Uskoro nove zaplene nelegalne imovine

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Uskoro nove zaplene nelegalne imovine


SLOBODAN-HOMEN.jpg



U ovom trenutku Srbija ima 12.000 evra mesečnih prihoda od izdavanja u zakup kuća, stanova, kafića i lokala koji su privremeno oduzeti od osumnjičenih za organizovani kriminal. To je juče, u intervjuu „Politici“, izjavio Slobodan Homen, državni sekretar Ministarstva pravde.
Najavio je i nove zaplene narednih dana.

Ima li novosti u finansijskoj istrazi poslovanja firme „Jedinstvo AD“ iz Gajdobre?

Pored velikog broja oduzetih objekata Darka Šarića, koji se nalaze na teritoriji cele Srbije, naša ekipa finansijskih stručnjaka je ušla pre tri dana u prvu firmu, preuzeta je kompletna dokumentacija i uskoro ćemo imati celu evidenciju poslovanja. Ono što već sada znamo jeste da se firma nalazi u nezavidnom finansijskom položaju, da pet plata radnicima nije isplaćeno i da ne postoje adekvatna finansijska sredstva za setvu koja dolazi.


Novo je to što je Agencija za privatizaciju u međuvremenu donela odluku o raskidanju ugovora o privatizaciji firme, tako da se ona automatski trajno oduzima i može da počne novi postupak privatizacije. Podsetiću da je dopunjen Zakon o Agenciji za privatizaciju i sada prvi put mora da se traži provera o kupcu i o tome odakle dolaze finansijska sredstva. Takve odredbe, nažalost, nisu postojale u zakonu kada je donet i upravo zato danas imamo veliki broj preduzeća privatizovanih na sumnjiv način, od sumnjivih lica i sumnjivim kapitalom.

Najveća vrednost te firme je 600 hektara zemlje. Smatram da je treba što pre ponovo privatizovati jer će država tu opet ostvariti prihod, a radnici neće trpeti. Akcije, vredne oko tri miliona evra, su blokirane i prenete na državu.

Oduzimanje „Jedinstva“ iz Gajdobre je vrlo značajno za državu jer finansijska istraga dokumentacije jasno ukazuje na povezana pravna lica. Firme tog narkoklana takođe su poslovale s njom. Videćemo koje su osobe u tome povezane, da li je bilo sumnjivih transakcija, da li je bilo izvlačenja novca i te podatke ćemo imati u ponedeljak i dostaviti Specijalnom tužilaštvu na dalji postupak.

Zakon o oduzimanju imovine stečene kriminalom primenjuje se već godinu dana. Kako ocenjujete njegove dosadašnje rezultate?

Pokazalo se da je uspešna primena tog zakona upravo suština borbe protiv organizovanog kriminala jer je njegova svrha pribavljanje finansijske koristi. Čak i visoke zatvorske kazne nisu dovoljne, jer novac i imovina stečeni kriminalom ostaju u posedu tog lica, njegove porodice i prijatelja. Jedini ozbiljan udarac koji može da se zada organizovanom kriminalu jeste upravo oduzimanje imovine.

U ovom trenutku najveći deo imovine je tek privremeno oduzet i moramo sačekati sudske odluke o trajnom oduzimanju. Ali, postoji zakonska odredba koja nam daje već sada mogućnost da raspolažemo određenim finansijskim sredstvima, a ta odredba kaže da država upravlja tom imovinom odnosno da je ovlašćena da ubire prihode od te imovine. I to je suština kada pričamo o nepokretnostima.

Privremeno je oduzeto više od 50 kuća i stanova. Da li država ubire prihode od njih?

Jedan deo nepokretne imovine već smo dali državnim organima na privremeno korišćenje. Opštini Zvezdara dali smo oduzetu kuću, koja se trenutno renovira, i tu će biti centar za mlade koji opština do sada nije imala. Beograd ima manjak vrtića, a tri objekta, dve kuće i jedan veliki stan, ispunjavaju uslove da budu dečji vrtići i uskoro će biti ustupljeni gradu Beogradu. Veliki objekat u Leskovcu ustupljen je za potrebe sigurne kuće.
Jedan broj objekata, kao što su mali stanovi, kafići i lokali, od kojih je veliki broj u Beogradu, ne ispunjavaju uslove za korišćenje od strane državnih organa i mi smo ih izdali u zakup, kao što je slučaj s diskotekom u Kragujevcu. Neke su u zakupu zadržali isti ljudi, ali sada plaćaju nove zakupnine.


Da li su zakupnine sada manje ili veće nego kod starih vlasnika?

Ono na šta smo naišli jeste da su često te zakupnine faktički bile fiktivne, da je bio vrlo mali iznos zakupnine, što nam govori da je deo novca dobijan u kešu. Zato smo od poreske uprave tražili prosečne cene zakupa po gradovima i odredili smo nove cene, koje su više. Interesantno je da su svi zakupci prihvatili to povećanje koje je u određenim slučajevima išlo do tri i četiri puta više u odnosu na prvobitnu cenu iz ugovora.
Na primer, za kazino u Kragujevcu, površine 200 kvadrata, plaćala se zakupnina od 80.000 dinara, mi smo povećali duplo, sad je 160.000 dinara jer je to cena koja odgovara prosečnoj ceni zakupa kvadrata u Kragujevcu.
U ovom trenutku Direkcija za upravljanje oduzetom imovinom ima već 12.000 evra mesečno prihoda. Krajem januara taj prihod je bio 9.200 evra. Taj novac će se potpuno slobodno koristiti i biće preusmeren za pomoć narodnim kuhinjama. Trošiće se na mesečnom nivou i biće raspodeljen na 12 narodnih kuhinja u adekvatnom iznosu.

Da li su donete odluke o konačnoj nameni placa u Šilerovoj i kuće Milorada Ulemeka?


Do sada je trajno oduzet samo plac u Šilerovoj. On je sada vlasništvo Ministarstva unutrašnjih poslova i namenjen je za potrebe izgradnje buduće Policijske uprave Zemun, koja nema adekvatnu zgradu. Očekuje se da počne izgradnja objekta.

Čekamo odluku o trajnom oduzimanju kuće Milorada Ulemeka Legije u Filmskom gradu. Taj objekat će ostati u državnom vlasništvu jer ne verujemo da će se pojaviti kupac. Nije lako nikome da kupi tu kuću zbog eventualnih problema koje bi mogao da ima. Kada kuća bude trajno oduzeta, biće ponuđena MUP-u i gradu Beogradu, a najverovatnije će se u njoj nalaziti centar za socijalni rad ili dom za stara lica.

Koliko je vozila oduzeto i da li su neka od njih prodata?

Više od sto vozila imamo na parkingu na Vilinim vodama. Jedan broj je dat na korišćenje policiji i tužilaštvu, a veliki broj će biti prodat. Problem je prodati „porše kajen“ i druge skupocene modele jer su lako prepoznatljivi na ulici, tako da će verovatno biti dati na korišćenje specijalnoj jedinici policije, jer oni imaju potrebu za takvim vozilima.


Izvor: Politika/Aleksandar Petrović
 
Natrag
Top