava emociju pesme.

- Iz velikog poštovanja poželeli smo da Petar Božović ponese ovaj spot, a da se mi ne pojavljujemo - izjavio je nedavno Zvonimir Đukić-Đule za "Blic".


Režija spota poverena je Nebojši Radosavljeviću, a kao direktor fotografije potpisan je Miloš Kodemo.


Izvor: Blic Online
 
Natrag
Top