Uskoro naplata muzičkog dinara na računare, skenere, štampače...

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Uskoro naplata muzičkog dinara na računare, skenere, štampače...


Blic

Računari, CD i DVD rezači i čitači, USB, štampači, skeneri, fotokopiri poskupeće, kako tvrde uvoznici, od sledeće godine jer će se na uvoz plaćati naknada na ime zaštite autorskih prava - po komadu nosača zvuka, slike i teksta od 0,70 para do 1,40 dinara, a za uređaje paušalno tri odsto od vrednosti. Firme iz IT sektora smatraju da je naknada neopravdano visoka i da obuhvata previše artikala, zbog čega će mnoga preduzeća biti zatvorena, dok zaštitnici autorskih prava smatraju da se uvoznici plaše da će ostati bez zarade.

198096_0806kumpjuteri-foto-_f.jpg


Za uvoz uređaja plaćaće se paušalno tri odsto od njihove vrednosti


Krajem 2009. donet je Zakon o autorskom i srodnim pravima, koji predviđa uvođenje naknade za IT sektor, ali Udruženje informatičke delatnosti Privredne komore Srbije i tri organizacije za zaštitu autorskih prava - Organizacija muzičkih autora Srbije - Sokoj, Organizacija proizvođača fonograma Srbije (OFPS) i Organizacija za kolektivno ostvarivanje prava interpretatora nisu mogle da se dogovore kolika će biti. Na kraju su ove tri organizacije zatražile mišljenje vladine Komisije za autorsko i srodna prava, koja je podržala njihov predlog o visini tarife. Posle objavljivanja u Službenom glasniku, nove takse će se primenjivati od početka sledeće godine.

U Udruženju za informatiku, koje predstavlja firme u ovom sektoru, kažu da je novi zakon odlično rešenje, kao i da firme nisu protiv uvođenja naknade, ali ne u ovom iznosu. Jelena Jovanović, sekretar Udruženja, navodi da tri organizacije dobiju po svim osnovama 7,6 miliona evra godišnje, a samo od naknade za IT sektor sledeće godine prihodovaće oko 4,4 miliona evra. Uz to, kako dodaju, pozitivno mišljenje Komisije ojačava tužbe tri organizacije protiv firmi iz IT sektora za naplatu naknada po prošlom zakonu, pa preti opasnost da će morati da plate oko devet miliona evra.


- Za iznos naknade poskupeće i ova roba, naravno i kompjuteri, jer se ona plaća i na određene računarske komponente. Kada plate sve takse, uvoznicima ostane oko tri odsto, a tolika je i ova naknada - naglašava Jovanovićeva i nada se da muzički dinar neće odvesti u stečaj firme iz IT sektora jer je tržište od 2008. smanjeno za 50 odsto.


- Svi se plaše pomeranja tržišta u sivu zonu jer naknada nema u okolnim zemljama, pa će ova roba tamo biti jeftinija - ističe ona.


Veselin Jevrosimović, vlasnik „Komtrejda“, mnogo je direktniji.


- Naš sektor se bori za goli život. Ako je ovo najavljena pomoć države privredi u vreme krize, onda joj hvala. Razmišljamo da iselimo proizvodnju iz Srbije - izričit je Jevrosimović.


On se pita kome je u interesu da se IT sektor optereti novim nametima, koji će za mnoge značiti ključ u bravu, jer nemaju milione evra koje traže zaštitnici autorskih prava, dok će građani moći manje da kupe jer će cene otići gore.


Jevrosimović kaže da je reč o sektoru koji gradi obrazovnu infrastrukturu zemlje, bez koje nema napretka, i navodi da sada na sedamdeset dvoje dece u osnovnim školama ide jedan računar, a u razvijenim zemljama na samo petnaestoro. On navodi da je naknada u Srbiji slična kao u Hrvatskoj čija je IT industrija duplo veća, a kupovna moć građana tri puta veća.


