U srpskim zatvorima očajni uslovi

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
U srpskim zatvorima očajni uslovi


Zamenik zastitnika prava građana Miloš Janković ocenio je da se zatvorenicima u Srbiji uskraćuju ili zanemaruju pojedina prava, a pitanje njihove zdravstvene zaštite nije rešeno na adekvatan način.

v160455p0.jpg


"Licima lišenim slobode je ona samo privremeno uskraćena, odnosno ograničena, ali to ne znači da oni nisu slobodni. U Srbiji se njihova prava zanemaruju i ne poklanja im se dovoljno pažnje", rekao je Janković prilikom predstavljanja prvih rezultata monitoringa ustanova u kojima su smeštene osobe lišene slobode.

On je podsetio da u srpskim zatvorima kaznu izdržava više od 11.000 osuđenika, da u tim zatvorima nema dovoljno prostora, kao i da je postojeće kapacitete potrebno proširiti za najmanje 50 odsto.

"Država nedovoljno investira u tu oblast. Da bi bio ispunjen zakonski minimum od četiri metra kvadratna za svakog osuđenika, postojeće kapacitete je potrebno proširiti", rekao je Janković

On je ukazao da se na godišnjem nivou broj zatvorenika povećava za 10 odsto, pa se pretrpanost zatvora negativno odražava, pre svega, na bezbednost.

"Utvrdili smo da se u zatvorima pojavila institucija takozvanog trećeg kreveta. Tako, u pojednim zatvorskim ustanovama osobe na izdržavanju kazne spavaju na podu, a dešava se i da 15 zatvorenika boravi u prostoriji koja nema neposredan dotok vazduha", rekao je Janković.

On je kao najgoru ilustraciju izdvojio podatak da je u takvim uslovima, na primer, samo jedan od zatvorenika nepušač.

Kapacitete je, prema njegovoj oceni, potrebno uskladiti sa postojećim potrebama i stvoriti odgovarajuće uslove za život u zatvorima, a najbolje rešenje je izgradnja novih zatvorskih jedinica.

Janković je ukazao da uvođenje alternativnih sankcija, poput društveno korisnog rada, neće rešiti problem manjka prostora. On je kazao i da je protiv uvođenja hemijske kastracije.

"Pitanje zdravstvene zaštite zatvorenika, koja je pojednim osuđenicima uskraćena, takođe, nije dobro rešeno", istakao je Janković i kao primer naveo "Zabelu", gde jedan doktor leči 1.300 osuđenika.

Prema njegovoj oceni, kvalitet hrane je lošiji nego što treba, jer, kako je objasnio, priliv sredstava u zatvore nije na zadovoljavajućem nivou, a u pojednim zatvorskim ustanovama nema kuvara, već hranu pripremaju osuđenici.

On je napomenuo i da interna kontrola u zatvorima nije dovoljno efikasna, kao i da nadležna ministarstva prilikom kontrole ne sarađuju.

Zatvorenici, dodao je Janković, nemaju često priliku da se sreću sa sveštenim licima jer ona zatvore posećuju veoma retko.

Monitoring, koji je započet prošle godine, do sada je obuhvatao 19 različitih ustanova.


Izvor:
Tanjug
 
Natrag
Top