U Srbiju iz Libije stiže telo trgovca oružjem

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Ministarstvo spoljnih poslova Srbije tvrdi da je bivši vojni ataše umro od infarkta

U Srbiju iz Libije stiže telo trgovca oružjem


Izvor: Blic T. M. Subota/B. Vuković/S. Pajić | 15. 09. 2011. - 12:00h
cat_icn_more.png
12:50h | Foto: AP

Bivši vojni ataše Srbije u Libiji Žarko Radunković, za koga se verovalo da je ubijen, preminuo je od srčanog udara, saopštilo Ministarstvo spoljnih poslova.

175922_1004-ambasada-tripoli-foto-ap_f.jpg


Zgrada Ambasade Republike Srbije u vrtlogu građanskog rata


Iz Ministarstva spoljnih poslova rečeno da je Radunković ipak preminuo od posledica srčanog udara. Kako navode u Ministarstvu, Radunković je umro u subotu, nedugo nakon što je došao u ambasadu gde se požalio da se ne oseća dobro.

Zaposleni u ambasadi pokušali su da mu pomognu i pozvali su hitnu pomoć, ali je lekarska ekipa samo konstatovala smrt, koja je nastupila kao posledica infarkta.

Radunkovićevo telo prebačeno je na Institut za patologiju prema čijem izveštaju nije bilo znakova ni unutrašnjih ni spoljnih povreda, navode u Ministarstvu.

Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je i da je stupilo u kontakt s porodicom Radunkovića čije će telo sutra biti dopremljeno u Srbiju, o trošku Minisatrstva.

Radunković je bio penzionisani pukovnik Vojske Srbije i Crne Gore i radio je kao vojni izaslanik u Libiji od 2000. do 2005. godine. Prema informacijama “Blica”, srpske vlasti nisu bile zadovoljne kako je Radunković obavljao funkciju vojnog atašea, zbog čega je vojno predstavništvo zatvoreno 2005. godine, a ponovo otvoreno prošle godine.

Radunković je u međuvremenu penzionisan, ali je i dalje često putovao u Libiju, kao predstavnik privatne beogradske firme “Kofis”, koja je trgovala oružjem. Srpske vlasti nekoliko puta su intervenisale zbog poslovanja ove firme, jer je ugrožavala rad državnog preduzeća “Jugoimport”, koje je zvanično poslovalo sa ovom afričkom zemljom.

Nikad čuli za Radunkovića
- Nije lako živeti u neizvesnosti, ali i supruga i ja se nadamo najboljem jer smo sigurni da naš sin nije tamo ništa loše učinio, a to će valjda utvrditi i libijska nova vlast - kaže za „Blic“ Milan Đunić, otac uhapšenog Milorada, i na novinarsko pitanje da li mu nešto znači ime Žarka Radunkovića, odgovara da prvi put čuje za njega.

- U jednom trenutku Srbiji je bilo zaprećeno embargom na izvoz oružja, zbog poslovanja “Kofisa”. U ovom preduzeću, koje se dovodilo u vezu i sa švercom oružja iz Crne Gore, radili su uglavnom penzionisani generali, kopnene vojske, mornarice, ratnog vazduhoplovstva. Nakon što se pročulo za njihove malverzacije, posao su usmerili samo ka Libiji - kaže za “Blic” izvor upoznat sa poslovanjem preduzeća za koje je radio i Radunković.

Žarko Radunković je, pre samo nekoliko nedelja, za Televiziju B92 komentarisao stanje u Libiji:

175924_1009-zarko-radunkovic_hs.jpg
Žarko Radunković

- Najveća opasnost u Libiji u ovom trenutku mogla bi da bude najavljena podela oružja građanima. To bi pre moglo da izazove građanski rat nego da predstavlja pretnju koalicionim snagama.

Libijska armija ne može ozbiljno da ugrozi koalicione snage. Moamer Gadafi nikada se nije pripremao za rat protiv sopstvenog naroda, što pokazuje i stanje vojske. Tri brigade koje su bile opremljene imale su 50-60 modernih tenkova, ostalo je zastarela tehnika koja je nabavljena od Sovjetskog Saveza i Rusije, a njeno neodržavanje dovelo je do toga da ona bude neupotrebljiva. Najveća opasnost bi bila raspodela oružja - izričit je bio Radunković.

Ovaj bivši vojni ataše, prema poslednjim obaveštajnim podacima, dovodi se i u vezu sa angažovanjem petorice srpskih državljana, koji su prošlog meseca uhapšeni u Libiji, zbog sumnje da su plaćenici libijskog vođe Gadafija.


Zarobljene Srbe krajem avgusta otkrili su novinari ruske “Komsomolske pravde”, koji su radili intervju sa komandantom aerodroma Abdulakimom Abdulgadarom, nakon što su ovu lokaciju zauzeli pobunjenici.

171148_04libija-srbi_f.jpg


Srbi zarobljeni kod aerodroma Tripoli još su pod istragom i u zatvoru

U zgradi aerodroma, novinari Aleksandar Koc i Dimitrij Stešin susreli su petoricu Srba, sa kojima su zatim i razgovarali, uz dopuštenje komandanta aerodroma. Tako je otkriven identitet zarobljenih srpskih državljana i kako je objavljeno, radi se o Zoranu Nikoliću i Nedeljku Milanoviću iz Lazarevca, Miloradu Đuniću iz Loznice, Miliću Martinoviću iz Aranđelovca i Vojislavu Nićiforoviću iz Beograda.

- Išli smo na zakazani razgovor, pored nas je prošla grupa od petoro ljudi, koji su na prvi pogled odavali evropsku spoljašnjost. Najstariji nije imao jednu cipelu, a na rukama su im bili vidljivi tragovi lisica - objavio je ruski list, navodeći da im je tada rečeno da se radi o srpskim snajperistima, koji su uhvaćeni 20. avgusta.

Nakon objavljene ispovesti uhapšenih, njihove porodice obratile su se sprskim medijima navodeći da oni nisu nikakvi plaćenici već obični putari.

- Vrlo smo uznemireni, a vesti o sinu nemamo. Jedino što znamo to je da su ih pre nekoliko dana posetili predstavnici naše ambasade. Niko drugi sa mnom nije kontaktirao. Imam poverenja u našu državu i nadam se da će kada u Libiji konačno bude uspostavljena nova vlast, i ovaj problem i naša neizvesnost biti rešeni. Koliko sam shvatio, njih petorica su pod konzularnom zaštitom, prema njima se postupa korektno i smešteni su u nekakvoj školi - kaže otac zarobljenog Milorada Đunića.
 
Natrag
Top