Užice: Filmovi Crvenog krsta

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
[h=1]Užice: Filmovi Crvenog krsta[/h]



Uzice -- Volonteri Crvenog krsta Užice ove godine imali su puno posla, ali ono po čemu se razlikuju je njihova filmska produkcija i brojni edukativni spotovi i filmovi.


ddkrvi_2012_1.jpg



Kada pomislite na Crveni krst, asocijacije su akcije dobrovoljnog davanja krvi, pružanje prve pomoći, humanitarni rad. Uz sve te uobičajene aktivnosti ova humanitarna organizacija Užicu, jedinstvena je u svetu po svojoj filmskoj produkciji kaže Aleksandar Ševrt koodinator za mlade.
"Svi ti filmovi su edukativni i koriste se za rad u celoj Srbiji, ali idu i dalje u regionu na našem nekom govornom području. Mada mi sinhronizujemo i titlujemo sve te filmove, kako bi mogli da se koriste i na drugim govornim područjima", kaže Aleksandar Ševrt.

Pre 13 godina u Užičkom Crvenom krstu zaživelo je i pozorište Duga, čiji je koordinator i volonter Slobodan Ljubičić, prvak drame Užičkog narodnog pozorišta.

"A upravo ekipa koja čini okosnicu svega ovoga što dalje radimo, a to je prvenstveno sada film i sve ono drugo vezano za kameru, rade upravo deca koja su počela svoju glumačku karijeru, tako moram da kažem, jer mnogi od njih su, većina je završila umetničke fakultete", kaže Ljubičić.

Uz novu generaciju kvalifikovanih volontera, u radu filmske sekcije volontirali su i poznati glumci Ivan Bejkarev, Ivan Bosiljčić, ali i veliki broj stručnjaka, kaže sekretar Crvenog krsta u Užicu Dragan Ćitić.

"Kod nas volonteri nisu amateri, već su profesionalci u svom poslu, znači svaki segment koji obrađujemo u Crvenom krstu znači edukaciju vrše profesionalci", kaže Ćitić.

Najnoviji projekat filmske sekcije Crvenog krsta u Užicu je film pod nazivom: "Ne gazite tuđe snove", čiji je reditelj apslolvent Akademije umetnosti Vladimir Kurćubić.

"Sve što znam i o odnosu sa ljudima i uopšte sve moje osnove rada na televiziji, filmu su krenule iz Crvenog krsta, posle na Akademiji sam normalno naučio nešto više, ali ono pravo i zajedništvu i o svemu sam naučio baš ovde u Crvenom krstu. Promocija humanih vrednosti je zanimljiv projekat, pa je za nas bilo izazovno da napravimo film", kaže Kurćubić.

Film, koji se bavi vršnjačkim nasiljem premijerno je prikazan u Užicu, dok je premijera za beogradsku publiku zakazana 7. decembra u sali Kulturnog centra.





Izvor:
B92.net
 
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top