Uopštene informacije o cuvanju tarantula

Hoyas
LEGEND
Učlanjen(a)
06.06.2009
Poruka
21.085
Uopštene informacije o cuvanju tarantula

exotic-animal-tarantula.jpg


:info:

Podela tarantula : Može se reci da postoje dve podele tarantula. Prva je podela na terestrijalne, arborealne i kopače. Terestrijalne su one koje najveći deo života provedu na tlu, obično žive na zemlji i ne kopaju puno, niti se penju po nekim vertikalnim površinama često. Najčešće nalaze zaklon u postojecim rupama ili napuštenim jazbinama drugih životinja. Arborealne tarantule su one koje većinu života provedu na vertikalnim površinama, tj. na granama i u krošnjama raznih biljaka. One se spretnije penju i uglavnom su dosta brže od terarstijalnih. Više pletu i tako obezbeduju sebi sklonište. Poslednja grupa su kopači, koji su većinu života pod zemljom. Kopaju duboke tunele i prave sami sebi skloništa u kojima borave tokom dana, a noću povremeno izlaze i love plen. Ova treća grupa je najmanje zanimljiva početnicima ovog hobija, jer se najređe viđaju van rupe u terarijumu i ne vide se kako love, jer najčešće vrebaju plen oko ulaza u jazbinu ili čak u njoj. Tarantule iz ove grupe, često pletu, ali isključivo u jazbinama, po zidovima tunela i oko ulaza u sklonište, kako bi lakše osetile uljeza.

Imamo još jednu podelu na tarantule novog i starog sveta, tj. „Old world“ i „New world“. Sve vrste koje potiču sa područja Amerike su „New world“, a ostale su „Old world“. Razlika nije baš uočljiva na prvi pogled, ukoliko ne poznajete dobro tarantule, naime vrste starog sveta poseduju mnogo jači otrov i smatraju se agresivnijim i opasnijim, dok vrste novog sveta, poseduju slab otrov(slične jačine, kao otrov pčele), ali imaju sposobnost da sa abdomena bacaju iritirajuce dlačice, trljanjem abdomena zadnjim nogama. Te dlačice mogu izazvati svrab i iziritirati kožu. Nije ništa strašno, jedino trebate paziti da ne stavljate ruke kasnije u oči ili usta, kako ne bi tamo preneli dlačice.

Životni prostor : Svaka tarantula se drži u terarijumu odgovarajucih dimenzija i oblika koji obavezno ima poklopac, jer sve vrste tarantula mogu da se penju po glatkim površinama, pa i po staklu. Recimo, za terestrijalnu vrstu se koristi terarijum koji ima veliku bazu a malu visinu, jer njoj nije bitna visina nego površina po kojoj će se kretati. Neke standardne i optimalne dimanzije za većinu odraslih jedinki terestrijalnih vrsta su d30 x š30 x v30cm, mada za neke koje prelaze veličinu od 20cm treba koristiti veće terarijume. Za arborealne i kopače treba nabaviti terarijum koji je viši, kako bi im se obezbedio prostor za penjanje, odnosno kopanje. Neke optimalne dimenzije su d25 x š25 x v40cm. Terarijum mora imati dobru ventilaciju. Preporučuje se da polovina poklopca bude mrežica, kako bi se omogućila cirkulacija vazduha i izbeglo kondenzovanje vode u terarijumu. Kao podloga se mogu koristiti razni materijali, recimo kokosov i ostale vrste treseta, zemlja za cveće, humus, mešavina nekih od navedenih. Treba obratiti pažnju da podloga koju korsitimo ne sadrži nikakve preparate i hemijske dodatke ili pesticide. Za terestrijalne vrste staviti oko 5cm podloge, za arborealne može i manje, a za kopače naravno najviše, recimo 25-30 cm za odrasle jedinke. Trebali bi paziti da kod terestrijalnih vrsta ne bude puno prostora od podloge do vrha terarijuma, jer se pauk može poeti i usled vibracija ili svoje nespretnosti pasti i povredtiti. Najbolje je da razmak od podloge do gornje stranice ne bude mnogo veći od raspona nogu pauka. Recimo ako je pauk 15cm, da visina terarijuma bude oko 25cm i da je podloga 5cm debljine. Voda je obavezna kod svih vrsta i obezbeduje se postavljanjem posudice u terarijum. Mora uvek biti sveže vode u njoj. Tarantule mogu da piju vodu i iz podloge ako je mokra, tako da se mladima ne stavlja posudica nego se prska deo podloge. Povremeno prskati ili kvasiti jedan deo podloge, u zavisnosti od zahteva vrste koju držite. Ovim ćete održavati odreden nivo vlažnosti vazduha u tererijumu, koji je neophodan tarantuli za život i presvlačenje.

