Ugostitelji primorani da daju mito

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Ugostitelji primorani da daju mito

Izvor: Beta, Tanjug

Beograd -- Svaki drugi ugostitelj mora da podmićuje i čašćava inspektore da bi izbegao neosnovane i učestale kontrole, ocenila je Unija poslodavaca Srbije.

13770295664df6611fb5803029488971_640x360.JPG


"Poznato je da ugostitelji koji ne plaćaju ručkove i ne služe besplatno piće inspektorima, članovima njihovih porodica i prijateljima, imaju mnogo češće inspekcijske kontrole u odnosu na ostale preduzetnike", navodi se u saopštenju Unije.
Na nekorektno ponašanje inspektora i često prekoračenje ovlašćenja ukala je aprilska anketa među beogradskim, smederevskim, šabačkim i valjevskim ugostiteljima, ukazala je Unija.

Predstavnici Udruženja poslodavaca kažu i da je pojačana inspekcijska kontrola ugostiteljskih objekata koju je najavio Državni sekretar Ministarstva finansija Miodrag Đidić legitimna, ali da treba voditi računa o granici ovlašćenja inspektora.

Đidić je naime, pre nekoliko dana najavio "žestoke kontrole" poreskih inspektora u ugostiteljskim radnjama, jer kako tvrdi mnogi ugostitelji ne izdaju fiskalne račune, čime nanose direktnu štetu budžetu.


1562414304e32a98cbfc1a179494027_640x473.jpg


Unija poslodavaca je zatražila da se uvedu visoke kazne, novčane i zatvorske, kao i krivična odgovornosti za inspektore koji na bilo koji način traže mito od preduzetnika. Zahteva se i da se uvedu otvoreni telefoni i zakonom zaštitite uzbunjivači i dostavljači informacija o takvim pojavama kako bi se one iskorenile.

Unija poslodavaca je predložila i da se odustane od kazne privremene zabrane rada, kao i da se ograniči trajanje inspekcijske kontrole. Kako su istakli u Uniji, u Srbiji u pojedinim slučajevima inspekcijske kontrole u preduzećima traju od 30 do 120 dana, dok je u EU trajanje kontrole u multinacionalnim kompanijama ograničeno na 15 dana, a u malim i srednjim preduzećima na osam dana.

Prema podacima Unije, u protekle dve nedelje u Beogradu je na po 10 i više dana zatvoreno više od 40 ugostiteljskih lokala i samostalnih trgovinskih radnji zbog viškova ili manjkova u kasi od po nekoliko stotina dinara.

Ta prinudna obustava rada proizvešće preduzetnicima štetu od više stotina hiljada dinara, ocenila je Unija poslodvaca i zatražila da da uvedu simbolične kazne za prvi put otrkivene miminlane viškove i manjkove u kasi, a da se za ponovljeni prekršaj u roku od tri godine naplaćuju visoke kazne.



Jača poreska kontrola je samo marketinški trik

Predsednik poslovnog udruženja hotelsko-ugostiteljske privrede (HORES) Branko Krivokapićpojačano kontrolisanje da li ugostitelji uplaćuju porez na dodatu vrednost (PDV) neće doneti očekivane efekte u punjenju budžeta. izjavio je da


Predsednik poslovnog udruženja hotelsko-ugostiteljske privrede (HORES) Branko Krivokapićpojačano kontrolisanje da li ugostitelji uplaćuju porez na dodatu vrednost (PDV) neće doneti očekivane efekte u punjenju budžeta.

"Ovaj sektor u ukupnom prilivu od PDV učestvuje sa svega dva odsto i smatram da je ovde reč o čisto marketinškoj akciji, rekao je Krivokapić.

Po Krivokapiću, poreznici se angažuju na kontroli uplate PDV u periodu kada je značajno smanjen promet u restoranima zbog odlaska građana na godišnje odmore.

"Leto je i prometi su smanjeni, i to iz prostog razloga što su 'glavne trošadžije' otišle na letovanje. Oni će da potroše svoj novac u Grčkoj, Turskoj. Beograd je poluprazan i ostali su ljudi koji nemaju novca. Oni naravno i ne izlaze", primetio je Krivokapić.

Krivokapić je naglasio da "svaki put kad bužet ima određeni problem sa punjenjem mora da se nađe razlog šta se tu dešava". Međutim, smatra Krivokapić, ti problemi se uopšte ne nalaze kod ugostitelja, pa su ovakvi potezi kontraproduktivni.

"Sve što budu uradili biće na dvostruku štetu i ugostitelja i države", ocenio je predsednik HORES.

"U Poreskoj upravi dobro znaju gde su ključni izvori PDV, i oni treba svoj kadar usmere u tom pravcu", poručio je Krivokapić koji se kao i Unija poslodavaca Srbije (UPS) založio za svobuhvatnu reformu rada inspekcijskih službi.
izjavio je da

Prema podacima Ministarstva finansija, prihodi od PDV u junu ove godine iznosili su 24,89 milijardi dinara, a u maju 28,02 milijardi dinara.
Ministarstvo finansija obrazložilo je da su prihodi od PDV u junu za oko tri milijardi dinara manji u odnosu na maj prvenstveno usled snažnog rasta uvoza koji je zabeležen u prethodnom periodu, ali i nešto manjeg broja radnih dana u periodu za koji se uplaćuje PDV. Ukupno ostavareni prihod od PDV za prvih šest meseci ove godine je 160,17 milijardi dinara.
 
Natrag
Top