Udruga učitelja predlaže: Učenike nasilnike udaljimo iz škola!

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Izvor: Slobodna Dalmacija 18.11.2010. | 21:08

udruga učitelja osnovnih škola, suočena sa sve više djece problematičnog ponašanja, predlaže ministarstvu:



Udruga učitelja predlaže: Učenike nasilnike udaljimo iz škola!



Nasilnim učenicima treba stati na kraj suspenzijom iz škole ali i upućivanjem na društveno koristan rad poput metenja ili čišćenja - neke su od novih pedagoških mjera koje je ovih dana predložila Udruga učitelja osnovnih škola.

hul01.jpg

Ponukani sve češćim i brutalnijim divljanjima učenika, čak osnovnoškolskog uzrasta, nasiljem kojega su žrtve i učenici i nastavnici, te svjesni kako aktualne mjere poput opomena, ukora ili produženoga pedagoškog nadzora ne daju rezultate, učitelji su odlučili reći - dosta!
- Stanje u školama je alarmantno. Nemoćni smo pred učenicima koji maltretiraju drugu djecu i nas. Stvari se okreću dotle da ispada kako nešto nije u redu s nama, a ne s nasilnim učenicima - kaže predsjednica Udruge Vlasta Vuk. Nakon okrugloga stola u Zagrebu članovi Udruge stoga su odlučili uputiti ministru Radovanu Fuchsu prijedlog za uvođenje novih pedagoških mjera, od kojih bi najvažnije bile kraće ili dulje udaljavanje s nastave, društveno koristan rad ili produljeni boravak u školi.
Iako su iz Ministarstva već komentirali kako je suspenzije nemoguće uvesti, jer je u nas osnovna škola zakonski obvezna, članica Udruge Ana Majnarić, profesorica engleskog i španjolskog jezika u zagrebačkoj Osnovnoj školi “Rapska”, izradila je detaljan pregled inozemnih iskustava, iz kojega je vidljivo da suspenzije poznaju i mnogo razvijenije zemlje od Hrvatske, poput Australije, Kanade, Njemačke, Nizozemske, Švedske i Španjolske.
- Gori nam pod nogama. Sadašnje su pedagoške mjere imale svrhu prije 50 godina ili je imaju u nekim ruralnim sredinama, gdje se još cijene čast i ugled - upozorava Ana Majnarić.
Prema prijedlogu Udruge, mjere suspenzije trebale bi se automatski izricati za ekstremne i teške prijestupe, dok bi u blažim slučajevima uslijedile nakon postojećih opomena, ukora i produljenog nadzora. Prijedlog je da suspenzija traje od jednog dana do mjesec dana, a izricali bi je ravnatelj ili Učiteljsko vijeće.
Suspendirani učenik bi boravio kući, s tim da bi dobio određene zadaće, a zbog toga bi mnogi roditelji morali uzimati godišnji odmor. - Bila bi to poruka i roditeljima prijestupnika, koji sami često rade pritisak na nastavnike - kaže Vlasta Vuk, najavljujući kako će prijedlog uskoro uputiti ministru Fuchsu.
marijana cvrtila

Dubrovački prosvjetari: ‘Trebalo bi isprobati i tu pedagošku mjeru’

Mislim da bi udaljavanje nasilnog učenika iz škole na određeno vrijeme bila dobra pedagoška mjera, jer ove sadašnje očito nisu dovoljne i ne daju željene rezultate, kaže o prijedlogu, po uzoru na zemlje EU-a, Udruge učitelja za “suspendiranje” školaraca koji maltretiraju svoje vršnjake, ravnateljica dubrovačke Osnovne škole “Lapad” Vedrana Radović. Dodaje kako bi takav prijedlog najprije, ipak, trebale razmotriti sve instancije, od Vijeća učenika i Vijeća roditelja, nadalje i provesti ga uz roditeljsku potporu kako sankcionirani učenik udaljavanje iz škole ne bi doživio kao nagradu i odmor.
- U svakom slučaju to bi bila prilika učeniku da razmisli o svom ponašanju, ali i način da zaštitimo ostalu djecu od nasilničkog ponašanja.
I psihologinja te škole Tanja Rončević podržava ideju o privremenom udaljavanju iz škole učenika-zlostavljača. Kaže kako je jedna od pedagoških metoda kojima se koriste u brojnim školama EU-a i udaljavanje sa školskog sata učenika koji ometaju nastavu u posebno za to određene prostorije, koje moraju udovoljavati određenim standardima, no kako u hrvatskim školama u pravilu nema takvih prostora.

