Uskoro desetak novih saobraćajnih znakova

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Uskoro desetak novih saobraćajnih znakova

Zakon o bezbednosti u saobraćaju

znakovi-v.jpg


Na putevima u Srbiji narednih meseci naći će se desetak novih saobraćajnih znakova koji do sada nisu bili u upotrebi. Tako će vozače koji ulaze u naselje čekati nov znak sa krovovima kuća koji označava da je ograničenje brzine 50 kilometara na sat, a novi znakovi biće postavljeni i u zonama škola gde će važiti ograničenje od 30 kilometara na sat.

Ipak, postavljanje saobraćajne signalizacije počeće tek kada se usvoji poseban pravilnik koji radi Ministarstvo za infrastrukturu. Očekuje se da on nakon usaglašavanja sa stručnjacima Saobraćajnog fakulteta bude usvojen do kraja godine, a za postavljanje kompletne signalizacije dat je prelazni period od šest meseci.
- Pre postavljanja znakova biće obavljena kompletna revizija, što znači da će se preispitati sva mesta na kojima su postavljeni, da li postojeće treba zameniti drugim saobraćajnim znakom. To je veliki posao, a obavljaće ga stručni tim na čelu sa državnim inspektorom za javne puteve. Znakove će postavljati JP "Putevi Srbije" za regionalne i magistralne puteve, odnosno preduzeća za održavanje puteva u opštinama - objašnjava Jovanović.
Iako se očekuje usvajanje pravilnika, po nalogu Gradske uprave za saobraćaj i puteve Novog Sada JKP "Put" će ovih dana početi sa postavljanjem saobraćajnih znakova koji će ograničiti brzinu kretanja na 30 kilometara na sat kod svih osnovnih škola i vrtića. Načelnik uprave Radivoj Pavlov kaže da će grad početi sa postavljanjem onih znakova koji su još važeći, a da će sa postavljanjem novih početi kada se usvoji pravilnik. Prema njegovim rečima, gradske službe će u narednom periodu uraditi i procenu situacije kod svih škola i vrtića kako bi se videlo da li je negde potrebno postaviti dodatne znake. U Nišu je već zamenjeno 80 odsto znakova za ograničenje brzine u blizini škola, kojima je maksimalna brzina smanjena sa 40 na 30 kilometara na čas. Šef odseka za saobraćaj Vladimir Popović kaže da su postavljeni znakovi u skladu sa važećim standardom i da je niška uprava požurila sa zamenom jer im je bezbednost dece na prvom mestu.
- Ne očekujemo da će se menjati izgled znaka za ograničenje brzine, ali ako se i to desi, uskladićemo se sa važećim propisima. Moguće je da će se izmeniti ili uvesti neki novi znakovi obaveštenja kojima se vozači upozoravaju na blizinu škola, pa ćemo kada do toga dođe postupiti po instrukcijama ministarstva - kaže Popović.

Autor: E.B.
 

GKZ

Član
Učlanjen(a)
26.07.2009
Poruka
11.044
Ja mislim da taj zakon nisu trebali ni dirati, mislim na stari zakon. Samo da su nekako policajce promenili da budu posteni i da vidis kako bi se pazilo kako vozis i u kom stanju a ne das mu 500 din on sav cveta :)
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Ja mislim da taj zakon nisu trebali ni dirati, mislim na stari zakon. Samo da su nekako policajce promenili da budu posteni i da vidis kako bi se pazilo kako vozis i u kom stanju a ne das mu 500 din on sav cveta :)

500 din :???: duša od čoveka, nisam do sada bio te sreće da moram da se vadim na taj način ali sam od onih koji nisu imali izlaza čuo da su cifre ipak malo veće

Što se znakova tiče bolje bi im bilo da prvo stare provere, pošto na mnogim mestima gde treba da stoje njih nema ali ih zato postavljaju na neka nebulozna mesta. Jedan od primera je baš to vezano za ograničenje brzine
 
Natrag
Top