OFPS: Nekima smeta poštovanje zakona

Aleksandar Kovačević, direktor Sokoja, kaže za „Blic“ da je procena od 4,4 miliona evra preterana. „Ja gledam jediničnu cenu i ona nije visoka, druga je stvar što se nešto puno uvozi“, ističe Kovačević i dodaje da su im predstavnici IT firmi rekli da računaju s uvođenjem naknade. Aleksandar Jovanović, portparol OFPS-a i Unije diskografa Srbije, odbacuje primedbe uvoznika koji, kako kaže, brinu samo o svojoj zaradi. „Zna se da prazni DVD-ovi, kao i uređaji za njihovo narezivanje, služe za umnožavanje i mahom nelegalno kopiranje autorskih dela, a ne za ukras u domu. Naknada je zato i uvedena, a IT uvoznici i dižu medijsku buku pošto nekima od njih poštovanje zakona očigledno i ne ide naruku“, kaže Jovanović.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
A porez na šerpe?

[h=1]A porez na šerpe?
[/h]
Ko kaže da nema dobrih vesti iz Srbije. Evo od Nove godine sve domaćice koje imaju emajlirano ili gusano posuđe neće morati da plaćaju novi porez u narodu poznatiji kao muzički dinar. Iako nas je nedavna prošlost naučila da se na šerpama i loncima može odlupati nekoliko taktova i ozbiljnije muzike od domaćih sega-mega hitova, nekim čudom pomenute domaćice su izostavljene sa spiska za muzičku poresku osnovicu.

Ako su zakonopisci slučajno zaboravili domaćice nikako mi nije jasno kako su im promakli oni koji proizvode i prodaju diple i dvojnice. Zašto bi oni bili privilegovani jer i ovi „nosači zvuka” mogu da odsviraju numere od posebnog društvenog značaja.

Osim svirača u diple i dvojnice, domaćica sa gusanim posuđem, ostali žitelji ove nam napredne zajednice, obuhvaćeni su širokopojasnom naknadom na ime zaštite autorskih prava.

Računari, štampači, rezači, čitači, skeneri, fotokopir aparati poskupeće od 1. januara jer će se na uvoz ovih uređaja paušalno plaćati autorski porez tri odsto od njihove vrednosti.

I to nije sve.

Potencijalni nosači zvuka, odnosno prazni ce-deovi, di-vi-dijevi, mini-diskovi, audio kasete, video kasete, u-es-beovi, fleš memorije… ubuduće će biti dodatno oporezovani od 70 do 140 para po komadu. Ovaj novac, naravno, direktno ne ide autorima nego na račun posrednika, udruženja koja raspodeljuju pare i vode brigu o autorima i njihovim finansijama.

Prevedeno na jednostavan srpski jezik to izgleda ovako: odete u ovlašćenu prodavnicu (ne na ulicu) kupite legalno prazan di-vi-di, dođete kući i na rezaču narežete porodične fotografije sa letovanja i za to platite muzički dinar.

Porez na autorska prava plaćaćemo i kad registrujemo kola. Svaki put kad odete u MUP traže vam fotokopije bar tri papira (krštenicu, venčanicu, dozvolu), a mudri tvorci zakona nisu zaboravili fotokopir aparate. Doduše ovde je plaćanje indirektno, ali je plaćanje. Vlasnik kopirnice kad kupuje aparat plaća ga skuplje, a te troškove nema ko da nadoknadi osim vas koji ste ušli samo da fotokopirate staru saobraćajnu dozvolu.

U IT industriji kažu da nisu protiv zaštite autorskih prava ali da nije u redu da marža uvoznika računara bude od dva do tri odsto, carina jedan odsto, a tri odsto nova taksa. U Udruženju za informatiku tvrde da nisu protiv naknade već njenog iznosa. Po njihovoj računici autorske agencije sada prihoduju 7,4 miliona evra, a od novog poreza će ubirati oko 4,4 miliona evra.

S druge strane iz SOKOJ-a, OFPS-a, UDS-a tvrde da kompjuteraši nisu dobro pomnožili cifre, da dižu medijsku buku, da samo brinu o svojoj zaradi, da nisu krivi što se ovih proizvoda puno uvozi i da su prazni ce-deovi leglo piraterije…

A kako će sada sva autorska udruženja da dele „ubrani” novac. Ko će da odredi koliko od te sume pripada likovnim umetnicima, koliko pevačima, koliko piscima, koliko rediteljima, koliko sviračima…


Politika

 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Srpski "muzički dinar" najskuplji

Srpski "muzički dinar" najskuplji


Izvor: Blic

Beograd -- Muzički dinar po komadu CD-a i DVD-a iznosiće oko 15 odsto nabavne cene, a za USB devet procenata - znatno više nego u okolnim zemljama gde iznosi 3-6 odsto.



