U Tursku na operaciju srca ide 15 pacijenata

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Duga lista za kardiohirurške zahvate


U Tursku na operaciju srca ide 15 pacijenata






Izvor: Blic Sonja Todorović | 05. 05. 2011. - 00:02h

Grupa od 15 kardioloških pacijenata u subotu putuje iz Srbije u tursku kliniku „Adžibadem” na operacije srca o trošku Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje. Naši bolesnici, međutim, i dalje oklevaju da idu u ovu zemlju na zamenu srčanog zaliska ili ugradnju bajpasa, iako su im pokriveni svi troškovi lečenja i transporta. Mnogi se radije odlučuju da na listi čekanja u Srbiji provedu nekoliko meseci, pa i godina.

139500_0805-operacija-srca-foto-nebojsa-markovic_f.jpg
U Srbiji na kardiohiruršku operaciju čeka 2.500 pacijenata

Iako je lista čekanja kraća nego prethodnih godina, na kardiohiruršku operaciju, u pet centara u Srbiji, čeka više od 2.500 građana. Međutim, oni kojima je operacija na srcu neophodna mogu o trošku RZZS na lečenje i u Tursku. Možda zbog toga što nikada nisu putovali avionom, nemaju pasoš, ili poverenje, retki su oni koji su se odlučili na pomoć van zemlje. Za sada se na lečenje u Turskoj odlučilo dvadesetak pacijenata. Prva grupa odlazi sada u subotu, a sledeća je zakazana za početak juna, kada će se održati još jedna komisija koja odlučuje ko može da putuje na operaciju. I pored toga što je knjiga utisaka u Turskoj bolnici puna pozitivnih komentara onih koji su tamo operisani, trenutno su kreveti namenjeni našim građanima, prazni.

U bolnici „Adžibadem” kažu da bi mesečno mogli da operišu do 100 pacijenata iz Srbije i da su očekivali da će interesovanje za kardiohirurške procedure biti veće, zbog toga što znaju da su u Srbiji liste čekanja zaista duge. Međutim, od juna prošle godine tek 163 građana odlučilo je da u Turskoj dobije neophodnu pomoć.
Regionalni menadžer iz „Adžibadem” bolnice Severdžan Eralp kaže da je procenat mortaliteta srpskih pacijenata u Turskoj 1,9, a da je očekivan mortalitet bio oko četiri odsto.


– Medicinski rezultati su odlični, u odnosu na težinu slučajeva koji su se odlučili da dođi u „Adžibadem”, a to su uglavnom bile osobe koje su već dugo čekale i čija se zdravstvena situacija dodatno pogoršala – kaže Eralp.


RZZO je počeo da revidira listu čekanja za kardiohirurške intervencije, koja je doskora bila u potpunom haosu. Tada je ustanovljeno da je skoro 800 pacijenata čekalo intervenciju u čak tri bolnice i na taj način su se pojavljivali tri puta na listi. Zbog svega toga, RZZO počeo je da ažurira listu kako bi se ustanovilo koliko ljudi zaista čeka na hirurške intervencije. Poslednji podaci pokazuju da je sa 3.400, koliko je u novembru bilo pacijenata na listi, sada približno realan broj oko 2.300 onih koji čekaju operacije na srcu.


I dok nadležne ustanove preispituju liste čekanja, kako bi se znao tačan broj onih kojima je operacija potrebna, kardiohirurzi poručuju da je vreme za ulaganje i u kadar i u gradnju bar još dva kardiohirurška centra.

Čekanje
U Kliničkim centrima u Beogradu i Vojvodini na kardiohirurške operacije čeka se do dva meseca, u Nišu do mesec dana. U Institutu za kardiovaskularne bolesti „Dedinje” ima pacijenata kojima je ugradnja bajpasa ili zamena srčanog zaliska zakazana tek za maj 2014. godine. Sređivanjem liste, ustanovljeno je i da na listi ima dupliranih, pa i tripliranih imena.
 
Natrag
Top