Uhapšeni zbog prodaje hrvatskih pasoša kriminalcima

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Uhapšeni zbog prodaje hrvatskih pasoša kriminalcima


Beta |



Osam osoba uhapšeno je danas zbog izdavanja lažnih pasoša, saopštila je hrvatska policija.

220388_hapsenje-foto02-shutterstock_f.jpg


Hrvatski mediji pišu da su u akciji pod nazivom "Mreža" uhapšene osobe iz diplomatskog i konzularnog miljea zbog prodavanja lažnih pasoša pripadnicima srpskog i crnogorskog podzemlja. Navodno su pasoše prodavali po ceni od 10 do 50.000 evra, a poslednjih godina izdali su ih oko 100 od koji su neki završili i kod pripadnika tzv. zemunskog klana.


Nedavno je hrvatski pasoš pronađen i kod Luke Bojovića po čijem naređenju je ubijen odbegli pripadnik zemunskog klana Milan Jurišić Jure.

Pasoši su pronađeni i kod Vladimira Milisavljevića i Siniše Petrića koji su zajedno sa Bojovićem uhapšeni u Španiji, a tada je novi hrvatski ministar unutrašnjih poslova Ranko Ostojić najavio rasvetljavanje okolnosti pod kojima su srpski kriminalci dolazili do hrvatskih pasoša, kao i hapšenje odgovornih.

Prema pisanju medija, među uhapšenima su policijski službenici, kao i zaposleni u diplomatskim misijama i konzulatima u Sarajevu i Tuzli. Organizatori kriminalne grupe navodno su državljani Srbije i Crne Gore. Policija nije navela nikakve detalje akcije osim da su uhapšeni privedeni na ispitivanje zbog sumnje da su povezani s falsifikovanjem i trgovanjem hrvatskim pasošima.
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Poternica za državljaninom SRB











Izvor:
B92.net









Zagreb -- Hrvatska policija raspisala je poternicu za državljaninom Srbije koji se, zajedno s još sedam osoba, sumnjiči za falsifikovanje i trgovinu pasošima Hrvatske.

Lažni hrvatski pasoši završili su, između ostalog, i kod pripadnika srpskog i crnogorskog podzemlja.
"U stalnom smo kontaktu i čekamo da se u Hrvatskoj završi istraga koja će potom biti nastavljena u Srbiji kada je reč o našim državljanima osumnjičenim da su umešani u taj slučaj", kazao je direktor srpske policije Milorad Veljović.



302924164f6d83cb0981c617516257_368x240.jpg



Do sada je privedeno šestoro osumnjičenih koje državno tužilaštvo mora da sasluša najkasnije u roku od 16 sati. Krivična prijava podneta je i protiv jedne nepoznate osobe, javili su hrvatski mediji.

"Dvoje policajaca, državna službenica MUP-a, dvoje zaposlenih hrvatskog konzulata u Tuzli i jedan civil sumnjiče se da su bili povezani s falsifikovanjem i trgovanjem hrvatskih pasoša", rekla jeportparolka MUP-a Jelena Bikić, a prenosi agencija Hina.

Sumnja se da su oni u poslednjih nekoliko godina izdali pasoše za stotinu osoba koje su, između ostalih, završili i kod pripadnika "zemunskog klana".

"Radi se o licima koja su radila u institucijama Hrvatske, ali i van Hrvatske koja su izdavala dokumenta, pre svega putnim ispravama. Naručioci su, uglavnom, kriminalci iz srpskog podzemlja, ali zbog istrage ne možemo davati detaljnije informacije. Činjenica je da su takve putne isprave koristili i Luka Bojović, Sretko Kalinić, Simović i pripadnici klana Darka Šarića. Posle završetka istrage koju sprovodi hrvatska policija, doći će i do lišavanja slobode nekih lica iz Srbije“, rekao je za B92 direktor policije Milorad Veljović.

On je naveo i da je u stalnom kontaktu sa čelnicima hrvatske policije. Srbija je, prema njegovim rečima, hrvatskim kolegama za sada dala samo neke informacije značajne za njihovu istragu, ali ne želi da se meša i da na taj način remeti istragu koja se vodi u Hrvatskoj.