1397379894eea96f511a3d207428310_orig.jpg



Predstavnici IT industrije kažu da je ovo dokaz da su organizacije za zaštitu autorskog prava preterale u predlogu za nove takse.
Jelena Jovanović, sekretar Udruženja za informatiku Privredne komore Srbije, objašnjava da 0,70-2,10 dinara po komadu nosača zvuka, slike i teksta na prvi pogled ne izgleda puno.
Ona navodi da "kada se uzme nabavna cena CD-a od 6-7 dinara i DVD-ja 9-14 dinara, naknada će biti oko 15 odsto. Carina na IT robu je smanjena na jedan odsto, PDV sa 18 na osam procenata, a sada imamo ovako visoke naknade, koje će sigurno ugroziti poslovanje mnogih firmi".
[TABLE="class: antrfile right, align: right"]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD="class: textvesti"]Poređenje naknada
Albanija - nema
Crna Gora - nema
Rumunija - 3 odsto nabavne cene za sve
Bugarska - 5 odsto za CD i DVD
Grčka - 6 odsto nabavne cene za sve
Turska - manje od 3 odsto za sve
Poljska - 1,72 odsto nabavne cene za sve
Japan - 1 odsto nabavne cene za DVD
Srbija - 15 odsto nabavne cene za CD i DVD
Srbija - 9 odsto nabavne cene za USB
Srbija - 3 odsto nabavne cene za sve
Izvor: PKS[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Da su naknade previsoke, dodaje ona, potvrđuje i to što će prihodi od naknada na IT robu činiti više od 50 odsto ukupnih prihoda Organizacije muzičkih autora Srbije - Sokoj, Organizacije proizvođača fonograma Srbije (OFPS) i Organizacije za kolektivno ostvarivanje prava interpretatora PI. U većini okolnih zemalja, kako tvrdi Jovanović, IT sektor učestvuje u prihodima sličnih organizacija sa oko deset odsto.

Vladimir Marić, pomoćnik direktora ZIS-a, kaže da je Komisija za autorska i srodna prava jedini državni organ nadležan da odluči o tarifama. "Prilikom donošenja mišljenja Komisija je dužna da utvrdi da li je naknada određena u skladu sa onim kriterijumima koji su propisani zakonom", ističe Marić.

On kaže da mu nije poznato da je naplata ove takse bilo gde u svetu imala nekakav uticaj na IT tržište.

Katarina Damnjanović, predsednica Komisije, objašnjava da su razmatrali tarife u regionu i Evropi i zaključili da je predlog u skladu sa zakonom.

Uvoznici i proizvođači IT opreme moraće da se spreme na uvođenje naknade i na štampače, skenere i fotokopir aparate. Taksa se neće naplaćivati dok izdavači ne formiraju organizaciju u skladu sa zakonom, a to bi, kako kaže Vuk Vulićević, generalni sekretar Udruženje izdavača i knjižara Srbije, trebalo uskoro da se desi.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Novi pregovori o muzičkom dinaru

Novi pregovori o muzičkom dinaru


Blic

Muzički dinar i naknade za izdavačke kuće na IT opremu mogli bi da budu smanjeni posle razgovora organizacija za zaštitu autorskih prava i firmi iz ovog sektora naredne nedelje. To bi bilo dobro i za građane jer ne bi bilo poskupljenja ove robe, koje najavljuje IT sektor. Dve strane imaju još nedelju dana da se dogovore jer bi uskoro trebalo da izađe „Službeni glasnik“ sa novim naknadama, koje IT firme smatraju neopravdano visokim. Postoje nezvanične informacije da bi i Vlada Srbije mogla da se umeša i čak ukine taksu na ovu robu.

