U zatvor zbog nevezanog pojasa

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
U zatvor zbog nevezanog pojasa












Izvor:
rts.rs







Zbog krize, sve više osuđenih vozača traži da novčanu kaznu zamene zatvorskom. Dan u zatvoru vredi hiljadu dinara. Više od 40 odsto osuđenih je nezaposleno.

Zbog nemaštine, radije se ide u zatvor nego što se plaća novčana kazna. Takve zahteve sve češće dobijaju sudije za prekršaje. Jedan dan zatvora vredi hiljadu dinara, pa se za najmanji saobraćajni prekršaj, poput nevezivanja pojasa, u pritvoru provodi pet dana.


policija saobracaj.jpg



Više desetina hiljada građana Srbije osuđenih uglavnom za saobraćajne prekršaje, traži da im se novčana kazna zameni zatvorskom. Samo u beogradskom Prekršajnom sudu prošle godine bilo je više od 12.000 zahteva, a za prvih pet meseci ove već 6.403.

Niški prekršajni sud ove godine je na novčanu kaznu osudio oko 9.500 građana, ali čak 80 odsto njih nije platilo, pa im je kazna preinačena u zatvorsku. Ipak, ne odu svi u zatvor. Neki na kraju plate, ali neki jednostavno ne žele, kažu u Sudu u Nišu.

"U Prekršajnom sudu u Nišu od početka ove godine na izdržavanje kazne u zatvor upućeno je 60 lica koji su se izrazili da ne mogu da plate novčane kazne i koji su trazili zatvor kao jedinu alternatiuvu", kaže Vera Cvjetković v.d. predsednika Prekršajnog suda u Nišu .
I na području Prekršajnog suda u Kragujevcu lane je 101 osoba upućena na izdržavanje kazne jer nisu namirili dug za prekršaj.
"Često se desi da lice stupi na izdržavanje kazne pa se posle nekoliko dana rodbina pojavi i uplati kaznu da bi lice moglo pustiti i obustaviti služenje kazne", navodi predsednica Prekršajnog suda u Kragujevcu Suzana Rajović.

U zatvoru se može odraditi najviše do 60.000 dinara kazne, odnosno do 60 dana. Ako dug prelazi taj broj, ostatak se naplaćuje prinudnom plenidbom. Međutim, naši sudovi ne koriste mnogo u praksi takozvani društveno-koristan rad, gde osuđeni obavljaju poslove koji donose prihod državi i tako vraćaju dug.

Advokat Damir Okanović, kaže da je rad u javnom intersesu nešto što je dobro za zajednicu a time se prekršilac najbolje suočava sa kaznom i ne košta državu kao do sada 15 evra.

Kazne zbog kojih građani biraju zatvor najčešće iznose od 30 do 50 hiljada dinara. Najviše preinačenje kazne traže na jugu Srbije, a najmanje u Vojvodini. Više od 40 odsto osuđenih je nezaposleno.

 
Natrag
Top