UPS: Prosveta malo radi, a buni se

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
UPS: Prosveta malo radi, a buni se

Izvor: Press

Beograd -- Prosvetni radnici rade daleko manje od zaposlenih u drugim sektorima, a plaćeni su više od brojnih drugih zanimanja, smatraju u Uniji poslodavaca Srbije.


2la7ux4.jpg


Njihove plate su za oko 50 odsto veće od plata zaposlenih u privredi, a uz sve to učinak našeg obrazovnog sistema je takav da poslodavci u obuku mladih radnika moraju da ulože između sedam hiljada i 11 hiljada evra.
Unija poslodavaca smatra da prosvetari nemaju osnova da štrajkuju, za razliku od, na primer, medicinskih sestara koje za male plate rade i po 12 sati u smeni sa najtežim bolesnicima. Računica UPS pokazuje da prosvetni radnici imaju značajno manji broj radnih sati od ostalih zanimanja, naročito u odnosu na zaposlene u privredi.

Najviše ljudi u Srbiji nedeljno provodi oko 50 sati na poslu, dok zaposleni u medijima, menadžmentu, PR marketingu i bankarstvu provode čak i više od 60 sati nedeljno na poslu!

"Sve i da nastavnik ima najveći mogući broj časova, on radi najviše četiri i po-pet sati dnevno, a efektivno čak i manje! Zaposleni u državnoj administraciji efektivno rade tri i po sata dnevno, dok u privatnim firmama rade skoro sedam sati. Privatni zdravstveni radnici rade i po osam sati efektivno, dok u domovima zdravlja u proseku dva sata manje. U bolnicama je mnogo drugačija slika", kaže Dragoljub Rajić, portparol UPS-a.

On navodi da, ukoliko se uzme u obzir da ostale profesije imaju pravo na 21 dan odmora godišnje, prosvetni radnici „odmaraju" 24 dana duže zbog letnjih i zimskih raspusta.

"Imaju i mnogo više slobodnih dana od ostalih profesija. Letnji raspust im traje od 1. jula do 20. avgusta, što je oko 35 slobodnih dana. Zimski raspust uglavnom traje dve nedelje, a uskršnji nedelju dana. To je dodatnih 15 radnih dana, ali ako dolaze zbog pisanja đačkih knjižica i sličnih obaveza, najmanje 10 radnih dana. Svakako imaju oko 2,5 puta više slobodnih dana nego ostali radnici", navodi Rajić.

Rajić ističe da su u privredi plate za trećinu niže nego u javnom sektoru i navodi da je prosečna plata u prosveti oko 37.000 dinara, što je za oko 9.000 dinara više nego u privredi gde prosečna primanja zaposlenih iznose 29.500 dinara.

"Kada se vreme efektivnog rada prosvetnih radnika ukrsti sa odnosom plata u prosveti i privredi, dođe se do rezultata da plate prosvetara nisu 30 odsto veće, nego čak 50 odsto veće od zaposlenih u privredi", kaže Rajić.

Navedenim činjenicama treba dodati i učinak prosvete, smatra Rajić. "Slažem se da posao sa decom nije lak, ali problem sa prosvetom je što je učinak našeg obrazovnog sistema veoma loš posmatrano kroz nivo znanja koje pružaju đacima. Poslodavac, kada zaposli osobu nakon studija, mora da uloži u njeno osposobljavanje od 7.000 do 11.000 evra da bi je obučio praktično da radi", ističe Rajić.

- 2,5 puta više slobodnih dana imaju prosvetari od ostalih zaposlenih
- 30 odsto veće plate imaju prosvetari od zaposlenih u privredi
- 24 radna dana manje imaju prosvetari od ostalih zaposlenih
- 37 hiljada dinara je prosečna plata u prosveti

Predsednik Granskog sindikata prosvete Nezavisnost Tomislav Živković napominje da prosvetni radnici imaju godišnji odmor kao i svi ostali, jer raspust važi samo za učenike. "Nastavnik koji ima pun fond časova ima obavezu da održi od 20 do 26 sati neposredne nastave nedeljno, a sve ostalo vreme do 40 časova nedeljno provede u dežurstvima, dodatnoj nastavi, otvorenim vratima...", kaže Živković.
Računica pokazuje da nastavnici u školama ne rade više od 25 do 30 sati nedeljno.
 
Natrag
Top