200969_0806-disk-shutterstock62704684_f.jpg


Muzički dinar na diskove iznosio bi 15 odsto nabavne cene, dok je u okolnim zemljama prosek od tri do šest odsto


Dve strane pokušaće da se dogovore o visini i spisku robe na koju će se naknada za zaštitu autorskih prava naplaćivati od sledeće godine. Po komadu CD-a i DVD-ja, prema računici IT firmi, muzički dinar biće oko 15 odsto nabavne cene, što je znatno više od okolnih zemljama, gde je od tri do šest odsto. Ova industrija smatra da ozvaničenje naknade, o kojoj se razgovara već dve godine, osnažuje i tužbe zaštitnika autorskih prava na ime dugovanja iz prethodnih godina, koja dostižu devet miliona evra. Sve to, dodaju, zatvoriće mnoge firme i povećati cene, čak i kompjutera. Zaštitnici autorskih prava smatraju da su naknade na nivou drugih zemalja u Evropi i regionu.

Vlada Srbije je preko svog tela, Komisije za autorsko i srodna prava, odobrila naknade koje su pripremile tri autorske organizacije - Organizacije muzičkih autora Srbije - Sokoj, Organizacije proizvođača fonograma Srbije (OFPS) i Organizacije za kolektivno ostvarivanje prava interpretatora PI. Posle odobrenja one su pripremile predlog uredbe sa taksama, predale ga „Službenom glasniku“ i očekuju objavljivanje sledeće nedelje. Sada, međutim, prema nezvaničnim informacijama, Vlada razmišlja da ukine muzički dinar na IT robu.


Na pitanje da li je to tačno Jasna Matić, državna sekretarka u Ministarstvu kulture, informisanja i informacionog društva, kaže da je moguće sve, ali da bi više mogli da kažu u Ministarstvu prosvete i nauke, koje obavlja nadzor nad institucijama i organizacijama za zaštitu intelektualne svojine.


- Mislim da Srbija mora više da ulaže u IT sektor i ni na koji način ne treba da ga dodatno opterećuje jer i privreda i građani moraju da nabavljaju tu opremu, mnogo zaostajemo za drugim zemljama - podseća Matić.


Žarko Obradović, ministar prosvete i nauke, juče se nije javljao na telefon.
U Sokoju kažu da ne vide kako bi Vlada mogla da spreči izlaženje „Službenog glasnika“, a Aleksandar Kovačević, direktor Sokoja, objašnjava za “Blic” da očekuju da takse budu važeće osam dana po izlasku „Glasnika“.


- Da bi se naknade promenile potrebno je da se saglase tri organizacije i Udruženje za informatičku delatnost PKS. Mi smo pristali na razgovore, ali treba to da urade i druge dve organizacije - dodaje on.


U OFPS juče nisu bili dostupni za komentar, a pred nove razgovore Jelena Jovanović, sekretar Udruženja za informatičku delatnost PKS, smatra da je sve otvoreno i dodaje da se IT industrija neće pomiriti sa trenutnom situacijom.


- Naši razgovori ne odlažu primenu, ali Vlada može da ukine listu proizvoda na koje se plaća naknada i onda objavljivanje tarifa neće imati nikakvog smisla - navodi Jovanović.


Na šta će se plaćati naknada

Prazni nosači zvuka, slike i teksta


  • CD, digitalni i diskovi visoke definicije
  • blue-Ray diskovi
  • mini-diskovi
  • audio i video kasete
  • USB Flash Drive
Uređaji

  • fotokopir aparati
  • CD i DVD rezači(kao računarske komponente)

  • štampači
  • skeneri
  • digitalni blue Ray i video-rikorderi
  • digitalni džuboksovi i audio-plejeri
  • Hi-Fi CD, DVD i HD rikorder
 
Dałe
Učlanjen(a)
04.10.2011
Poruka
3.295
Menjaće zakon zbog muzičkog dinara?

[h=1]Menjaće zakon zbog muzičkog dinara?[/h]
B92

Beograd -- Zaštitnik građana Srbije Saša Janković uputio je skupštini predlog za brisanje člana 39. Zakona o autorskim i srodnim pravima.

118756574efb4dcfe3bd0946251447_368x245.jpg


Naime, ovaj član zakona je osnov za naplatu "posebne naknade" na tehničke i informatičke uređaje i opremu zbog takozvanog "muzičkog dinara".


Janković je Vladi Srbije i Komisiji za autorska i srodna prava uputio i mišljenje da je potrebno da preduzmu mere kako se "posebna naknada" ne bi naplaćivala dok Skupština ne odluči o predlogu za brisanje spornog člana Zakona.


