Uzimaju imovinu odbeglom ruskom tajkunu

Učlanjen(a)
08.02.2009
Poruka
5.533
Uzimaju imovinu odbeglom ruskom tajkunu
Na udaru zakona bivši vlasnik „Karneksa“
04.09.2009. 05:00

Beograd - Protiv državljanina Rusije Alekseja Raskazova (48), koji je suvlasnik ili je bio suvlasnik nekoliko velikih preduzeća, kao što su „Karneks“ „Stari grad“ i „Luka Dunav“, pokrenuta je finansijska istraga po Zakonu o oduzimanju imovine stečene kriminalom.

kuca-x.jpg

Kuća u Beogradu u kojoj ruski biznismen poseduje stan Foto: D. Milenković

Raskazov se sumnjiči da je mahinacijama s „Lukom Dunav“ stekao nezakonito 104.640. 319 dinara i on je među onima, poput Sretena Karića, Sretena Jocića - Joce Amsterdama, Milovana Bojića, Branislava Uskokovića i optuženih iz preduzeća „PIK Zemun“, kod kojih se očekuje najveće zaplene imovine.

aleksej-raskazov-ver.jpg

Aleksej Raskazov

Okružno tužilaštvo u Beogradu pokrenulo je finansijska istragu protiv Raskazova 16. aprila ove godine. Sumnjiči se da je nezakonito stečenu dobit iskoristio za kupovinu poljoprivrednog zemljišta, preduzeća, automobil i nekretnina, pa se tako ispituje i odakle mu novac za stan u Čolak Antinoj ulici broj 12 u Beogradu, gde mu je bila srpska adresa stanovanja.
Protiv Raskazova je 4. juna prošle godine podignuta optužnica u kojoj se tereti da je kao direktor „Sout-East Securitess“, bez odluke Upravnog odbora „Midland resources holding“, koje je osnivač preduzeća kojeg je bio direktor, sklopio ugovor da preduzeću u njegovom vlasništvu „Steelport Corp.“ sa Britanskih Devičanskih Ostrva preda 12.044 akcija preduzeća „Luka Dunav“ iz Beograda. Te akcije su tada vredele 104.640. 319 dinara i Raskazov je tako postao vlasnik „Luke Dunav“.
Raskazov je saslušan i u istrazi je tvrdio da je dobio ovlašćenja da potpisuje sporna dokumenta po zakonu koji važi na Britanskim Devičanskim Ostrvima. Nakon njega u istrazi saslušani svedoci koji su opovrgli njegov iskaz i pružili dokaze za to. Raskazov je ubrzo nakon toga pobegao, kako sumnjaju naši istražni organi, u Rusiju, iako mu je bio oduzet pasoš.
Finansijska istraga je pokrenuta 16. aprila i protiv četvoročlane grupe koja je uhapšena u julu 2007. sa 20 kilograma heroina, prošvercovanih iz Bugarske. Ispituje se imovina Darka Devedžića, Igora Divića, Dejana Despotovića i Arse Šarića. Četvorka koja se sumnjiči za dilovanje uhapšena je na parkingu hotela „In“ u Novom Beogradu nakon što su izvršili primopredaju „opela“ u kom je policija našla 42 paketa sa 20 kilograma heroina. Kod okrivljenih je nađeno i oružje, 147.695 evra i pet automobila.
Velika zaplena se očekuje i od okrivljenih u slučaju malverzacija sa zemljištem preduzeća PIK „Zemun“ i finansijska istraga protiv njih počela je još 10. aprila ove godine. Očekuje se da zaplena od okrivljenih u slučaju PIK „Zemun“ bude oko 15 miliona evra. U slučaju PIK „Zemun“ optuženi su Lazar Ružić, Milorad Đokić, Rajko Mandić i Dejan Krnjčević da su 26. maja prošle godine na nagovor Đorđa Božića, vlasnika firme „Georgelenda“, zloupotrebom službenog položaja otuđili 33,68 hektara poljoprivrednog zemljišta ovog preduzeća. Božić se tereti da je tako zaradio čak 1.357.820.000 dinara.
Optužnicom se još terete Nebojša Avlijaš, Krnjčević, kao i vlasnici privatnog preduzeća „Hana“, supružnici Vesna i Špiro Janković. Jankovići su mahinacijama 10. oktobra 2005. stekli preko osam miliona dinara.

Bekstvo iz Moskve
On je bio poznat kao jedan od ljudi od poverenja ruskog bankarskog tajkuna Aleksandra Smolenskog i izvršni direktor njegove „SBS Agrobanke“ u Moskvi. Karijeru u Rusiji morao je da okonča zbog sukoba sa Smolenskim i 2000. napustio je Rusiju nakon što je pristao da na arbitraži u Londonu svedoči u korist Evropske banke za obnovu i razvoj, koja je od jedne od Smolenskovih banaka potraživala 34 miliona dolara. Posle napada na njega u Moskvi, Raskazov je napustio Rusiju.

Od zaplene 100 miliona evra u budžetu
Tokom prvih šest meseci primene Zakona o oduzimanju imovine pokrenuti su postupci za oduzimanje imovine stečene krivičnim delom protiv ukupno 384 osumnjičena, a očekuje se da će zaplenom njihove imovine u državni budžet da se slije više od 100 miliona evra, rekao je za „Blic“ državni sekretar Ministarstva pravde Slobodan Homen. Na udaru zakona nalaze se pored ostalih prihodi Sretena Jocića, bivšeg ministra zdravlja i vlasnika klinike „Ostrog“ Milovana Bojića, bivšeg direktora „Mobtela“ Sretena Karića, bivšeg direktora EDB Branislava Uskokovića, kao i osumnjičenog za malverzacije sa vojnim penzijama i stanovima Gorana Mojovića i bivšeg direktora „Gradske čistoće“ Dragana Ignjatovića.


Izvor: Blic
 
Natrag
Top