Hrvatski ministar unutrašnjih poslova Ranko Ostojić najavio je rasvetljavanje okolnosti pod kojima su srpski kriminalci dolazili do hrvatskih pasoša, kao i hapšenje odgovornih.

Iz hrvatskog Ministarstva spoljnih i evropskih poslova nisu želeli da komentarišu slučaj, ali su najavili da će raditi na raščišćavanju svih nepravilnosti vezanih za izdavanje hrvatskih pasoša u diplomatsko-konzularnim predstavništvima BiH.

Policija, međutim, nije otkrila identitete uhapšenih za koje se sumnja da su od 2006. do 2010. prodali 50 hrvatskih pasoša s ukradenim identitetom drugih osoba. Mediji prenose da se njihova cena kretala od 10.000 do 50.000 evra.
Akcija "Mreža" je dugo pripremana

Osumnjičeni su uhapšeni u akciji "Mreža", koja je dugo bila pripremana. Za njen početak čekao se ulazak ključnog čoveka, državljanina BiH, u Hrvatsku, navode mediji, dodajući da je on bio glavni posrednik u prodaji pasošima pripadnicima "zemunskog klana", ali i kriminalcima iz BiH i Crne Gore.

Povod za akciju "Mreža" bila su nedavna hapšenja pripadnika "zemunskog klana" u Španiji - Luke Bojovića, Vladimira Milisavljevića i Siniše Petrića, kod kojih su nađeni hrvatski pasoši.

Prvi tragovi otkriveni su nakon što su kod Sretka Kalinića pre dve godine nađena dva originalna hrvatska pasoša, jedan na ime Drago Sesar, a drugi na ime Milivoj Mandić. Hapšenjem članova "zemunskog klana" otkriveno je da svi imaju pasoše koji su izdati u Brčkom.

Policija je u istrazi rekonstruirala način rada. Neko je iz policije i sistema bezbednosti vadio tajne podatke o identitetima koji će se koristiti. To je trebalo da budu neupadljiva lica bez kriminalne prošlosti, koje imaju slabe ili gotovo nikakve socijalne kontakte, nepoznate javnosti.
Najčešće su korišćeni identiteti srpskih povratnika, izbeglica, beskućnika i slično.

Te su podatke, po pisanju hrvatskih medija vodila, dvojica osječkih policajaca i davali izvesnom Darku Gojiću, navodnom organizatoru mreže. On bi, navode mediji, obavio ceo posao oko nabavke dokumenata i bio je povezan sa dvojicom službenika hrvatskog konzulata u Tuzli.

 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Na lažnim pasošima zarada 500 000 €

Na lažnim pasošima zarada 500 000 €

Izvor: Tanjug


Zagreb -- Osumnjičeni za izdavanje falsifikovanih hrvatskih pasoša pripadnicima balkanskog podzemlja time su zaradili više od pola miliona evra.

302924164f6d83cb0981c617516257_640x417.jpg

Načelnik Uprave kriminalističke policije Hrvatske Vitomir Bijelić potvrdio da je uhapšeno šest državljana Hrvatske starosti od 31 do 58 godina, osumnjičenih za falsifikovanje i trgovinu pasošima.

Protiv jednog državljanina Srbije raspisana je poternica. Protiv svih osumnjičenih biće podnete krivične prijave, dodao je Bijelić.

"Radi se o završnoj fazi istrage u akciji Granica (Border) koju hrvatska policija sprovodi u saradnji s policijama u regionu, u kojoj se grupa tereti za izdavanje lažnih hrvatskih paoša pripadnicima balkanskog podzemlja", rekao je Bijelić.

On je objasnio da su dokumenta falsifikovana na netipičan način jer su osumnjičeni krali identitet hrvatskih državljana srpske nacionalnosti koji nemaju pasoše, a žive u Srbiji i BiH. Oni nisu znali da im je identitet ukraden. Tako su izdavani originalni pasoši s tudjim, "ukradenim" imenima.

Ključna osoba kriminalne grupe bio je 58-godišnji državljanin Hrvatske s prebivalištem u BiH kome su se javljali kriminalci koji traže falsikovane pasoše. Prosečna cena je bila oko 10.000 evra.

