Uče kineski jezik jer veruju da će im pomoći u poslu

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Uče kineski jezik jer veruju da će im pomoći u poslu











Izvor:
24sata.rs








Beograđani pokazuju sve veće interesovanje za učenje kineskog jezika, a potvrda je i besplatan kurs tog jezika koji organizuje Kancelarija za mlade a na koji se prijavilo čak 170 sugrađana. Većina njih su studenti, ali i mladi ljudi koji su nedavno diplomirali i traže posao. Veruju da će im znanje kineskog jezika pomoći da se zaposle.


454803-17.jpg



MOTIVI - Na konkurs se prijavilo čak 170 mladih ljudi, ali je odabrano njih 17 koji redovno dolaze na časove u Info-rum Kancelarije za mlade.

Jedan od njih je i Milan Kalapiš (26), inženjer arhitekture koji je već šest meseci proveo na studentskoj praksi u Šangaju. Voleo bi, kako je objasnio, da se u Šangaju i zaposli i zato mu je ovaj kurs dobrodošao.


- U Kini se dosta gradi i postoji velika potreba za kadrovima u mojoj struci. Redovno apliciram na konkurse i nadam se da ću tamo uspeti da dobijem posao - kaže Kalapiš.


Sasvim drugim povodom na kurs se prijavila profesorka engleskog Marina Kostić (26). Ona misli da bi znanje kineskog moglo da unapredi učenje evropskih jezika, prvenstveno zbog razlike između fonetskog i slikovnog pisma, koje se odražava i na način razmišljanja.


- U kineskom jeziku se preko slike usvaja pojam dok je u evropskim jezicima postupak drugačiji. Mi prvo pročitamo reč, pa onda stvorimo sliku u glavi. Mislim da mi način na koji se pamte kineske reči može pomoći da napravim asocijacije kod svojih učenika, a uz pomoć kojih bi oni pamtili engleske reči - kaže profesorka Kostić.


Zašto je praktično učiti kineski jezik, Miloš Opučić, apsolvent molekularne biologije, objašnjava time da „ima sve više Kineza na svetu”.


Kurs je i bio osmišljen tako da odgovori na praktične potrebe mladih, a polaznici su birani na osnovu motivacionih pisama koje su slali uz prijavu.


- Većina prijavljenih je navela dobre motive za učenje kineskog, ali su odabrani samo oni kojima je ovaj jezik najpotrebniji - kaže Aleksandar Cvetanović (22), apsolvent kineskog jezika koji vodi ovaj kurs.
 
Natrag
Top