- Čini mi se dosta dobra ideja i trebalo bi je uz dobru prethodnu pripremu isprobati, a u praksi će se vidjeti sve njezine prednosti i nedostaci- mišljanja je psihologinja Tanja Rončević.
“Suspenziju” nasilnih učenika načelno pozdravlja i njihova kolegica, profesorica povijesti u OŠ “Lapad” Kristina Puljizević, no također drži kako bi zamisao trebalo oprezno provesti u djelo. - Pretpostavljam da bi učenici s poremećajima u ponašanju na tu mjeru u početku reagirali kao da je riječ o nagradi, no vremenom bi, posebno ako bi na kraju morali polagati ispite, vjerojatno shvatili da moraju promijeniti ponašanje. Problem bi mogao biti kod učenika s problematičnom situacijom u obitelji, pa bi bilo dobro da njihov boravak kući, u vrijeme dok su udaljeni iz škole, nadziru stručne službe - smatra Puljizević.
Anet Franić
Zadrani: Najlakše je osuditi dijete

Ante Jelavić, profesor u Osnovnoj školi Bartula Kašića i predsjednik Sindikata hrvatskih učitelja u Zadru, inicijator je peticije kojom su učitelji u svih 36 škola Zadarske županije tražili od Ministarstva obrazovanja da ih se zaštiti od svakodnevnih pritisaka i maltretiranja učenika.
− Suspenzija je jedino pravo rješenje. Neka se tog učenika pošalje kući na mjesec dana, neka polaže razredbeni ispit, pa ćemo onda vidjeti hoće li promijeniti ponašanje. Jer, ova sadašnja praksa, pusti ukori, komisije i tretmani na koje ih šaljemo, ne daje nikakve rezultate. Ima situacija kad smo gotovo fizički ugroženi − kaže Jelavić. Činjenicu da ukori nisu učinkoviti priznaje i psihologinja Vera Šušić, ali isto tako misli da oštrije sankcije, poput suspenzija, ne rješavaju taj problem.
− Bolji je pristup raditi s djetetom, treba ga poticati na promjene u ponašanju, da uvidi pogreške i posljedice − objašnjava psihologinja Šušić. Njezin stav podržava i ravnatelj OŠ Šimuna Kožičića Benje Marko Marin.
− Najlakše je dijete osuditi, kazniti ga ili mu reći: “Makni se, nemam vremena za tebe.” S djecom treba imati strpljenja. Svaki je učenik individua za sebe, postoji razlog za njegovo problematično ponašanje, i u strpljivu razgovoru s njim i roditeljima treba doći do uzroka − kaže Marin.
Ana VUČETIĆ-ŠKRBIĆ
Izopćenje nije dobro rješenje

Inicijativa o uvođenju suspenzije i isključenja osnovaca s nastave nije naišla na plodno tlo među šibenskim prosvjetarima. Predsjednik Aktiva ravnatelja osnovnih škola Šibensko-kninske županije prof. Emil Božikov drži da ta drastična mjera, kakva se prakticira u nekim europskim, odnosno anglosaksonskim zemljama, ne bi postigla rezultate koju inicijatori očekuju.
− Izopćenje učenika nije rješenje problema. Na svima je nama u školskom sustavu, a i izvan njega, da u svakom djetetu, osobito onome koje pokazuje naznake problematičnog ponašanja, prepoznamo komponente kvalitete u bilo kojem području i na njima ustrajno radimo. Bezbroj je primjera da takva, uvjetno kazano, problematična djeca imaju talente kojih sredina nije svjesna. Nije trenutak da škola suspenzijom sa sebe skida odgovornost − odlučan je Božikov.
Županijska koordinatorica za školske preventivne programe, ujedno i pedagoginja u šibenskoj OŠ Jurja Dalmatinca, Zorana Vrbičić nema, veli, preciznijih podataka koji argumentiraju nastojanja da se izmjenom zakonske regulative uvede mogućnost suspendiranja učenika. Tomu unatoč, inicijativu ne smatra prihvatljivom.
− Ako je namjera inicijatora zaštititi struku, onda moram kazati da se struka ne štiti strahom učenika.
Ne zaboravimo da su nasilna djeca često i žrtve. Gdje su u priči o suspenzijama dječja prava? Gdje je pravo o obveznom školovanju? Što ćemo postići time da djetetu poručimo: ”Ti ne valjaš i ne pripadaš ovdje!” − ocjenjuje Vrbičić.

