Uplaćivanje staža samo uz rad na „crno”

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Uplaćivanje staža samo uz rad na „crno”





Izvor: Politika objavljeno: 18/12/2010

Država omogućila nezaposlenima da se samostalno uključe u penzijsko osiguranje, ali je to pravo ukinula onima koji rade po ugovoru o delu
zimska-moda.jpg

Niko, dok je pod ugovorom, ne može sam da uplaćuje staž Foto D. Jevremović


Vladimir T. (57), zaposlen u jednoj beogradskoj firmi po jednogodišnjem ugovoru o delu, neprijatno se iznenadio kada su mu na šalteru Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje saopštili da ne može sam da uplaćuje doprinos za radni staž dok je u radnom odnosu. Ovom Beograđaninu poslodavac uplaćuje zdravstveno i socijalno osiguranje, ali ne i pomenuti staž. Zato je Vladimir T. odlučio da ga sam uplaćuje, kako bi povećao osnovicu za penziju u koju bi, s obzirom na to da iza sebe ima 35 godina radnog staža, trebalo da ode za nekoliko godina.
– Objasnili su mi da, po članu 15. Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, nemam pravo da uplaćujem sebi staž, jer sam zaposlen, bez obzira na to što radim po ugovoru. Pa, od čega bih uplaćivao da nemam te prihode, da li to znači da treba da radim na crno, da bih mogao da uplatim radni staž – pita naš sagovornik.
U Republičkom fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje objašnjavaju da rade po zakonu koji jasno kaže da osoba koja je osigurana po bilo kom osnovu, ne može samostalno da uplaćuje radni staž.
– Dok traje ugovor, niko ne može samostalno da uplati staž. Pravo da se samostalno uključe u penzijsko i invalidsko osiguranje imaju nezaposleni, studenti i đaci pod uslovom da imaju navršenih petnaest godina i prebivalište u Srbiji – navode u pomenutom fondu, napominjući da ovaj član zakona prvenstveno služi za to da se premosti period između dva ugovora o radu u kojem korisnik nema nikakvo osiguranje.
– Zaposleni, kao ni starosni penzioneri, ne mogu sebi obezbediti veću penziju dodatnim samostalnim uplaćivanjem, to nije u skladu sa zakonom. Nijedan korisnik ne može biti osiguran po dva osnova, pa tako ni korisnici porodičnih penzija nemaju pravo da samostalno uplaćuju staž – objašnjavaju u Fondu za penziono osiguranje.
Pomenuti član 15. ne podrazumeva zdravstveno, već isključivo penzijsko osiguranje, a da bi pojedinac mogao samostalno da uplati staž, neophodno je da, osim ispunjavanja gore pomenutih uslova, podnese zahtev i izabere jednu od trinaest ponuđenih osnovica, koje nisu povezane sa stručnom spremom, već sa finansijskim mogućnostima podnosioca zahteva.
– Minimalna osnovica mora biti 35 odsto od prosečne zarade u državi, a 22 procenta od tog iznosa ide u Fond za penzijsko i invalidsko osiguranje. Osnovicu je moguće promeniti, za šta je neophodno podneti zahtev, a to se mora uraditi i u slučaju prekida samostalne uplate osiguranja – zaključuju u fondu.
B. M. M.
 
Natrag
Top