Članom 39. Zakona propisano je da proizvođači i prodavci informatičke i tehničke opreme, a preko njih svi građani Srbije koji tu opremu kupuju i koriste, plaćaju "posebnu naknadu".


Pretpostavke za naplatu su da se radi o opremi za koju se "opravdano može pretpostaviti da će biti korišćena za umnožavanje" autorskih dela za koja se "može očekivati da će biti umnožavana".


Na spisku opreme na koju se plaća "posebna naknada" su, između ostalog, fotokopir aparati, štampači, skeneri, digitalni video i audio rikorderi, a na spisku praznih nosača zvuka, slike i teksta su sve vrste diskova, kaseta i USB fleš drajvovi.


Dve organizacije za kolektivnu zaštitu autorskih prava donele su tarife, od kojih jedna nabraja i dodatne uređaje, koji Uredbom nisu propisani.


Zaštitnik građana naplatu "posebne naknade" smatra nepravilnom i štetnom po prava građana, jer se njome od građana ubira prihod za nešto što se "pretpostavlja" da će oni činiti sa opremom za kojuž se "očekuje" da može biti korišćena za ono što će oni možda činiti.


Zaštitnik podseća da se pomoću te opreme slušaju i gledaju i orginalna izdanja muzičkih i video sadržaja, da građani beleže i sopstvene zapise, ocenjujući da se "posebna naknada" naplaćuje za nešto što najveći broj građana ne čini.


"Pri tome, naknada se ne naplaćuje radi zaštite i ostvarivanja opšteg interesa, već individualnog, preko organizacija za kolektivnu zaštitu autorskih prava koje veći deo tako ostvarenih prihoda uplaćuju svojim članovima, a manji zadržavaju za sebe", navodi ombudsman.

 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
"Muzički dinar" preskup za IT

[h=1]"Muzički dinar" preskup za IT
[/h] Izvor: Tanjug

Beograd -- Predstavnici Udruženja informatičke delatnosti PKS i organizacija za ostvarivanje autorskih i srodnih prava (SOKOJ, OFPS i PI) pregovaraju o “muzičkom dinaru“.

1397379894eea96f511a3d207428310_orig.jpg
Predstavnici Udruženja informatičke delatnosti PKS predlažu da se “muzički dinar“ smanji sa tri na 0,3 odsto.
Prema mišljenju predstavnika IT sektora primena "Jedinstvene tarife posebne naknade" za određenu informatičku opremu imaće veoma štetne posledice, pa bi trebala da iznosi 0,3 odsto, s tim što bi se ona povećavala sa rastom bruto domaćeg proizvoda.
SOKOJ, OFPS i PI nisu prihvatile iznete predloge i ostaju kod svojih prava koja su predviđena ovom naknadom, pa je dogovoreno da se posle Nove godine održi sastanak, a PKS je najavila pokretanje upravnog spora.

Finansijska kriza je uticala da tržište domaće IT industrije već treću godinu opada, i ono je sa 540 miliona evra u 2008. godine, opalo na oko 410 miliona evra u 2011. godini.

Ugrožena je rentabilnost proizvodnje i prodaje računara, jer od prodajne cene IT kompanijama ostaje od dva do tri odsto.

Ukoliko bi posebna naknada iznosila tri odsto, došlo bi do poskupljenja IT opreme, što bi dodatno uticalo na pad prodaje.

Osim toga, poskupljenje opreme ili pojedinih delova uticalo bi na rast sivog tržišta, a to bi IT delatnost dovelo u još teži položaj i smanjilo osnovu za plaćanje posebne naknade.

Na sastanku je predočeno da bi sve strane trebale težiti dogovoru, kao što je učinjeno kod ekološke takse, a koja je dala odlične efekte.

 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Sud nemoćan protiv muzičkog dinara

Sud nemoćan protiv muzičkog dinara


Izvor: Beta

Beograd -- Upravni sud Srbije je odbacio tužbu protiv mišljenja Komisije za autorsko i srodna prava o određivanju naknade za "muzički dinar".

