Upale zrinarnog trakta kod žena

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.033
Upale urinarnog trakta kod žena

Dnevni avaz 27.01.2010 20:40



Malo je žena koje bar jednom u životu nisu prebolovale upalu mokraćnih kanala, prepoznatljivu po učestalom mokrenju, najčešće izuzetno neprijatnom i bolnom.

S obzirom na to da je urinarna infekcija upala bilo kojeg dijela urinarnog trakta, pojavljuje se kad mikroorganizmi, najčešće bakterije, iz probavnog sistema doputuju kroz mokraćnu cijev u urinarni trakt, te se počnu množiti.

Dijagnoza i liječenje

Mnogi urinarnom infekcijom smatraju samo infekciju mokraćnog mjehura, ali bakterije mogu napasti bilo koji dio urinarnog trakta: bubrege, mokraćovode, mokraćni mjehur, mokraćnu cijev.
Žene su i inače podložnije urinarnim infekcijama, jer je ženska mokraćna cijev relativno kratka, te je njen otvor puno bliži anusu i vagini, što omogućuje bakterijama brzi dolazak do mokraćnog mjehura.
U najvećem broju slučajeva infekcije uzročnik je bakterija Escherichia coli, koja normalno živi u debelom crijevu. Kod zdravih žena, vagina je kolonizirana laktobacilima, mikroorganizmima koji održavaju visoku kiselost (nizak pH), što je za ostale bakterije nepovoljno. Kad se broj laktobacila smanji, povećava se pH, a time i opasnost od infekcije.

Rast bakterija

Međutim, do infekcije ne dolazi svaki put kada bakterije dospiju u mjehur. U najvećem broju slučajeva bakterije najprije počnu rasti u mokraćnoj cijevi i često se presele na mokraćni mjehur, uzrokujući infekciju mjehura ili cystitis.
Ako se upala ne liječi odmah, bakterije mogu putovati uzlazno kroz mokraćovode i inficirati bubreg, što postaje već ozbiljna bolest koja može dovesti do preuranjenog poroda kod trudnica i drugih komplikacija.

Simptomi koji ukazuju na pojavu urinarne infekcije mogu varirati od lagano iritirajućih do jako bolnih, i mogu se razlikovati od žene do žene. Najčešći su: učestalo mokrenje, neprijatno peckanje i osjećaj pritiska prilikom mokrenja, bolno mokrenje malih količina urina, česta nekontrolirana i neodgodiva potreba za mokrenjem, potreba za mokrenjem noću, promijenjena boja urina, ponekad prisustvo krvi u urinu, neugodan i jak miris urina....

Brusnica

Svježe, smrznute ili sušene brusnice, te njihov sok, prirodan su antibiotik koji uništava štetne bakterije i gljivice u tijelu. Bioflavonoidi kojima brusnice obiluju imaju posebno antibakterijsko djelovanje, a istraživanja su pokazala da mogu spriječiti pojavu infekcije urinarnog trakta (E. Colli bakteriju).
Isto tako, tvari koje sadrže brusnice djeluju na uništenje bakterije Helicobacter pylori, koja je uzročnik čira na želucu, te smanjuju rizik od pojave bolesti zuba i zubnog mesa. Sastojci brusnice smanjuju rizik od različitih karcinoma, kao što su rak dojke i debelog crijeva te sprječavaju rast ćelija raka. Brusnica pomaže pri obnovi vida (očiju), smanjuje šećer u krvi, što je korisno za dijabetičare. Plodovi brusnice su veoma cijenjeni u prehrani osoba izloženih stresu, prevencija su kod kardiovaskularnih bolesti (srca i krvnih žila). Preporučuju se sok i čaj od plodova i lišća brusnice, naročito djeci i starijim osobama. Napomena: lišće se bere nakon berbe plodova.

Savjeti

Kako bi se smanjio rizik od infekcije urinarnog trakta, potrebno je piti puno vode, barem osam čaša na dan, jer povećani unos tečnosti potiče često mokrenje kojim se iz mjehura ispiru bakterije;
Nikada ne treba ignorirati potrebu za mokrenjem, nego mokriti čim se javi potreba, jer uzdržavanje od mokrenja duže vrijeme može omogućiti bakterijama da se razmnože;
Rizik od upale može se smanjiti i konzumacijom nezaslađenih sokova od borovnice i brusnice, kao i redovnom konzumacijom vitamina C;
Povećati unos jogurta;
Uvijek je bolje tuširanje nego sjedenje u kadi, a oni koji, ipak, vole da se kupaju u kadi, ne bi trebalo da u vodi sjede duže od 30 minuta;
Izbjegavati pjenušave, uljne kupke i jake sapune;
Izbjegavati intimne kupke, pudere i parfimirani toaletni papir;
Genitalije prati sprijeda prema nazad;
Često mijenjati higijenske uloške;
Izbjegavati korištenje tampona;
Izbjegavati nošenje (pre)uskih pantalona;
Mokriti svaka 2-4 sata;
Mokriti prije i poslije spolnog odnosa;
Donji veš prati blagim deterdžentima;
Nositi pamučno donje rublje što je češće moguće.
 
Natrag
Top