Užice

Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
1.849
UŽICE

Užice (od 1947. do 1992. godine Titovo Užice) - grad u Srbiji. Leži na obalama rijeke Đetinje i željezničke pruge Sarajevo-Čačak-Beograd. Očuvane su srednjovjekovne ruševine tada već vrlo važnog grada. Užice je bilo sjedište partizanske armije u jesen 1941. godine. 1946. godine ime je promijenjeno u Titovo Užice u čast Josipa Broza Tita, a staro ime je vraćeno 1992. godine. Muzej ustanka nalazi se u zgradi koja je služila kao glavni štab Titovih partizana. Užice je centar metalne i industrije mašina i gajenja voća. Također je i glavni grad Zlatiborskog okruga, jedne od administracijskih cjelina Srbije. 1991. godine, Užice je imalo 53666 stanovnika. Po popisu iz 2002. godine, na području grada Užica (obuhvata naselje Užice, Buar i Sevojno) živjelo je 63.577 stanovnika.

Naseljena mjesta

Bioska, Bjelotići, Buar, Vitasi, Volujac, Vrutci, Gorjani, Gostinica, Gubin Do, Dobrodo, Drežnik, Drijetanj, Duboko, Zbojštica, Zlakusa, Kamenica, Karan, Kačer, Keserovina, Kotroman, Krvavci, Kremna, Kršanje, Lelići, Ljubanje, Mokra Gora, Nikojevići, Panjak, Pear, Ponikovica, Potočanje, Potpeće, Ravni, Raduša, Ribaševina, Sevojno, Skržuti, Stapari, Strmac, Trnava i Užice.


4722_U%C5%BEice,%20Srbija.jpg

3888_U%C5%BEice,%20Srbija.jpg

11805.jpg

izvor wikipedija



OTVORENA SLOBODNA ZONA UŽICE

Autor: Agencija TANJUG


22506.jpg


UŽICE -
Državni sekretar u Ministarstvu trgovine i usluga Dragan Jaraković i gradonačelnik Užica Jovan Marković u Sevojnu su ozvaničili početak rada slobodne zone Užice, čiji su osnivači grad Užice, Valjaonica bakra Sevojno i Valjaonica aluminujuma Sevojno (Impol Seval).

Formiranje slobodnih zona, kao logističkih centara koji investitorima garantuju stimulativni režim poslovanja, uz specijalne povlastice i povlašćen poreski režim, daje i podstrek novom zapošljavanju, rekao je Jaraković. On je naglasio da je to značajan doprinos i decentralizaciji Srbije, koji sa političkih obećanja mora da pređe i na konkretnu realizaciju, između ostalog, vraćanjem imovine lokalnim samoupravama.

Otvaranje Slobodne zone u Užicu, prema rečima gradonačelnika Markovića, trebalo bi da bude novi "vetar u leđa" lokalnoj privredi koja i u uslovima svetske ekonomske krize beleži suficit u spoljnotrgovinskoj razmeni. "Slobodna zona, pre svega treba da podrži postojeće poslovanje valjaonica aluminijuma i bakra, a što je mnogo važnije da otvori mogućnost za nove investicije na prostoru terminala od 10 hektara, otvori nova tržišta i investicije, i kroz finalizaciju proizvoda podigne njihovu cenu i zaposli novu radnu snagu", rekao je Marković. On je izrazio nadu da će Slobodna zona privući veliki broj privrednika da uđu u njen sistem.

Inače, Slobodna zona u Sevojnu otvorena je u okviru svečanosti povodom Dana Grada, koje će biti nastavljene Svečanom sednicom Skupštine grada, posle koje će predstavnici Ministarstva odbrane i grada Užice potpisati protokol o saradnji u oblasti raspolaganja vojnom imovinom.

izvor:kurir


Stazama Užičke Republike

Izvor: B92

Povodom 70 godina od osnivanja Užičke Republike, na nedavno održanom Sajmu turizma u Beogradu predstavljen je zanimljiv turistički aranžman koji nas vraća u vreme partizana.

5789943104d8363430e9bb383888817_orig.jpg

Spomenik partizanima na brdu Kadinjača (Foto: Tadija/Wikipedia Commons)​

Pre sedamdeset godina, za vreme Drugog svetskog rata, u Užicu je bilo središte čuvene Užičke Republike , jedine slobodne teritorije u okupiranoj Evropi. Teritorija nije imala stalne granice. Država je trajala 73 dana i, kako su nas učili, predstavljala je simbol otpora, prkosa i hrabrosti.

Tim povodom na nedavno završenom Sajmu turizma domaćim i stranim posetiocima predstavljen je zanimljiv turistički aranžman.


„Program je osmišljen kao sećanje na duh prošlog vremena, koji je umnogome obeležio način života i osobenosti Užičana i užičkog kraja”, kaže Radenko Janjušević iz agencije Amigo Travel.


Čine ga: poseta Muzeju ustanka i muzejskim trezorima gde je bila partizanska fabrika oružja, obilazak Titovog spomenika, koji je pre 20 godina uklonjen sa Trga Partizana i memorijalnom kompleksu na Kadinjači.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top