14700280084ef7dba71412a986740321_640x360.jpg


Kako se navodi u saopštenju Upravnog suda, to mišljenje o Predlogu jedinstvene tarife posebne naknade nema karakter upravnog akta prema članovima Zakona o upravnim sporovima.
U Udruženju informatičke delatnosti PKS kažu da je Komisija obmanmula to udruženje, jer je navela da se na njeno mišljenje može pokrenuti upravni spor.
Udruženje sada, kako ističu, nema mogućnost da ospori mišljenje Komsije za autorsko i srodna prava.
[TABLE="class: antrfile right, align: right"]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD="class: textvesti"]Vlasnik kompanije Komtrejd Veselin Jevrosimović polovinim decembra je ocenio da će naplata nove naknade na računarsku opremu, "muzičkog dinara", odvesti u minus firme koje se bave infromacionom tehnologijom. Nelogično je, kako je naglasio Jevrosimović, da se na uvoz računarske opreme plaća carina od jedan odsto, a da je naknada za “muzički dinar" tri odsto.[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Upravni sud je ocenio da je davanje mišljenja Komisije za autorsko i srodna prava samo jedna faza u postupku određivanja tarife iz člana 169. Zakona o autorskom i srodnim pravima, a Komisija za autorsko i srodna prava daje samo mišljenje o predlogu tarife koji predlažu organizacije, zbog čega to mišljenje ne uživa pravnu zaštitu, u smislu Zakona o upravnim sporovima.

Zakonom o autorskom i srodnim pravima iz 2009. godine je predviđeno uvođenje naknade za IT sektor, ali se taj propis nije primenjivao jer Udruženje informatičke delatnosti Privredne komore Srbije i tri organizacije za zaštitu autorskih prava nisu mogle da se dogovore o iznosu te naknade.

Naplatom naknada za autorska prava bave se tri agencije u Srbiji - Organizacija muzičkih autora Srbije - SOKOJ, Organizacija proizvođača fonograma Srbije (OFPS) i Organizacija za kolektivno ostvarivanje prava interpretatora.

Pošto je zastraženo mišljenje vladine Komisije za zaštitu prava odlučeno je da naknade, koje bi trebalo da se naplaćuje od početka 2012. godine, za uvoznike po komadu nosača zvuka, slike i teksta budu od 0,7 do 1,4 dinara, i za uređaje paušalno tri odsto od vrednosti nabavke.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
SOKOJ najavio tužbe, prvi Dinkić?

[h=1]SOKOJ najavio tužbe, prvi Dinkić?
[/h] Izvor: Beta

Beograd -- Organizacija muzičkih autora Srbije - Sokoj najavila je da će tužiti sudu svakog državnog funkcionera koji poziva da se ne plaća "muzički dinar".



8544054744f1994b362d0d658396337_640x401.jpg

Foto: novosti.rs
Ta organizacija je saopštila da državni funkcioneri "ne znaju da pune državnu kasu ali znaju da je prazne, svesno zloupotrebljavaju javne funkcije, obećavaju hleb za tri dinara, hiljadu evra, ukidanje muzičkog dinara, a misle na tuđi hleb, tuđi novac, tuđa prava".
Predsednik Ujedinjenih regiona Srbije Mlađan Dinkić najavio je pre nekoliko dana da će Vladi predložiti ukidanje plaćanja "mužičkog dinara".
Dinkić je rekao da bi plaćanja muzičkog dinara trebalo osloboditi sve zanatlije poput obućara, automehaničara, frizera i kozmetičkih salona, jer, kako je objasnio, mušterije nisu došle kod frizera da slušaju muziku nego da se ošisaju.

"Od danas, Sokoj će se žaliti svim sudovima i tužiće svakog državnog funkcionera za klevetu i uvredu, za zloupotrebu službenog položaja, za korupciju, za sukob interesa, za naknadu štete, za nekompetentnost, i tužiće ga bavio se on zaštitom građana, informacijama od javnog značaja, digitalnom agendom, ekologijom ili predizbornom kampanjom", piše u saopštenju.

Sokoj je naveo da korišćenje muzike nije obaveza, da je vlasnik radio ili televizijske stanice, ili ugostiteljskog objekta slobodan u izboru da li će koristiti muziku u okviru obavljanja svoje delatnosti i da je obavezan da plati autorsku naknadu samo ukoliko koristi muziku

"Obmanjivanjem javnosti od strane državnih funkcionera država Srbija šalje poruke muzičkim stvaraocima da su građani drugog reda, jer su državi od njih važniji svi drugi građani (uvoznici IT opreme, ugostitelji, emiteri i svi drugi privredni subjekti) i da je spremna da gazi svoj sopstveni pravni poredak kako bi to i sprovela", naveo je Sokoj u saopštenju.