Marina Jurković
Dr. Mirjana Nazor: Sumnjam u us pjeh

Dr. Mirjana Nazor, psihologinja, upozorava da uvođenje suspenzije među osnovcima nikako ne bi bilo dobro.
− Takva mjera neće riješiti problem. Možda bi je valjalo primijeniti u vrlo ekstremnim slučajevima, ali tada se to rješava pojedinačno unutar zajednice. Problem je što svi zatvaramo oči dok su simptomi još lagani, a jako sumnjam u to da bi dijete poslano “kući na razmišljanje“, prepušteno samo sebi, došlo do kvalitetne spoznaje da nešto s njim nije u redu − zaključila je dr. sc. Nazor. Iako s inicijativom nije bila upoznata, Marita Guć, defektologinja i ravnateljica OŠ “Manuš”, odmah je odbacila ideju o uvođenju suspenzije.

− Doista ne bih voljela da takva mjera zaživi, jer to bi značilo da mi kao pedagozi priznajemo poraz. Postavlja mi se sada niz pitanja, ali osnovno je − gdje bismo suspendiranu djecu trebali uputiti? – primijetila je ravnateljica Guć.
Ravnatelj OŠ “Kamen Šine” Bože Ujević iskreno se uzrujao čuvši za inicijativu. Tu školu inače pohađa 700 učenika, a godinama mole za školskog psihologa.

− Represija nikada nije donijela nešto dobro. Problematična su djeca “proizvodi” svih nas, svi smo odgovorni i trebamo djelovati na uzrok i na veću odgovornost roditelja, jer odgoj je prije svega stvar obitelji, pa zatim nas. Mnogo je glupih inicijativa prošlo, a kad bi se problemi mogli rješavati samo po uzoru na druge zemlje, onda bi to riješio i kopirni aparat - kaže Ujević i dodaje:
− Zanemaren je odgoj djece i njihovo je ponašanje odraz cjelokupne situacije u društvu. Ne vidim kako bi bilo pedagoški ili učinkovito djecu udaljiti iz škole. Ne dirajte nam se u djecu! Kazniti dijete suspenzijom značilo bi reći “djeca su kriva”, a to je licemjerno. Ako ikoga treba kazniti, onda su to roditelji, a odgovornost je na svima nama − odlučan je ravnatelj Ujević.
Zanimljivo, ni od jednog od desetak školskih psihologa s kojima smo kontaktirali u Splitu i Solinu nismo uspjeli dobiti komentar inicijative.

Andrea Kuzmić


INOZEMNA ISKUSTVA

AUSTRALIJA: (država New South Wales): razlozi za suspenziju su opetovana neposlušnost, agresija, ispijanje alkohola i pušenje, posjedovanje oružja, droga ili raspačavanje lijekova; Izriče se učenicima svih dobi, može trajati od 4 do 20 dana; učenik ima pravo na žalbu;
KANADA: roditelji sami brinu što će i kako s djetetom koje je udaljeno iz škole; školu ne zanima kako će nadoknaditi propušteno;
NIZOZEMSKA: škola može odlučiti da zbog lošeg ponašanja suspendira ili isključi učenika, a odobrenje roditelja nije uvjet; žalbu roditelja razmatra prvo neovisna komisija, a na drugom stupnju sudac;
ŠVEDSKA: u gimnazijama učenik koji narušava disciplinu nema pravo ići na nastavu najviše dva tjedna u polugodištu; iz svih škola unutar jedne općine učenik se može isključiti iz nastave najviše tri polugodišta, a ako njegovo ponašanje direktno ugrožava drugu djecu, isključenje je trenutačno;
ŠPANJOLSKA: (autonomija Madrid): postoji Zakon o autoritetu profesora i Dekret o suživotu u obrazovnim centrima Madrida; suspenzije mogu biti iz škole, pojedinih predmeta i izvanškolskih aktivnosti, najdulje tri mjeseca; postoji i izvršenje zadataka u korist obrazovnog centra: metenje, čišćenje, popravak štete...
 
Natrag
Top