Učenici trpe digitalno nasilje

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
[h=1]Učenici trpe digitalno nasilje[/h]



Uznemiravanje na socijalnim mrežama iskusio je skoro svaki peti učenik osnovnih i srednjih škola, pokazalo je istraživanje projketa "Škola bez nasilja".


haker%20prevarant_1348494257_420x0.jpg



Takođe, prema dobijenim podacima, svaki deseti prihvatio je sastanak sa nepoznatom osobom koju je upoznao preko interneta.
Na konferenciji "Mreža škola bez nasilja" navedeno je da je istraživanje Instituta za psihologiju pokazalo da je 26 odsto učenika bilo svedok digitalnog nasilja, ali da ništa nisu preduzeli niti su nasilje prijavili.
Prema istraživanju koje je urađeno u novembru ove godine, 12 odsto desetogodišnjaka bilo je uznemiravano telefonskim pozivima i isto toliko putem interneta.

U srednjim školama, procenat je viši, pa je telefonskim pozivima uznemiravano 24 odsto učenika, a putem socijalnih mreža 18 odsto. Za razliku od roditelja od kojih 15 odsto ne zna da koristi računar niti interent, čak 98 odsto učenika srednjih škola koristi računar.

Istraživanje je obuhvatilo i nastavnike od kojih skoro polovina o digitalnom nasilji zna malo, odnosno ono što čuje putem medija. U istraživanju su učestvovala 3.784 učenika iz 34 škole, oko 1.300 nastavnika i oko 1.200 roditelja.

Dobrinka Kuzmanović sa Instituta za psihologiju rekla je da se digitalno nasilje razlikuje od drugih oblika nasilja, zato što nasilnicima pruža pognodnost da budu anonimni, a žrtve koje trpe ogromnu štetu, veoma je teško zaštititi. Prema njenim rečima, istraživanje treba da pruži osnovu za utvrđivanje preventnivnih mera koji će omogućiti bezbedno odrstanje dece.

Ministar prosvete Žarko Obradović je na konferenciji uručio plakete predstavnicima 24 osnovne škole iz Srbije kao znak da su uspešno razvile komponenete prevencije nasilja u školskom okruženju. "Ove plakete ne znače da u školama koje su je dobile nema nasilja, ali znači da su na dobrom putu da razviju i koriste mehanizmeu prevenciji i zaštiti od nasilja", rekao je Obradović.

Obradović je kazao da su neke škole pokazale lošije rezultete iako su uključene u projekat.

"One škole koje su projekat shvatile kao jednokratan nemaju zadovoljavajuće rezulatate, to sve zavisi od volje direktora", rekao je Obradović i dodao da niko ne sme da očekujeda škola sama rešava problem nasilja.

Tokom sedam godina realizacije, u program "Škola bez nasilja" uključilila se 251 škola, što je 20 odsto škola u Srbiji.

Direktorka UNICEF-a u Srbiji Judita Rajhenberg rekla je da svako peto dete ćuti o pretrpljenom nasilju i zato mora da se nastavi "borba kako bi odrastali u sigurnom okruženju".



Izvor:
B92.net
 
Natrag
Top