Životni vek i rast : Da bi rasla tarantula mora da se presvlači, tj. da odbacuje stari egzoskelet, kada ga preraste. To se obično, kod mladih jedinki do nekih 3cm, dešava jednom mesečno. Kako rastu i stare taj period se povećava, tako da se odrasle ženke presvlače jednom godišnje ili čak ređe. Mužjaci rastu brže i cešće se presvlače nego ženke, ali zato i krače žive. Mužjak kada postane polno zreo on se više ne presvlači, nego živi još neko vreme(od 6-12 meseci) i onda umire. U tom periodu mužjaci slabije jedu i aktivniji su nego ranije, jer im instikt govori da je vreme za parenje. Životni vek je uglavnom oko 10 ili više godina za ženke. Mužjaci žive kraće, ali pošto metabolizam tarantula zavisi od temperature i ishrane, onda je to veoma varijabilno. Uzimajući ovo u obzir, mužjaci žive 2-5 godina, u zavisnosti od vrste. Neke vrste sporije rastu nevezano sa nacinom ishrane.

Ishrana : Sve vrste tarantula su karnivore. Znači hrane se hranom životinjskog porekla. Najčešće se hrane insektima raznih vrsta, srazmerne veličine, a povremeno se mogu davati i glodari i vodozemci. Nema pravila koliko često treba hraniti pauka. Kada mislite da je gladan ponudite mu insekta i ako ne jede probajte ponovo kroz nekoliko dana. Neko nepisano pravilo je da će skoro svaki pauk pojesti plen veličine svog tela, ali to ne mora da bude slučaj uvek. Ako izbegava hranu duže vreme, znači da je spreman za presvlačenje i tada ga ne treba hraniti. Sve dok se ne presvuče i ne očvrsne. Najčešće je to 4-7 dana kod manjih paukova i čak 1-2 meseca kod nekih odraslih. Za hranu možete koristiti razne vrste žohara, brašnaste i super crve i cvrčke.

Treba da znate da svaka tarantula može dugo da izdrži bez hrane i da ne može uginuti od gladi...neke imaju i period kada ne jedu nekoliko meseci ili čak godinu dana. Obavezno je obezbediti izvor vode i nuditi im hranu povremeno.

Temperatura i svetlost : Temperatura je stavka koja ne treba da vas brine, jer njima odgovara bilo koja temperatura u opsegu od 20-30 stepeni, recimo da je 22- 27 idealna. Naravno razne vrste preferiraju različite temperature, ali generalno gledajući svaka će normalno živeti na sobnoj temperaturi. Tako da ako temperatura ne pada ispod 20 i ne raste iznad 30 na duže vreme, nemate problema sa grejanjem. Ukoliko je haldno i treba da grejete tererijum, obavezno staviti sijalicu izvan njega, kako pauko ne bi mogao da dode do nje i da se povredi. Ako pak grejete terarijum kabl grejačem, nipošto ga ne stavljati ispod terarijuma, jer pauk kada oseti da mu je toplo će se instiktivno zakopavati i na kraju skuvati usled prevelike temperature. Uvek staviti na bočnu stranicu terarijuma takav grejač. Svetlost im nije bitna, čak štaviše je i ne vole, tj. neke se sklanjaju od svetlosti u svoja skloništa, jer su one ipak noćne životinje. Ako baš želite da osvetlite terarijum, obavezna obezbedite neko mesto za skrivanje u terarijumu.
 
Natrag
Top