Uskoro prvi centar za smještaj nasilnika

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Uskoro prvi centar za smještaj nasilnika




Izvor: Nezavisne novine S. Kljajić - 21.11.2010 21:00


slitunain.php


MODRIČA, BANJALUKA - Prvi centar u BiH u koji će biti upućivani počinioci nasilja u porodici, kojima su izrečene mjere obaveznog psihosocijalnog tretmana, iduće sedmice biće otvoren u Modriči.
Pored nasilnika koji su upućeni od strane institucija, u ovom centru će biti organizovan rad i sa svim muškarcima koji imaju slične probleme, a koji se dobrovoljno obrate za pomoć.
"Rad sa nasilnicima je upravo karika koja nedostaje kako bi značajno bio smanjen nivo nasilja u porodici. Sada imamo sigurne kuće, zakonsku regulativu i zaštitne mjere, ali radu sa počiniocima do sada nije posvećeno dovoljno pažnje upravo zbog toga što ne postoje institucije i obučeni kadrovi", kaže Gordana Vidović, direktorica Udruženje građana "Budućnost", koje je uz podršku resornih ministarstava pokrenulo otvaranje ovog centra.
Ona je istakla da i poslije izricanja kazni od strane sudova počinioci nasilja u porodici u velikom broju slučajeva ponavljaju ista djela, zbog čega je posebnu pažnu potrebno posvetiti promjeni njihovog ponašanja.
"Do sada je nasilnicima izrečen mali broj mjera obaveznog psihosocijalnog tretmana, a razlog tome je vjerovatno što nema ko da ih sprovodi. Određen broj takvih lica iz sarajevske regije je bio upućivan u Psihijatrijsku kliniku na Sokocu, ali to nije pravo rješenje, jer oni nisu bolesni i potrebna im je druga vrsta pomoći", kaže Vidovićeva, dodajući da im se u proteklih deset godina, od kada je otvorena sigurna kuća u ovom gradu, obratio veliki broj muškaraca koji su tražili stručnu pomoć.
Ona je istakla da će sa nasilnicima raditi socijalni radnici i psiholozi muškog pola i da će rad sa njima biti izvođen individulano i grupno, dodajući da je ovom problemu potrebno posvetiti pažnju i zbog toga što se značajan broj žena i nakon izlaska iz sigurnih kuća ponovo vraća nasilniku.
U Gender centru za jednakost i ravnopravnost polova Vlade RS smatraju da otvaranje ovakvih centara predstavlja veoma značajnu podršku institucionalnom djelovanju na prevenciji nasilja u porodici.
"Podizanju svijesti muškaraca o štetnosti ove društvene pojave je veoma značajno jer oni u ovom procesu treba da postanu saveznici, a ne protivnici", kaže Dijana Tepšić, službenica za odnose s javnošću Gender centra.
Aleksandar Milić, psiholog, kaže da su iskustva iz zemalja u regionu pokazala da je izricanje mjera obaveznih terapija dalo mnogo bolje rezultate od novčanih kazni.
"Bez obzira na uzrok agresivnosti, potrebno je raditi na tome da dođe do promjene ponašanja nasilnika, a to u značajnom procentu može dati pozitivne rezultate. Pored toga, izricanje materijalne kazne znači kazniti i porodicu, jer je nasilnik taj koji najčešće raspolaže novcem cijele porodice", kaže Milić.
 
Natrag
Top