 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
SOKOJ protiv ukidanja "muzičkog dinara"

SOKOJ protiv ukidanja "muzičkog dinara"


Tanjug |


Organizacija muzičkih autora Srbije SOKOJ ocenila je danas da najava ukidanja "muzičkog dinara" znači da je država spremna da gazi sopstveni pravni poredak.

U saopštenju za javnost SOKOJ ističe da će se stoga od danas žaliti svim sudovima, tužiće svakog državnog funkcionera za klevetu i uvredu, zloupotrebu službenog položaja, korupciju, sukob interesa, naknadu štete i nekompetentnost i da će redovno obaveštavati međunarodnu stručnu javnost o stavovima državnih funkcionera u Srbiji.

"Muzički stvaraoci u Srbiji primaju najniže tantijeme u Evropi, omraženi su, jer ih godinama predstavljaju kao nekakve otimače, pune para i mimo zakona, a s druge strane, drugi građani su ubogi ugostitelji, siromašni vlasnici medija i organizatori mega koncerata, uvoznici opreme koji ne prave svoj privatni profit, već na svoju štetu doprinose 'opštem interesu'", navodi se u saopštenju.

SOKOJ ističe da korišćenje muzike nije obaveza, već slobodan izbor vlasnika radio i tv stanica, diskoteka, ugostitelja i samo ukoliko koriste muziku, obavezni su da plate autorsku naknadu.


Muzički stvaraoci smatraju da je interes države da obezbedi punu primenu svih zakona, pa i autorskih, kako bi državna kasa bila punija, ali državni funkcioneri Srbije smatraju suprotno.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
"Muzički dinar" i do 32.000 dinara

"Muzički dinar" i do 32.000 dinara

Izvor: Tanjug


Beograd -- Naknade SOKOJ-u i Organizaciji proizvođača fonograma Srbije (OFPS) su "enormno visoke“ i konstantno se povećavaju, kažu predstavnici emitera Zapadne Srbije.

13014044914f60c8d12c41c232833813_640x360.jpg

Predstavnici emitera su naveli da su naknade za otvaranje radio stanica znatno povećane, kao i da lokalne stanice mesečno treba da plaćaju više od 32.000 dinara kao naknadu za emitovanje muzičkih dela.

Prema rečima jednog od predstavnika emitera, Velimira Miloševića, nameti koje emiteri moraju da plaćaju su povećane za 350 odsto za pet godina, a obaveze koje se plaćaju SOKOJ-u i OFPS ne smeju da budu veće od nameta koje emiteri imaju prema RRA.

Emiteri smatraju da naknade treba umanjiti pet puta, da nadoknade za radio stanice budu jednake onima prema RRA i da se javno prezentuju podaci o popularnosti pojedinih izvođača i autora.

Na sednici skupštinskog Odbora za nauku i tehnološki razvoj je bilo reči i o predlogu vlade Srbije da se zanatske radnje oslobode plaćanja "muzičkog dinara“ i nameta za emitovanje muzičkih dela, dok bi za ostale taj namet bio umanjen tri puta.

Direktorka Zavoda za intelektualnu svojinu Branka Totić navela je da ta institucija nije radila na izmenama Zakona, da "ne može da se napravi izuzetak za sve zanatske radnje“, kao i da se predložene izmene zakona ne bave pitanjem emitera.

Prema njenim rečima, međunarodni dokumenti predviđaju da su autorska prava privatno vlasništvo i da će država imati problem ako se jedna grupa izuzme od plaćanja autorske nadoknade.

Predstavnik Unije poslodavaca Žarko Šakić kaže da su mala preduzeća u teškom položaju i da nisu u stanju da pored svih dažbina koje plaćaju izdvajaju i za „muzički dinar“. Šakić je naveo i da će veliki broj zanatlija, ali i emitera, kada ne bude mogao da plaća obaveze, otići u sivu ekonomiju, u kojoj se, kako je naveo, već nalazi između 700.000 i 800.000 građana Srbije.
 
Natrag
Top