U šta bi ministri uložili dobitak sa lotoa

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
U šta bi ministri uložili dobitak sa lotoa


Pred kraj večernjeg panela drugog dana Kopaonik biznis foruma govornici, među kojima su bila dva ministra i dva bivša ministra odgovarali su na pitanje gde bi uložili novac ako bi dobili na lotou, piše današnji „Blic“.

v163277p0.jpg


Mlađan Dinkić, ministar ekonomije i regionalnog razvoja, rekao je: „Ja bih uložio u ’Srbiijagas’, jer je to siguran način da budete vlasnik akcija svih preduzeća u Srbiji.“

Božidar Đelić, ministar za nauku i tehnološki razvoj, rekao je da se „videlo ranije, dok nije bio ministar, da zna da pravi pare“.

„Ali, puno su me prozivali. Zbog toga, reći ću vam kad ne budem ministar.“

Goran Pitić, predsednik UO „Sosijete ženeral banke“ i bivši ministar, kaže da bi uložio deo novca u razvoj fakulteta za finansije, ekonomiju i administraciju, a deo u nekretnine.

Aleksandar Vlahović, partner kompanije „Eki investments“ i takođe bivši ministar, kaže :

„Uložio bih u preduzeća i nove tehnologije. Deo bih sigurno uložio u akcije dobrih kompanija, jer verujem da će se finansijsko tržište oporaviti“, piše „Blic“.

Slični pitanje „Politika“ postavila i privrednicima, učesnicima Biznis foruma na Kopaoniku. Sudeći po odgovorima, njima nije bilo do šale. Pitanje da li ulažu, više su shvatali kao provokaciju, jer se većina njih preinvestirala u prethodnom periodu.

Dragoljub Vukadinović, predsednik Uprave gornjomilanovačkog „Metalca”, priznaje da o ulaganju u ovom trenutku razmišlja samo u snovima.

„Ako vam svake godine kursne razlike otkinu po najmanje 10 odsto profita i kad na to dodate kamatu i glavnicu jasno je da ne postoji formula po kojoj se ulaganje isplati. ’Metalac’ je, na primer, prošle godine uložio sedam miliona evra u fabriku bojlera koja radi uglavnom za građevinarstvo. Taj sektor je stao i mi sada imamo ogroman problem da povratimo uloženo“, kaže Vukadinović i dodaje da se više uzda u strane investitore, jer smatra da oni imaju više potencijala.

Iako su muke Zorana Drakulića čuli svi učesnici foruma, on ih je za „Politiku” dodatno objasnio. Smatra da u ovo vreme može da se investira, ali samo uz podršku države:

„Mi ćemo da investiramo nešto para koje smo dobili od Evropske banke za obnovu i razvoj, ali je to malo i daleko ispod zacrtanog investicionog plana.“

Rade Pribićević iz „Dunav hrana grupe” takođe smatra da privatni sektor nema para za ulaganje, a kako sada stvari stoje, bankarskom sektoru se više isplati da novac ulaže u državne hartije od vrednosti, nego da kreditno podrži privredu.

Uslovi po kojima investicioni krediti mogu da se dobiju su vrlo nepovoljni. Veliki deo privrede se sada bavi preživljavanjem, jer je nelikvidnost na tržištu velika. Moguć je scenario u kojima i dobre kompanije sopstveni dužnici uvlače u krizu.

„U Koncernu ’Bambi-Banat’ mi ćemo, na primer, ulagati u proizvodnju bele čokolade, ali je to veoma skupo i nedovoljno. Svi smo opterećeni velikom količinom kredita koje smo uzeli u prethodnih nekoliko godina koje sada ne vraćamo, nego se trudimo da ih reprogramiramo. Kompanijama koje bolje stoje to polazi za rukom. Zato su uslovi za investicionu aktivnost veoma loši“, kaže Pribićević, a prenosi „Blic“.


Izvor: Blic
 
Natrag
Top