Bijelić je rekao da su do sada nadjena 53 pasoša, a sumnja se da ih je još najmanje toliko. Najviše pasoša falsifikovano je od 2009. do oktobra 2010, ali se to radilo i ranije.

Medju uhapšenima su dvoje policajaca, državna službenica Ministarstva unutrašnjih poslova, dvoje zaposlenih u Konzulatu Hrvatske u Tuzli i jedan civil.

Neki od pasoša završili su kod pripadnika srpskog i crnogorskog podzemlja. Nedavno su otkriveni i kod pripadnika tzv. zemunskog klana uhapšenih u Španiji - Luke Bojovića, Vladimira Milisavljevića i Siniše Petrića.

Posle tog slučaja, novi hrvatski ministar unutrašnjih poslova Ranko Ostojić najavio je rasvetljavanje okolnosti pod kojima su srpski kriminalci dolazili do hrvatskih pasoša, kao i hapšenje odgovornih.

 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Jutarnji list: Falsifikatori pasoša usluge nudili na Jutjubu

Jutarnji list: Falsifikatori pasoša usluge nudili na Jutjubu


Tanjug |




Grupa čiji su pripadnici u zatvoru od petka, a koja je izdavala lažne hrvatske pasoše pripadnicima srpskog i crnogorskog kriminalnog miljea, svoje je usluge nudila preko "Jutjuba", piše "Jutarnji list".

Organizator grupe je 58-godišnji Zvonko Šendulović koji ostaje u pritvoru zajedno sa policajcima Brunom Margaretićem, Zoranom Rudničkim i službenikom konzulata u Tuzli Marijanom Dominikovićem, piše list.

Kako se navodi, još 8. decembra prošle godine na "Jutjubu" objavljeni su snimci Zvonka Šendulovića u kojima govori o svom poslu, a čiji je identitet potvrdio MUP Hrvatske.

Njima je sudija županijskog suda u Zagrebu Jadranka Mandušić odredila jednomesečni pritvor, ali i da svi uz novčanu kauciju mogu izaći na slobodu. Za Šendulovića je ona milion kuna (oko 133.000 evra), a ostalima 750.000 kuna (99.700 evra).


Ova odluka nije pravosnažna, jer policija i tužilaštvo imaju pravo žalbe.


Pritvor je određen i državljaninu Srbije Darku Gojiću za kojim je zbog nedostupnosti raspisana poternica. Službenica konzulata u tuzli Marinka Tupaj, nakon ispitivanja u tužilaštvu puštena je da se brani sa slobode.


Ona je po pisanju "Jutarnjeg lista" odmah pristala na saradnju sa istražnim organima i priznala svoju ulogu u lancu falsifikovanja hrvatskih pasoša.


Istražiocima je ispričala i sve detalje saradnje s Dominkovićem i Šendulovićem.
Šendulović je od dvojice policajaca iz Osijeka dobijao podatke o građanima koji nisu vadili pasoše, a imaju hrvatsko državljanstvo, pri čemu se najviše radilo o srpskim izbeglicama i povratnicima.


Gojić je za njih vadio originalne izvode iz matične knjige rođenih i državljanstva (domovnice). S tim originalnim dokumentima i falsifikovanim potpisima ljudi, Gojić ih je najčešće prijavljivao da žive u BiH i odjavljivao iz Hrvatske.


Šendulović je od zainteresovanih pripadnika kriminalnih organizacija odmah uzimao 50 odsto dogovorene cene, koja se kretala od 10.000 do 50.000 evra po dokumentu, zavisno od brzine izdavanja i drugih okolnosti.


S fotografijama kriminalaca i izvađenim državljanstvima prvo bi izrađivali falsifikovane lične karte, a onda bi predali kompletnu dokumentaciju za izradu pasoša.


Kako ništa ne bi krenulo po zlu u Zagrebu se brinula Radojka Cvetković, a u BiH Marijan Dominković i Marinka Tupaja koji su bili zaduženi za izdavanje pasoša u konzularnim ispostavama u Orašju i Usori.


Sumnja se da je ova grupa od 2006. do 2010. godine izdala preko sto lažnih pasoša, od kojih su identifikovana 53, pa je grupa u tom periodu zaradila preko pola miliona evra.
 
Natrag
Top